.Opublikowano: 2020-10-27

Mechanicy i BiboKopalnia Soli „Wieliczka” Zakład Mechaniczny poszerzyła zakres prowadzonych działań. Obok usług mechanicznych, montażu rurociągów podsadzkowych i iniekcyjnych w podziemiach, spedycji soli i kontroli urządzeń na terenie kopalni, teraz dodatkowo pracownicy Zakładu Mechanicznego zajmują się serwisowaniem pomp P-1BA-EX,powszechnie zwanych Bibo.


Bibo to pompy odwadniające stosowane na szeroką skalę. W wielickiej kopalni funkcjonuje ich ponad 100. Montowane są wszędzie tam, gdzie gromadzona jest solanka lub samoczynnie się zbiera. Pompy pozwalają ją wypompowywać i „odtransportować” rurociągami na powierzchnię. Bibo pracują w trudnych warunkach, albowiem zasolenie wód w kopalni wynosi do 320 g/litr. Ich przeglądy muszą odbywać się co roku.

Do tej pory serwis pomp pracujących w wyrobiskach podziemnych wykonywała firma zewnętrzna, wyłaniana w drodze przetargu. Teraz to zadanie realizowane jest w ramach umowy In house przez Kopalnię Soli „Wieliczka” Zakład Mechaniczny. – Zakład Mechaniczny pozyskał autoryzację producenta, konieczną do wykonywania tego typu serwisów. Przygotowaliśmy specjalne stanowisko pracy. Dzięki temu, iż pracownicy nabyli nowe umiejętności, zasoby i sprzęt, usługa jest i tańsza, i na miejscu – wyjaśnia Marek Burda, Prezes Zarządu Kopalni Soli „Wieliczka” Zakład Mechaniczny.

Pompy, gdy zbliża się czas serwisu, transportowane są na powierzchnię do hali zakładu. Najpierw czeka je badanie i przegląd poszczególnych elementów, potem naprawa techniczna i mechaniczna: wymienia się m.in. oleje, uszczelki, łożyska, wykonuje się próby ciśnieniowe ,elektryczne, pomiary szczelin i złączy ognioszczelnych. Na koniec testy sprawności urządzeń. – Do tych prac oddelegowana jest część załogi dzięki czemu serwisowanych jest kilkanaście pomp w miesiącu. Do końca roku powinniśmy zakończyć przeglądy i naprawy wszystkich stu pomp – zapewnia Prezes Burda.

Mechanicy i Bibo - zobacz zdjęcia   

Noc Bibliotek 2020  
Data: 09.10.2020 r.
Lokalizacja: Wieliczka

Mediateka – Biblioteka Miejska w Wieliczce zaprasza na Noc Bibliotek 2020. Tegoroczna, VI już edycja Nocy Bibliotek, odbędzie się pod hasłem „Klimat na czytanie”.
Noc Bibliotek 2020
Maja Hawranek i Szymon Opryszek gośćmi Nocy Bibliotek  
Data: 09.10.2020 r.
Lokalizacja: Wieliczka

Już 9 października (piątek) o godzinie 19:00 zapraszamy serdecznie do sali kinowej Wielickiej Mediateki na spotkanie autorskie z niezależnymi reporterami Mają i Szymonem pt.: „Nasza droga do klimatu”.
Maja Hawranek i Szymon Opryszek gośćmi Nocy Bibliotek