.
Opublikowano: 2024-05-27

Letnia zbiórka krwi w Kopalni Soli „Wieliczka”Czy warto oddawać krew? Odpowiedź na to pytanie jest tylko jedna. Krwi nie można wyprodukować ani kupić, można ją ofiarować, na przykład w Kopalni Soli „Wieliczka” podczas akcji „Podaruj krew, podaruj życie”.Zbiórka odbędzie się 4 lipca w nadszybiu szybu Regis.


Pracownicy krakowskiego Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa będą czekali na dawców w godzinach 9.00-16.00. Krwią podzielić się może każdy zdrowy dorosły w wieku 18-65 lat. Przed donacją należy wyspać się, zjeść lekki posiłek, wypić dużo wody. Jednorazowo pobiera się jedną jednostkę krwi, czyli 450 ml. Nie trwa to długo, około 10 minut, niemniej na całą procedurę kwalifikacyjną warto przygotować sobie przynajmniej godzinę.

Oddawanie krwi nie boli. Wszystko odbywa się pod czujnym okiem personelu medycznego i z użyciem jednorazowego sprzętu. Krwiodawcy 4 lipca otrzymają posiłek regeneracyjny, a także upominek od kopalni: bilet na zwiedzanie Trasy Turystycznej.

Zbiórkę „Podaruj krew, podaruj życie” organizuje MK NSZZ „Solidarność” przy wielickiej kopalni. Przedsięwzięcie odbywa się od 2016, dwa razy do roku, zawsze w lipcu oraz grudniu. Akcję wspierają Kopalnia Soli „Wieliczka”, Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Krakowie i działający przy kopalni Klub Honorowych Dawców Krwi.
35 lat Orkiestry Dętej Podstolice  
Data: 25.09.2022
Lokalizacja: Wieliczka

25 września w hali sportowej Solnego Miasta odbędzie się koncert jubileuszowy Orkiestry Dętej „Podstolice”, podsumowujący 35 lat działalności orkiestry.
35 lat Orkiestry Dętej Podstolice
Wehikuł Czasu 2022  
Data: 18.09.2022
Lokalizacja: Wieliczka

18 września Mediateka-Biblioteka Miejska w Wieliczce zaprasza na kolejną, trzecią już edycję „Dnia z Historią Średniowiecza – Wehikuł Czasu”. Tym razem przybliżymy historię schyłku średniowiecza, jakim był wiek XV.
Wehikuł Czasu 2022