.
Opublikowano: 2020-10-03

Maja Hawranek i Szymon Opryszek gośćmi Nocy BibliotekJuż 9 października (piątek) o godzinie 19:00 zapraszamy serdecznie do sali kinowej Wielickiej Mediateki na spotkanie autorskie z niezależnymi reporterami Mają i Szymonem pt.: „Nasza droga do klimatu”.


Maja i Szymon to para niezależnych reporterów, od 2014 roku mocno związanych z Ameryką Łacińską. Poruszają się po niej tropem nieoczywistych historii: w Peru szukali nielegalnego złota, w Urugwaju badali, czym jest wolność. Mieszkali w kolonii menonitów w Boliwii, faweli w Rio de Janeiro i na najgęściej zaludnionej wyspie świata w Kolumbii. W 2016 roku wydali zbiór reportaży "Tańczymy już tylko w Zaduszki" (ZNAK), a w 2018 roku książkę z Urugwaju "Wyhoduj sobie wolność' (Czarne).

Współpracują z największymi polskimi tytułami m.in. z Dużym Formatem, Wysokimi Obcasami, Tygodnikiem Powszechnym, Newsweekiem i Przekrojem. Niezależnie znaleźli się w finale Konkursu Stypendialnego im. Ryszarda Kapuścińskiego Fundacji „Herodot” (2017 i 2018 rok). Maja jest stypendystką Wyszehradzkich Rezydencji Literackich (2017), a Szymon laureatem konkursu Wydawnictwa Poznańskiego na najlepszy pomysł na książkę reporterską (2020). Ich blog został wyróżniony w konkursie Blog Roku 2014 w kategorii „Podróże” (http://intoamericas.com/pl/).

Wstęp wolny❗

Obowiązuje ograniczona ilość miejsc oraz obostrzenia związane z epidemią SARS-COV-2.

Strona akcji: nocbibliotek.org.
Pomysłodawca akcji ogólnopolskiej: Centrum Edukacji Obywatelskiej.
Współorganizatorzy: Fundacja "ABC XXI - Cała Polska Czyta Dzieciom" i Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego.
Patron główny: Biblioteka Narodowa.
Organizator: Mediateka – Biblioteka Miejska w Wieliczce.
Patronat honorowy: Miasto i Gmina Wieliczka.
Partnerzy lokalni: EKO Wieliczka, Solne Miasto Sp. z.o.o., Kino Wielicka Mediateka, Wielickie Centrum Kultury, Fundacja Ekologiczna Arka, Nadleśnictwo Niepołomice, Miejska Biblioteka Publiczna w Dobczycach, Naturhouse Wieliczka, Kwiatowe Kreacje.
Patronat medialny: Puls Wieliczki, Panorama Powiatu Wielickiego, WieliczkaCity.pl, Dziennik Polski.
Akcję dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Mediateka - Biblioteka Miejska w Wieliczce
   

35 lat Orkiestry Dętej Podstolice  
Data: 25.09.2022
Lokalizacja: Wieliczka

25 września w hali sportowej Solnego Miasta odbędzie się koncert jubileuszowy Orkiestry Dętej „Podstolice”, podsumowujący 35 lat działalności orkiestry.
35 lat Orkiestry Dętej Podstolice
Wehikuł Czasu 2022  
Data: 18.09.2022
Lokalizacja: Wieliczka

18 września Mediateka-Biblioteka Miejska w Wieliczce zaprasza na kolejną, trzecią już edycję „Dnia z Historią Średniowiecza – Wehikuł Czasu”. Tym razem przybliżymy historię schyłku średniowiecza, jakim był wiek XV.
Wehikuł Czasu 2022