carrefour


.


leroymerlin

Opublikowano: 2021-02-23

Młynek do kawy - idealny prezent dla każdego kawosza?Chcesz kupić młynek do kawy na prezent? Świetny pomysł! Każdy kawosz na pewno będzie zadowolony. Zanim jednak wybierzesz się na zakupy, zobacz, jakie są rodzaje młynków i które są najlepsze.


Jaki młynek do kawy jest najlepszy?

Tradycjonaliści odpowiedzieliby, że ręczny, bo przy używaniu go mielone ziarna nie nagrzewają się tak, jak ma to miejsce w młynku elektrycznym. Czy mieliby rację? Nie do końca. Faktycznie, jeszcze kilkanaście lat temu wszystkie elektryczne młynki do kawy były bardzo do siebie podobne i wszystkie powodowały ogrzewanie kawy przy mieleniu.

Dziś, gdy wiadomo już, że ogrzewanie kawy podczas mielenia obniża jej właściwości, na rynku pojawiły się młynki do kawy nowej generacji, które zachowują niską temperaturę przez cały czas mielenia. Taki młynek na pewno jest lepszy niż ręczny, mieli kawę szybciej i dokładniej.

Z technicznego punktu widzenia elektryczne młynki do kawy dzielimy na żarnowe i udarowe. Oba rodzaje można kupić np. w sklepie eldom.eu.

Młynek udarowy to inaczej młynek z ostrzem. Mielenie kawy polega na bardzo szybkim przecinaniu ostrzami ziaren na coraz mniejsze części. Aby nie doszło przy tym do nagrzewania kawy, młynek udarowy powinien mieć wbudowany pulsacyjny tryb pracy

Młynek żarnowy konstrukcją przypomina nieco stary młynek ręczny. Tu ziarna kawy nie są przecinane, ale miażdżone. Dzięki temu nawet przy ciągłej pracy nie dochodzi do nagrzewania się kawy.

Jaki młynek wybrać na prezent dla kawosza?

Kupując młynek na prezent, musimy wziąć pod uwagę zarówno jego funkcjonalność, jak i walory estetyczne. Niewykluczone, a właściwie to nawet pewne jest, że taki młynek nie będzie chowany do szafki. Prawdziwy kawosz skorzysta z niego kilka razy dziennie. Dlatego ważne jest, by młynek pasował wizualnie do aranżacji kuchni. Jeśli nie wiemy, w jakim stylu urządzone jest wnętrze, trzeba postawić na uniwersalne wzornictwo. W niemal wszystkich kuchniach dobrze zaprezentuje się młynek srebrno-czarny lub srebrno-biały.

Z praktycznego punktu widzenia lepiej postawić na młynek elektryczny. Mielenie jest o wiele szybsze i dokładniejsze. Młynki ręczne nie są tak dokładne, a w mielenie nimi kawy trzeba włożyć trochę wysiłku, co może być niemiłą niespodzianką, zwłaszcza rano.

Czym kierować się przy wyborze młynka do kawy?

Dla prawdziwego kawosza możliwość zmielenia kawy to za mało. Na pewno zwróci on uwagę na pewne szczegóły, których nie docenią laicy:

– możliwość ustawienia stopnia zmielenia kawy – najdrobniejsze mielenie potrzebne jest do kawy parzonej w ekspresie ciśnieniowym i tu przyda się dobry młynek żarnowy,

– młynek elektryczny mieli kawę równomiernie – na takiej samej wielkości drobinki, czego nie da się powiedzieć o młynku ręcznym,

– wielkość pojemnika na ziarna – praktyczniejsze są młynki z większymi pojemnikami,

– możliwość regulacji ilości zmielonej kawy – nie zawsze trzeba zmielić całą wsypaną do pojemnika,

– lampka kontrolna i zabezpieczenie przed przypadkowym włączeniem – dwie ważne funkcje zapewniające bezpieczeństwo, niezbędne osobie, która często korzysta z młynka do kawy.

Więcej na ten temat przeczytasz w artykule: Dlaczego warto kupić młynek do kawy i własnoręcznie mielić kawę?

artykuł sponsorowany   

Noc Bibliotek 2020  
Data: 09.10.2020 r.
Lokalizacja: Wieliczka

Mediateka – Biblioteka Miejska w Wieliczce zaprasza na Noc Bibliotek 2020. Tegoroczna, VI już edycja Nocy Bibliotek, odbędzie się pod hasłem „Klimat na czytanie”.
Noc Bibliotek 2020
Maja Hawranek i Szymon Opryszek gośćmi Nocy Bibliotek  
Data: 09.10.2020 r.
Lokalizacja: Wieliczka

Już 9 października (piątek) o godzinie 19:00 zapraszamy serdecznie do sali kinowej Wielickiej Mediateki na spotkanie autorskie z niezależnymi reporterami Mają i Szymonem pt.: „Nasza droga do klimatu”.
Maja Hawranek i Szymon Opryszek gośćmi Nocy Bibliotek