hyundai


.


leroymerlin

mazda

Opublikowano: 2020-06-21

Letnia zbiórka krwi w kopalni - już 10 lipcaRachunek jest prosty: krew równa się życie. 10 lipca w nadszybiu szybu Regis odbędzie się kolejna odsłona akcji „Podaruj krew, podaruj życie”. Do tej pory, podczas 8 zbiórek, udało się zgromadzić 445 litrów od ponad 900 dawców.


Pierwsza kopalniana akcja krwiodawstwa odbyła się latem roku 2016. Inspiracją były Światowe Dni Młodzieży, a zainteresowanie przerosło najśmielsze oczekiwania organizatorów. Odtąd krwiodawcy spotykają się w Kopalni Soli „Wieliczka” w lipcu (nadszybie szybu Regis) oraz w grudniu (komora Jana Haluszki). To cykliczne przedsięwzięcie ponad wszelką wątpliwość dowiodło, że na wieliczan oraz pracowników kopalni można liczyć zawsze. Przychodzą licznie, a pytanie, dlaczego oddają krew, kwitują skromnym „bo tak trzeba”. Wysoka frekwencja cieszy tym bardziej, że przekłada się na konkretną pomoc liczoną w litrach ratujących ludzkie istnienia.

Pandemia wywołana przez koronawirusa zablokowała wiele dziedzin życia, ale krew wciąż jest potrzebna! Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Krakowie w internetowym apelu do dawców przypomniało: Mimo trwającej pandemii i wprowadzeniu obostrzeń nieustannie ratujecie Państwo życie pacjentom po krwotokach w wyniku urazów komunikacyjnych, pacjentom po przeszczepach, przewlekle chorym onkologicznie.

Tegoroczna lipcowa akcja „Podaruj krew, podaruj życie” odbędzie się ze szczególnym uwzględnieniem rygorystycznych zasad. Miejsce zbiórki zostanie urządzone tak, by zagwarantować uczestnikom akcji maksimum ochrony i bezpieczeństwa. RCKiK dodatkowo podkreśla: wprowadzony […] w okresie pandemii system prekwalifikacji zapewnia bezpieczeństwo wszystkim zdrowym osobom chcącym oddać krew.

Krwi nie da się wyprodukować ani kupić. Niestety nie można też zrobić z niej zapasów na dłuższy czas: koncentrat krwinek czerwonych jest przydatny przez 42 dni, zaś krwinek płytkowych raptem przez 5. Jaka krew jest najbardziej potrzebna? Każda. Aktualne zapotrzebowanie na konkretne jej grupy można sprawdzać na stronie internetowej krakowskiego RCKiK.

Akcja „Podaruj krew, podaruj życie” to wspólne przedsięwzięcie MK NSZZ „Solidarność” przy Kopalni Soli „Wieliczka”, Kopalni Soli „Wieliczka” oraz Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Krakowie. Inicjatywa należy do wzorcowych działań z zakresu CSR (tj. społecznej odpowiedzialności biznesu) – aktywizuje społeczność lokalną i pracowników kopalni, mobilizuje do niesienia pomocy, a także promuje rzetelną wiedzę na temat honorowego krwiodawstwa. Zbiórka „Podaruj krew, podaruj życie” konsekwentnie pojawia się w Raporcie „Odpowiedzialny biznes w Polsce. Dobre praktyki” wydawanym przez Forum Odpowiedzialnego Biznesu.

Zbiórka krwi odbędzie się w godzinach 10.00-16.00. Każdy krwiodawca otrzyma posiłek regeneracyjny oraz bilet do wyboru na Trasę Turystyczną lub Górniczą.
   

20-lecie kabaretu Neo-Nówka  
Data: 20.11.2021
Lokalizacja: Wieliczka

Kabaret Neo-Nówka świętuje 20-lecie. Popraw sobie humor i zobacz na żywo takie postacie jak: Bogu, Wandzia czy rodzina Paciaciaków. Czegoś takiego jeszcze na polskiej scenie kabaretowej nie było. 20-lecie Kabaretu Neo-Nówka pozytywnie zaskoczy widza.
20-lecie kabaretu Neo-Nówka
Noc Bibliotek 2021  
Data: 08.10.2021
Lokalizacja: Wieliczka

Koncert, warsztaty dla rodziców, warsztaty żywieniowe dla dzieci, projekcja filmu, pokazy sportowe, gry i zabawy rodzinne, spotkanie z Wojciechem Tochmanem, stoiska wzmacniające odporność to tylko niektóre z atrakcji jakie wielicka biblioteka przygotowała dla Państwa na Noc Bibliotek.
Noc Bibliotek 2021