carrefour
.leroymerlinOpublikowano: 2010-05-25

Mieszkańcy miejscowości Brzegi dziękują strażakom OSP za ratunek


Jak relacjonują mieszkańcy części miejscowości Brzegi, zostali oni w czasie powodzi uratowani przez strażaków z Ochotniczej Straży Pożarnej, a w szczególności przez OSP Wieliczka. Jako gest wdzięczności dla owych ochotników został wywieszony „dziękczynny baner”.


Jak donosi jeden z mieszkańców miejscowości Brzegi, część tego rejonu była poważnie zagrożona przez najprawdopodobniej wodę przesiąkającą przez wały rzeki Serafa. Zaczęła ona wzbierać nie mając gdzie odpłynąć z powodu zablokowanego rowu melioracyjnego. Przedostająca się przez wały woda zaczęła bardzo mocno podtapiać pobliskie domy. Strażacy pracowali przy ratowaniu wałów, a następnie rozpoczęli odpompowywanie wody z zalanych terenów za wały Serafy co nie było zadaniem łatwym.

Gdy strażacy z OSP uruchomili pompę, woda była już na progu najniżej położonego domu i tylko dzięki pracy strażaków udało się to powstrzymać. Jak mówi jeden z mieszkańców - szczególnie dużą inicjatywą wykazali się strażacy z OSP Wieliczka. Uruchomili oni pompę NIL II o wydajności 6 m3 na minutę. Zarówno pompa ochrzczona jako BAŚKA jak i strażacy ochotnicy pracowali przez kilka długich dni, aby ratować mieszkańców przed całkowitym zalaniem. Wysiłek i poświęcenie opłaciły się, ponieważ woda zaczęła opadać.


Strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej z Wieliczki ujęli również tamtejszych mieszkańców zyskując sobie jeszcze większą ich wdzięczność tym, że nie zgodzili się na przeniesienie pompy w inne miejsce które wskazał sztab kryzysowy. Strażacy dokonali szybkiego rozeznania odpowiednio oceniając zagrożenie i stwierdzili że pompa jest potrzebna w tym, a nie innym miejscu. Decyzja ta była decydująca i pozwoliła uratować pobliskie domy przed całkowitym zalaniem. Akcją to kierował Tomasz Hanula.

Baner który zawisł w tamtej części miejscowości Brzegi jest to gest wdzięczności dla tych ochotników którzy pomigali mieszkańcom nie śpiąc przez kilka dni narażając również samych siebie.


20-lecie kabaretu Neo-Nówka  
Data: 20.11.2021
Lokalizacja: Wieliczka

Kabaret Neo-Nówka świętuje 20-lecie. Popraw sobie humor i zobacz na żywo takie postacie jak: Bogu, Wandzia czy rodzina Paciaciaków. Czegoś takiego jeszcze na polskiej scenie kabaretowej nie było. 20-lecie Kabaretu Neo-Nówka pozytywnie zaskoczy widza.
20-lecie kabaretu Neo-Nówka
Noc Bibliotek 2021  
Data: 08.10.2021
Lokalizacja: Wieliczka

Koncert, warsztaty dla rodziców, warsztaty żywieniowe dla dzieci, projekcja filmu, pokazy sportowe, gry i zabawy rodzinne, spotkanie z Wojciechem Tochmanem, stoiska wzmacniające odporność to tylko niektóre z atrakcji jakie wielicka biblioteka przygotowała dla Państwa na Noc Bibliotek.
Noc Bibliotek 2021