Opublikowano: 2020-12-22

Mieszkanie z przetargu od spółdzielni, gminy lub miasta - jak kupić?



Kupno mieszkania z przetargu może być bardzo opłacalne i stanowić także dobrą inwestycję.


Na czym polegają przetargi?

Udział w przetargu stanowi jedną z form zakupu nieruchomości na rynku wtórnym - zarówno na potrzeby własne jak i pod inwestycję. Czym różnią się od licytacji? Są bezpieczne pod tym względem, że nie ma możliwości kupienia mieszkania "wraz" z lokatorem. Taka forma zakupu pozwala często kupić nieruchomość w znacznie lepszej cenie niż od dewelopera, a jednocześnie - w bardzo dobrej lokalizacji. Niekoniecznie takie mieszkanie musi wymagać generalnego remontu, zawsze warto zorientować się, jaki jest jego stan techniczny.

Kto organizuje przetargi mieszkaniowe?

Organizacją przetargów zajmują się różne podmioty. Są to na przykład spółki Skarbu Państwa, urzędy - miast i gmin, a także spółdzielnie mieszkaniowe. Kiedy podmioty te wystawiają mieszkanie na sprzedaż? Na przykład wtedy, gdy dotychczasowy najemca umiera i nieruchomość wraca do zasobu spółdzielni.

Kto może wziąć udział w przetargu na mieszkanie?

Możemy wyróżnić dwa rodzaje przetargów. Ograniczone i nieograniczone. W ograniczonym może wziąć udział tylko konkretna grupa osób, na przykład pracownicy danej jednostki lub członkowie spółdzielni. W nieograniczonym z kolei partycypować może każdy, co jest świetną okazją dla osób zajmujących się inwestowaniem w nieruchomości.

Gdzie szukać informacji o przetargach?

Informacji o przetargach warto szukać na portalu Listaprzetargow.pl - jest to baza aktualnych ogłoszeń przetargów i licytacji na sprzedaż mieszkań, działek, domów, lokali użytkowych i garaży z całej Polski, organizowanych przez spółdzielnie mieszkaniowe, urzędy miast i gmin, spółki Skarbu Państwa. Bieżąco aktualizowana pozwoli nam rozeznać się w sytuacji i wybrać najlepszą opcję. Informacje na ten temat znaleźć można też w innych źródłach - na tablicach ogłoszeniowych podmiotów organizujących przetargi, w lokalnych serwisach informacyjnych i prasie czy w Biuletynie Informacji Publicznej.

W ogłoszeniu o przetargu warto zwrócić uwagę na kilka informacji. Przede wszystkim, musi ono zawierać informację o przedmiocie przetargu (ważne jest tu położenie lokalu czy jego metraż). Po drugie, podaje się termin i miejsce przetargu, tak aby osoby zainteresowane miały czas, aby przed konkretną datą pójść obejrzeć nieruchomość. Ponadto zwróćmy uwagę na cenę wywoławczą mieszkania, warunki udziału w przetargu, warunki zawarcia umowy, a także - na wysokość wadium.

Czym jest wadium?

Istotną kwestią jest wadium. Bez niego nie przystąpimy do przetargu, stanowi ono bowiem zabezpieczenie dla podmiotu organizującego przetarg na wypadek, gdyby jego zwycięzca wycofał się. Zwyczajowo wynosi ono 10% ceny wywoławczej nieruchomości.

Co dzieje się po wygranej w przetargu?

Po wygranej w przetargu przeniesienie własności nieruchomości następuje na mocy aktu notarialnego, którego zawarcie nastąpić powinno najpóźniej w 21 dni po rozstrzygnięciu przetargu. Jeżeli wyznaczony termin nam nie odpowiada, ustalmy nowy z organizatorem przetargu i potwierdźmy to pisemnie. Jeśli po prostu nie stawimy się na podpisaniu aktu, wadium przepadnie, a organizator ogłosi nowy przetarg. Pozostałą część kwoty należnej za nieruchomość należy wpłacić jeszcze przed podpisaniem aktu.

artykuł sponsorowany



   





Magia teatru i ekologii  
Data: 20 sierpnia
Lokalizacja: Niepołomice

Kolorowa scenografia, porywająca muzyka i przesłanie, które łączy pokolenia – już 20 sierpnia Niepołomickie Błonia zamienią się w tętniącą życiem plenerową scenę. Urząd Miasta i Gminy Niepołomice zaprasza na widowisko „Żywiołowo dla planety” w wykonaniu Teatru Katarynka – wydarzenie stworzone z myślą o dzieciach, ale skierowane do całych rodzin i wszystkich mieszkańców.
Magia teatru i ekologii
Puszcza na lata  
Data: 2 i 23 sierpnia 
Lokalizacja: Niepołomice

Letnie wieczory w otoczeniu zieleni, dźwięki eksperymentalnej elektroniki i rytmy jazzu unoszące się w powietrzu – to właśnie „Puszcza na Lata”, wyjątkowy cykl plenerowych koncertów organizowany wspólnie przez
Puszcza na lata