carrefour
.leroymerlinOpublikowano: 2014-11-12

Koperta Życia w Wieliczce


Gmina Wieliczka od listopada 2014 roku realizuje kolejną inicjatywę skierowaną do osób starszych. Seniorzy zostaną wyposażeni w Koperty Życia, które pomogą ratownikom medycznym w szybkiej i skutecznej interwencji.

fot. WieliczkaCity.pl

Dziś w sali „Magistrat” odbyło się spotkanie inaugurujące kampanię "Koperta Życia"w naszej gminie. Koperty życia powstały z myślą o osobach starszych i samotnych, by szybciej i łatwiej ratować ich życie. Do koperty albo pudełka należy włożyć najważniejsze dokumenty związane ze zdrowiem, a potem umieścić je w lodówce.

To właśnie tam sięgną lekarze i ratownicy, gdy konieczna będzie ich pomoc w domu właściciela koperty. Koperty są bezpłatne i powinny trafić do każdej osoby w wieku senioralnym lub trwale zmagającej się z chorobą. Na terenie Miasta i Gminy Wieliczka można będzie otrzymać je już od dziś w:

- Miejsko - Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Wieliczce
(Dziennik Podawczy ul. Sienkiewicza 34)

- Urzędzie Miasta i Gminy Wieliczka
(Dziennik Podawczy, ul. Powstania Warszawskiego 1)

- Urzędzie Miasta i Gminy Wieliczka
(Zespół Profilaktyki i Ochrony Zdrowia, ul. Pocztowa 1)

- Polskim Związku Niewidomych – Koło w Wieliczce
(ul Pocztowa 1, p4)

- Polskim Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów
(ul. Mickiewicza 8)

Na podstawie ankiety senior przygotowuje informację na temat stanu swojego zdrowia: chorób, na które cierpi, przyjmowanych lekarstw, skłonności do uczuleń. Podaje również numery telefonów do najbliższej rodziny lub opiekunów. Tak przygotowana informacja jest ważna przez rok, po roku (lub w miarę potrzeb) powinna być aktualizowana.

„Koperta Życia” to zestaw składający się z:

- plastikowej koperty oznaczonej naklejką
- kwestionariusza danych
- naklejki do umieszczenia na lodówce

Wypełniony kwestionariusz w plastikowej kopercie należy umieścić w lodówce, na lodówce należy przykleić naklejkę: „Tu jest koperta życia”. Umieszczenie koperty w lodówce, czyli w miejscu widocznym i dostępnym, umożliwia ratownikom szybki dostęp do podstawowych informacji o pacjencie. Zachęcamy do powiadomienia o Kopercie Życia wszystkich swoich zarówno bliskich jak i sąsiadów w starszym wieku. To naprawdę może komuś, kiedyś uratować życie.


Koperta Życia w Wieliczce - zobacz zdjęcia35 lat Orkiestry Dętej Podstolice  
Data: 25.09.2022
Lokalizacja: Wieliczka

25 września w hali sportowej Solnego Miasta odbędzie się koncert jubileuszowy Orkiestry Dętej „Podstolice”, podsumowujący 35 lat działalności orkiestry.
35 lat Orkiestry Dętej Podstolice
Wehikuł Czasu 2022  
Data: 18.09.2022
Lokalizacja: Wieliczka

18 września Mediateka-Biblioteka Miejska w Wieliczce zaprasza na kolejną, trzecią już edycję „Dnia z Historią Średniowiecza – Wehikuł Czasu”. Tym razem przybliżymy historię schyłku średniowiecza, jakim był wiek XV.
Wehikuł Czasu 2022