.


Opublikowano: 2023-03-19

Małopolskie „święto podróżników” w Wieliczce! Trwa 3. Festiwal 50°NTrwa 3. Małopolski Festiwal Podróżniczy 50°N.Do Wieliczki przybywają kolejni festiwalowi goście m.in.: Kamila Kielar, Krzysztof Wielicki, Łukasz Kocewiak, Jędrzej Majka i Małgorzata Szumska. Przez cały weekend można wziąć udział w wielu inspirujących spotkaniach i praktycznych warsztatach. Bilety są jeszcze dostępne online i w kasie Kina Wielicka Mediateka.


Powoli opadają emocje po wczorajszych niesamowitych i ekscytujących spotkaniach. Na wielickiej scenie wystąpili Dagmara Bożek, Piotr Strzeżysz i Przemek Kossakowski. Za sprawą tych trzech opowieści publiczność oderwała się od rzeczywistości i przeniosła do innych światów. A dzisiaj kolejna dawka festiwalowych atrakcji. Popołudniu w Auto GroupLuzar w Wieliczce odbyły się fantastyczne warsztaty podróżowania kamperami. A w Mediatece – Bibliotece Miejskiej tuż po warsztatach rowerowych podróży po Małopolscewystartowały bloki prelekcyjne. Tutaj wśród tematów królowała przyroda, o którejopowiadaliKamila Kielar i Jan Krzeptowski-Sabała. Uroki rodzinnej podróży po Ameryce Środkowej pokazaliAgnieszka i Marcin Lewandowscy. Ekipa Calluna Trip, w składzie Agnieszka i Bartek Wrzoskowie, zabrali publiczność do Iranu i to niecodziennym środkiem transportu – „ogórkiem”, czyli VW T2. A wieczorem odbędzie się spotkanie z gościem wieczoru – Krzysztofem Wielickim.W przestrzeni Mediateki – Biblioteki Miejskiej można spotkać się w kuluarach z podróżnikami, zamienić z nimi parę słów, przybić piątkę, zrobić selfie, nabyć książki podróżnicze w festiwalowych księgarniach Wydawnictwa Bezdroża i Magazynu Kontynenty oraz odwiedzić stoiska partnerów imprezy.

Inspirujące niedziela przed nami

Festiwal 50°N to okazja do spotkania się z wyjątkowymi ludźmi, którzy kiedyś zdecydowali się ruszyć w świat, a dziś dzielą się swoimi doświadczeniami. Ich historie mają moc i potrafią zainspirować nie tylko do spakowania się i planowania własnych wojaży, ale też małych zmian w codziennym życiu. Ostatni dzień Festiwalu rozpocznie się warsztatami o podróżowaniu po Małopolsce w rytmie slow, które poprowadzi Marta Dymek. Blok wystąpień otworzą Manuela i Paweł Warzybokowie pokazem o zwiedzaniu Europy kamperem. Łukasz Kocewiak opowie o Afganistanie z górskimi wątkami w tle. To rzadka okazja, aby usłyszeć więcej o tym kraju i ludziach, którzy tam żyją. Wartościową historią będzie ta o wyjątkowych kobietach z Zimbabwe, które bliżej przedstawi Alicja Rapsiewicz. To jeszcze nie koniec atrakcji i niesamowitych spotkań. W Mediatece wystąpi także Jędrzej Majka, znany z telewizji prowadzący program „Na tropie przypraw”. I jak można się domyślić zabierze widzów w świat pachnący goździkami, cynamonem i najdroższą przyprawą świata – szafranem.3. Małopolski Festiwal Podróżniczy 50°N zakończy się spotkaniem z gościnią wieczoru –Małgorzatą Szumską, podróżniczką, pisarką, autorką kilku książek i Prezeską Kopalni Złota. Od 15 lat jeździ po świecie, a w Wieliczce powie więcej o polskich atrakcjach na pozór brzydkich, ale wartych zobaczenia. To będzie stand-up w podróżniczym wydaniu, na którym po prostu trzeba być! Bilety można nabyć online i stacjonarnie w kasie Kina Wielicka Mediateka.

Więcej informacji o festiwalu można znaleźć na stronie: www.50n.pl

Tegoroczna edycja Małopolskiego Festiwalu Podróżniczego 50°N została objęta Patronatem Honorowym przez Marszałka Województwa Małopolskiego – Pana Witolda Kozłowskiego, a także Burmistrza Miasta i Gminy Wieliczka – Pana Artura Kozioła oraz Burmistrza Miasta Bochnia – Pana Stefana Kolawińskiego.

Partnerem Głównym Festiwalu 50°N jest Województwo Małopolskie, Partnerami Organizacyjnymi zaś Wieliczka i Bochnia. Partnerem Złotym Festiwalu są Auto GroupLuzar z Wieliczki, Ambasada Hiszpanii w Polsce oraz Gran Canaria. Organizatorem Festiwalu są Stowarzyszenie PRO-TUR i Mediateka – Biblioteka Miejska w Wieliczce oraz Kino Wielicka Mediateka. Partnerami wydarzenia są: Wielickie Centrum Kultury, Wielickie Centrum Sportu, Centrum Edukacyjno-Rekreacyjne Solne Miasto, Kino Regis w Bochni, a także Power Canvas, Wydawnictwo Bezdroża i Volkswagen Bank.35 lat Orkiestry Dętej Podstolice  
Data: 25.09.2022
Lokalizacja: Wieliczka

25 września w hali sportowej Solnego Miasta odbędzie się koncert jubileuszowy Orkiestry Dętej „Podstolice”, podsumowujący 35 lat działalności orkiestry.
35 lat Orkiestry Dętej Podstolice
Wehikuł Czasu 2022  
Data: 18.09.2022
Lokalizacja: Wieliczka

18 września Mediateka-Biblioteka Miejska w Wieliczce zaprasza na kolejną, trzecią już edycję „Dnia z Historią Średniowiecza – Wehikuł Czasu”. Tym razem przybliżymy historię schyłku średniowiecza, jakim był wiek XV.
Wehikuł Czasu 2022