.
Opublikowano: 2023-03-10

Małopolski Festiwal Podróżniczy zawita do WieliczkiZbliża się 3. edycja Małopolskiego Festiwalu Podróżniczego 50°N. To wyjątkowe wydarzenie odbędzie się w dniach 17-19 marca br. w Wieliczce, a jego PROLOG – 16 marca w Bochni. Podczas festiwalowego weekendu na scenie pojawią się podróżnicy, globtroterzy i himalaiści, a uczestnicy wydarzenia będą mogli wziąć udział w licznych spotkaniach, prelekcjach i warsztatach.


Festiwal swoją nazwę zawdzięcza 50. równoleżnikowi szerokości geograficznej północnej, który przebiega przez Małopolskę i takie miasta jak: Oświęcim, Zator, Kraków, Wieliczkę i Bochnię. W tej ostatniej odbyły się dwie pierwsze edycje imprezy, a w tym roku utworzymy swego rodzaju „solny most” między Bochnią i Wieliczką, które słyną na całym świecie właśnie z kopalni soli.

Plan podróżniczego weekendu!

Obowiązkowo w rozkładzie Festiwalu 50°N pojawi się Wielka Lekcja Geografii, w której wezmą udział uczniowie bocheńskich i wielickich szkół. Podróżniczy weekend rozpocznie się już w czwartek PROLOGIEM Festiwalu w Bochni. W piątek „solnym mostem” przeniesiemy się do Wieliczki na pozostałe, trzy festiwalowe dni pełne atrakcji. To tu odbywać się będą główne wydarzenia festiwalowe w piątkowy, sobotni i niedzielny wieczór. Głównym miejscem festiwalowych wydarzeń będzie Wielicka Mediateka. Tutaj znajdziecie pełny PROGRAM FESTIWALU.

Różnorodność to znak rozpoznawczy tej imprezy. Lista gości robi wrażenie. Swoje małe kawałki świata podczas spotkań odkryją m.in. Przemek Kossakowski – tu publiczność będzie miała decydujący głos, co do tematu prelekcji, Piotr Strzeżysz – pokaże oblicza czterech rowerowych podróży do Argentyny i Chile, Kamila Kielar – opowie o niedźwiedziach duchach, Małgorzata Szumska – na tapet weźmiez pozoru „brzydkie” atrakcje, a Alicja Rapsiewicz – zabierze widzów do Zimbabwe. Prelekcja i warsztaty z Agą i Bartkiem Wrzoskami, czyli Calluna Trip będą gratką dla fanów czterech kółek, roadtripów i przeżywającego drugą młodość VW T2 czyli popularnego „ogórka”. W programie pojawią się także tematy związane z górami. Jan Krzeptowski-Sabała – opowie o rodzimych, dzikich Tatrach, a Krzysztof Wielicki – wybitny himalaista, zdobywca Korony Himalajów i Karakorum podzieli się swoją życiową historią.

Organizatorzy zadbali także o spotkania warsztatowe, które dotyczyć będą w tym roku m.in. intensywnie rozbudowywanej w ostatnich latach infrastruktury rowerowej w województwie małopolskim (trasy, szlaki, itp.) i możliwościom jakie daje ten region turystom rowerowym oraz ekoturystyce i temu, jak podróżować po Małopolsce w rytmie slow!

3. Festiwal 50°N zapowiada się tak – 7 kontynentów, tysiące przebytych kilometrów, opowieści nie z tej ziemi, kuluarowe rozmowy z gośćmi i masa podróżniczych inspiracji. Jedno jest pewne, że to będzie niezapomniany czas spędzony w doborowym gronie.

Tegoroczna edycja Małopolskiego Festiwalu Podróżniczego 50°N została objęta Patronatem Honorowym przez Marszałka Województwa Małopolskiego – Pana Witolda Kozłowskiego, a także Burmistrza Miasta i Gminy Wieliczka – Pana Artura Kozioła oraz Burmistrza Miasta Bochnia – Pana Stefana Kolawińskiego.

Partnerem Głównym Festiwalu 50°N jest Województwo Małopolskie, Partnerami Organizacyjnymi zaś Wieliczka i Bochnia. Partnerem Złotym Festiwalu jest Auto Group Luzar z Wieliczki. Organizatorem Festiwalu jest Stowarzyszenie PRO-TUR, Mediateka – Biblioteka Miejska w Wieliczce oraz Kino Wielicka Mediateka. Partnerami wydarzenia są: Wielickie Centrum Kultury, Centrum Edukacyjno-Rekreacyjne Solne Miasto oraz Wielicki Ośrodek Sportu.

Więcej informacji można znaleźć na fanpage’u imprezy w portalu Facebook www.facebook.com/50NFestiwal oraz na stronie internetowej www.50n.pl.

Bilety na Festiwal można zakupić poprzez stronę: www.ekobilet.pl/kino-wielicka-mediateka

35 lat Orkiestry Dętej Podstolice  
Data: 25.09.2022
Lokalizacja: Wieliczka

25 września w hali sportowej Solnego Miasta odbędzie się koncert jubileuszowy Orkiestry Dętej „Podstolice”, podsumowujący 35 lat działalności orkiestry.
35 lat Orkiestry Dętej Podstolice
Wehikuł Czasu 2022  
Data: 18.09.2022
Lokalizacja: Wieliczka

18 września Mediateka-Biblioteka Miejska w Wieliczce zaprasza na kolejną, trzecią już edycję „Dnia z Historią Średniowiecza – Wehikuł Czasu”. Tym razem przybliżymy historię schyłku średniowiecza, jakim był wiek XV.
Wehikuł Czasu 2022