.
Opublikowano: 2018-03-27

Na „ Dachu Sahary”Serdecznie zapraszamy na kolejne w cyklu Spotkanie PodRóżne pt. „Na dachu Sahary”, które odbędzie się 17 kwietnia o godzinie 17:00, w sali na poddaszu. Gośćmi klubu podróżnika będą Jan i Jolanta Szuro, którzy przedstawią zakończoną sukcesem pierwszą polską wyprawę na najwyższy szczyt Sahary – EmiKoussi.


W lutym odbyła się pierwsza w historii polska wyprawa na najwyższy szczyt Sahary - wulkan EmiKoussi w górach Tibesti, które znajdują się w północnym Czadzie. W zorganizowanej przez firmę Torre ekspedycji wzięło udział dziewięć osób. Podróżnicy wyruszali z N’djameny, stolicy kraju, a następnie wędrowali przez pełne piasku i skał pustynne bezdroża w 40-stopniowym upale. W wyprawie brali również członkowie plemienia Toubou, którzy pełnili funkcje przewodników, tłumaczy, a nawet kucharzy. Dnia 12 lutego podróżnicy osiągnęli swój cel – byli pierwszymi Polakami, którzy zdobyli szczyt EmiKoussi. Nie ma zgody co do dokładnej wysokości owej góry – różne źródła podają wysokość od 3415 do 3445 m n.p.m. Podróżnicy wędrowali przez pola lawy, znajdowali naskalne malowidła i podziwiali piękne kaniony, by w końcu szczęśliwi powrócić do stolicy Czadu. Gorąco jak na Saharę przystało, zapraszamy do wysłuchania pełnej przygód historii.

Serdecznie zapraszamy!
Wstęp wolny.

Szczegóły: dzialpopularnonaukowy@biblioteka.wieliczka.eu   

35 lat Orkiestry Dętej Podstolice  
Data: 25.09.2022
Lokalizacja: Wieliczka

25 września w hali sportowej Solnego Miasta odbędzie się koncert jubileuszowy Orkiestry Dętej „Podstolice”, podsumowujący 35 lat działalności orkiestry.
35 lat Orkiestry Dętej Podstolice
Wehikuł Czasu 2022  
Data: 18.09.2022
Lokalizacja: Wieliczka

18 września Mediateka-Biblioteka Miejska w Wieliczce zaprasza na kolejną, trzecią już edycję „Dnia z Historią Średniowiecza – Wehikuł Czasu”. Tym razem przybliżymy historię schyłku średniowiecza, jakim był wiek XV.
Wehikuł Czasu 2022