.mediaexpert

Opublikowano: 2022-07-26

Mark Brzeziński na solnym szlaku7 lipca Kopalnię Soli „Wieliczka” odwiedził Mark Brzeziński, ambasador USA w Polsce. Gość zjechał do podziemi szybem św. Kingi. Na trasie jego wędrówki po najpiękniejszych solnych zakątkach znalazły się m.in. kaplica św. Kingi, komory Barącza i Warszawa.


Dla Marka Brzezińskiego była to pierwsza wizyta w podziemnej Wieliczce. Nie krył zachwytu efektami wielowiekowej pracy górników. W sposób szczególny zafascynowała go wszechstronność kopalni, która z powodzeniem sprawdza się zarówno jako obiekt turystyczny, jak i miejsce wydarzeń, noclegów czy uzdrowisko. Sanatorium bardzo zaciekawiło gościa – żartował, że zaczerpnął ledwie kilka oddechów, a już nie trapi go kaszel. Zaimponowały mu komory imprezowe: Warszawa oraz obie „Haluszki” – gość nie wykluczył powrotu do wielickich podziemi właśnie z jakimś wydarzeniem.

Pan ambasador dużo pytał przewodnika Marka Strojnego o historię Kopalni Soli „Wieliczka”, zwłaszcza o okres II wojny światowej. Interesowały go również czasy Kazimierzowskie. Tym, co urzekło Marka Brzezińskiego, był fakt, że ustanawia swoistą rodzinną tradycję. Jego ojciec Zbigniew Brzeziński przed laty zwiedzał zabytkową kopalnię w towarzystwie Jana Nowaka Jeziorańskiego. Obie wizyty dzieli czas, niemniej posiadają wspólny mianownik – pamiątkowe zdjęcie niemal w tym samym miejscu w kaplicy św. Kingi. Pod datą 30 czerwca 1998 roku w Księdze Zwiedzających Zbigniew Brzeziński skreślił pod adresem kopalni kilka ciepłych słów: Prawdziwy cud i skarb narodowy. Gratuluję i podziwiam! Niemal ćwierć wieku później jego syn Mark również podpisał się na pamiątkowych stronach.

Ambasador USA ceni swoje polskie korzenie. Jak przyznał, jego ulubionym polskim słowem jest „gościnność”. O wyprawie do Wieliczki Markowi Brzezińskiemu będzie przypominał solny Skarbnik wręczony w imieniu górników przez Członków Zarządu Macieja Kowalcze i Jarosława Malika oraz Dyrektora Wykonawczego Damiana Koniecznego. Wśród słonych upominków były również kosmetyki. Mark Brzeziński stwierdził, że spodobałyby się jego nastoletniej córce – podobnie zresztą jak cała kopalnia. Kto wie zatem, czy za jakiś czas nie spotkamy ponownie Marka Brzezińskiego na solnym szlaku.


Mark Brzeziński na solnym szlaku - zobacz zdjęcia


   


20-lecie kabaretu Neo-Nówka  
Data: 20.11.2021
Lokalizacja: Wieliczka

Kabaret Neo-Nówka świętuje 20-lecie. Popraw sobie humor i zobacz na żywo takie postacie jak: Bogu, Wandzia czy rodzina Paciaciaków. Czegoś takiego jeszcze na polskiej scenie kabaretowej nie było. 20-lecie Kabaretu Neo-Nówka pozytywnie zaskoczy widza.
20-lecie kabaretu Neo-Nówka
Noc Bibliotek 2021  
Data: 08.10.2021
Lokalizacja: Wieliczka

Koncert, warsztaty dla rodziców, warsztaty żywieniowe dla dzieci, projekcja filmu, pokazy sportowe, gry i zabawy rodzinne, spotkanie z Wojciechem Tochmanem, stoiska wzmacniające odporność to tylko niektóre z atrakcji jakie wielicka biblioteka przygotowała dla Państwa na Noc Bibliotek.
Noc Bibliotek 2021