hyundai


.


leroymerlin

mazda

Opublikowano: 2021-04-16

Mamy zwycięzców tegorocznej Ligi Debat OksfordzkichMiędzyszkolna Liga Debat Oksfordzkich to projekt edukacyjny realizowany przez wielicką bibliotekę pod patronatem honorowym Burmistrza Wieliczki Artura Kozioła. Już w ubiegłym roku,wcielając w życie plan debatowania w naszym mieście, pragnęliśmy stworzyć dla młodzieży przestrzeń do dyskutowania na ważne tematy, a także możliwość nauki i sprawdzenia się w trudnej sztuce dyskutowania oraz wystąpień publicznych.


Tegoroczna Liga Debat przeniosła w całości do przestrzeni wirtualnej. Przygotowania rozpoczęliśmy już w styczniu serią wykładów oraz warsztatów prowadzonych przez przedstawicieli naszego partnera merytorycznego - Krakowskiego Stowarzyszenia Mówców. Młodzież mogła nie tylko zgłębiać zasady, którymi rządzą się Debaty Oksfordzkie, ale także szkolić się w sztuce autoprezentacji czy budowania argumentacji. Warsztaty były również okazją do poznania swoich przyszłych przeciwników i pierwszych krótkich debat tzw. „speeddebating”. W lutym odbyło się losowanie tez i stron, a w marcu 6 drużyn stanęło w szranki podczas I etapu debat, z którego zwycięsko wyszły drużyny ze: Szkoły Podstawowej nr 2 w Wieliczce (grupa 1), Szkoły Podstawowej nr 4 w Wieliczce, Szkoły Podstawowej w Byszycach oraz Szkoły Podstawowej w Sierczy.

Pomimo konieczności zmiany formy tegorocznego debatowania na wersję zdalną emocji nie zabrakło, a dyskusje toczyły się na naprawdę wysokim poziomie. W półfinałach tezę: Miasta, w swoich działaniach, powinny skupiać się bardziej na mieszkańcach niż na turystach,obaliła drużyna ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Wieliczce, a tezę Działania organizacji ekologicznych powinny skupić się bardziej na proponowaniu zmian prawnych niż promowaniu ekologicznego stylu życia, obaliła drużyna ze Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 4 w Wieliczce.

Te dwie drużyny spotkały się w finale, żeby dyskutować nad tezą: Świat w 2040 roku będzie lepszym miejscem do życia niż był w 2000 roku.Nie było łatwo, ostateczne przygotowania do obrony i obalania tezy trwały 60 minut. Z każdej strony piętrzyły się argumenty, a mówcy kolejno prześcigali się w przemówieniach, pytaniach i kontrargumentach. Teza finałowa została ostatecznie potwierdzona, a zwycięzcą II Międzyszkolnej Ligi Debat Oksfordzkich w Wieliczce została drużyna ze Szkoły Podstawowej nr 2. Wyłoniliśmy również najlepszego mówcę, którym została Aleksandra Piech – niedościgniona w sztuce kontrargumentacji.

Serdecznie gratulujemy zwycięzcom tegorocznej Ligi Debat, Aleksandrze oraz wszystkim uczestnikom wraz z opiekunami za podjęcie wyzwania i trudu przygotowań. Słuchanie głosu młodzieży na tak ważne tematy było prawdziwą przyjemnością, dającą poczucie, że „Słowa (mogą) zmieniać świat”.

Z całego serca dziękujemy Krakowskiemu Stowarzyszeniu Mówców (w składzie: Krzysztof Buła, Mikołaj Krupa, Jakub Kozłowski, Aleksandra Wendel, Jarosław Komorniczak, Kacper Nowina – Konopka) za merytoryczne przygotowanie uczestników, szkolenie sędziów, przewodzenie debatom i wszelkiego rodzaju udzielone wsparcie. Bardzo dziękujemy także naszym partnerom: Wydziałowi Szkół i Przedszkoli Urzędu Miasta i Gminy Wieliczka, Miejsko-Gminnemu Ośrodkowi Pomocy Społecznej w Wieliczce oraz Wielickiemu Centrum Kultury oraz patronom medialnym: WieliczkaCity.pl, Puls Wieliczki i Panorama Powiatu Wielickiego. Wierzymy, że już za rok znowu się spotkamy i podejmiemy kolejny trud debat i przygotowań. Wiemy, że ciekawych tez na pewno nie zabraknie.

KP

Mamy zwycięzców tegorocznej Ligi Debat Oksfordzkich - zobacz zdjęcia


   
likwidacja szkod komunikacyjnychRenata Przemyk w Wielickiej Mediatece - koncert online  
Data: 27.02.2021
Lokalizacja: Wieliczka

Miasto i Gmina Wieliczka zaprasza na koncert online Renaty Przemyk. Transmisja z Wielickiej Mediateki rozpocznie się w sobotę 27 lutego o godzinie 18:00. Koncert do obejrzenia na profilu FB Miasta i Gminy Wieliczka
Renata Przemyk w Wielickiej Mediatece - koncert online
Walentynowy kiermasz ciast dla Tymka  
Data: 13.02.2021
Lokalizacja: Siercza

W najbliższą sobotę 13 lutego o 8:30 rozpocznie się akcja charytatywna organizowana przez Oddziały Przedszkolne i całą społeczność Szkoły Podstawowej w Sierczy. Walentynkowy Kiermasz Ciast dla Tymka odbędzie się przy BAZIE, Siercza 1.
Walentynowy kiermasz ciast dla Tymka