hyundai


.


leroymerlin

mazda

Opublikowano: 2021-07-28

Małopolanie stawiają na zdrowieKilkuset mieszkańców naszego regionu wzięło udział w pikniku profilaktycznym zorganizowanym przez małopolski NFZ i Kopalnię Soli "Wieliczka".


Sobotnie spotkanie przy tężni solankowej było okazją, by zachęcić Małopolan i turystów do zadbania o zdrowie i gruntownego "przeglądu" organizmów po trudnym okresie epidemii koronawirusa. W miasteczku przygotowanym przez Małopolski NFZ wszyscy zainteresowani mogli wykonać proste badania diagnostyczne - pomiar cukru, ciśnienia, cholesterolu - oraz skonsultować się z lekarzem POZ, diabetologiem, internistą, pulmonologiem, alergologiem, balneologiem i fizjoterapeutą. Goście chętnie korzystali z porad dietetyka, analizy składu masy ciała, badań na pokładzie mammobusu i razem z Krakowskim Pogotowiem Ratunkowym uczyli się udzielania pierwszej pomocy.

Podczas pikniku eksperci zachęcali również do aktywnego udziału w uruchomionym 1 lipca programie "Profilaktyka 40 PLUS".

- Polska na tle innych krajów Europy nie wypada dobrze, jeśli chodzi o stosowanie profilaktyki. Mamy w tym zakresie bardzo dużo do nadrobienia. Pandemia spowodowała, że wiele osób odłożyło troskę o swoje zdrowie na czas "po koronawirusie". Widać to chociażby po zdecydowanie mniejszej liczbie zgłoszeń na badania profilaktyczne w kierunku raka piersi i raka szyjki macicy. Profilaktyczne badania piersi w 2020 r. wykonało 24 tysiące kobiet mniej niż w 2019 - podkreśla Elżbieta Fryźlewicz-Chrapisińska, dyrektor Małopolskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia w Krakowie. - Program Profilaktyka 40 PLUS ma pomóc w odbudowie zdrowia Polaków po pandemii, ale też przygotować nas na tego typu wydarzenia w przyszłości - wskazuje.

Rządowy program ruszył 1 lipca. W ramach niego z bezpłatnego pakietu badań diagnostycznych mogą skorzystać wszyscy Polacy po 40. roku życia. Wystarczy zalogować się do Internetowego Konta Pacjenta, wypełnić specjalną ankietę i poczekać na wystawienie e-skierowania (może to potrwać do 48 h). Osoby, które nie aktywowały jeszcze IKP, mogą skorzystać ze wsparcia konsultantów infolinii Domowej Opieki Medycznej i wypełnić kwestionariusz dzwoniąc pod nr tel. 22 735 39 53.

- Uzdrowisko Kopalni Soli "Wieliczka" jest jednym z miejsc, gdzie osoba z wystawionym e-skierowaniem może umówić się na wykonanie badań. Przy zgłaszaniu się do punktu pobrań potrzebny jest jedynie dokument tożsamości z numerem PESEL. Regularne wizyty u lekarzy i badania pozwalające wykryć groźne choroby, gdy te nie dają jeszcze niepokojących objawów, to jeden z najważniejszych elementów naszej codziennej troski o zdrowie. Dlatego zależało nam, by mieszkańcom Wieliczki umożliwić aktywny udział w rządowym programie w naszym uzdrowisku - mówi dr Anna Pełkowska, Dyrektor ds. Medycznych Uzdrowiska Kopalni Soli "Wieliczka", jednego z realizatorów programu "Profilaktyka 40 PLUS".

W skład "Profilaktyki 40 PLUS" wchodzą badania podzielone na pakiety dla kobiet i mężczyzn oraz część wspólną. Obejmują one m.in. badanie PSA w kierunku raka prostaty, morfologię krwi, próby wątrobowe, pomiar stężenia glukozy we krwi, pomiar cholesterolu, pomiar masy ciała czy oceny miarowości rytmu serca.

- Wiele osób w młodym i średnim wieku zakłada, że schorzenia układu sercowo-naczyniowego ich jeszcze nie dotyczą. W efekcie nie kontrolują np. poziomu swojego cholesterolu, nie wiedzą jakie mają ciśnienie tętnicze - wskazuje prof. dr hab. med. Jadwiga Nessler, kierownik Oddziału Klinicznego Choroby Wieńcowej i Niewydolności Serca w Krakowskim Szpitalu Specjalistycznym im. Jana Pawła II. - Tymczasem nadciśnienie tętnicze nie przez przypadek jest nazywane "cichym zabójcą" - długo może nie dawać żadnych objawów, a nieleczone prowadzić do zawału serca, udaru czy niewydolności serca. Zachęcam więc wszystkich, by nie bagatelizowali regularnych badań i jeśli mają taką możliwość, skorzystali z programu "Profilaktyka 40 PLUS" - dodaje.

Wyniki badań wykonanych w ramach "Profilaktyki 40 PLUS" można znaleźć na Internetowym Koncie Pacjenta albo odebrać w placówce przeprowadzającej badania. Skonsultować należy je z lekarzem rodzinnym, który w razie potrzeby ma możliwość skierowania na dalszą diagnostykę czy wizytę w poradni specjalistycznej. Dla ułatwienia, od 1 lipca zostały również zniesione limity przyjęć do lekarzy specjalistów. Oznacza to, że NFZ zapłaci za każdego pacjenta, który pojawi się w gabinecie kardiologa, neurologa czy ortopedy.


Małopolanie stawiają na zdrowie - zobacz zdjęcia   


Morsztyn Barok Festiwal w Raciborsku  
Data: 18.09.2021
Lokalizacja: Raciborsko

W sobotę 18 września w Raciborsku odbędzie się Morsztyn Barok Festiwal poświęcony polskiej kulturze baroku: muzyce, literaturze, obyczajom oraz kuchni. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy na godzinę 18:00 do kościoła Najświętszej Marii Panny Królowej Polski w Raciborsku.
Morsztyn Barok Festiwal w Raciborsku
„Wehikuł Czasu” - dzień z historią średniowiecza  
Data: 12.09.2021
Lokalizacja: Wieliczka

Burmistrz Miasta i Gminy Wieliczka wraz z Mediateką - Biblioteką Miejską w Wieliczce zapraszają na drugą edycję Dnia z Historią Średniowiecza pn. „Wehikuł Czasu”, który odbędzie się w niedzielę września przed Wielicką Mediateką.
„Wehikuł Czasu” - dzień z historią średniowiecza