.


Opublikowano: 2021-10-24

Najpiękniejsze miejsca kopalni wg górników cz.1Powiedzieć, że wielicka kopalnia jest piękna, to trochę tak, jak powiedzieć, że „Słowacki wielkim poetą był”. Zdecydowanie za mało, na dodatek bardzo ogólnie. Zapytaliśmy więc zjeżdżających pod ziemię górników, które miejsca w kopalni są według nich najpiękniejsze. Oto, z zamierzenia subiektywna, pierwsza część listy kopalnianych „NAJ”.


Margielnik

Komora Margielnik uznanie zawdzięcza swemu rozmachowi. Sól zaczęto z niej wydobywać w XIX stuleciu. Wybrano wówczas przystropową część. Od lat 20. do końca lat 60. XIX w. górnicy wyeksploatowali część zachodnią. Nazwę komora zawdzięcza komisarzowi c. k. Johannowi Wentzlowi Margelikowi. Margielnik powstał w pokładzie soli szybikowej, w zachodniej części Kopuły Grot Kryształowych.

Kanał Leopolda

Uchodzi za najładniejszą trasę prowadzącą do Grot Kryształowych. Podłużnia Leopold-Münch. łączy poziomy III oraz II niższy i nie bez kozery nazywa się „kanałem”. Powstała w latach 20. XIX w. i posłużyła do odwodnienia górotworu w rejonie Grot. To przeznaczenie poświadczają ciągi drewnianych rynien, które można zobaczyć, maszerując

Szybik Śnieci

Szybik na poziomie III. Zachwyca, a także przeczy teorii, jakoby wśród soli nic żyć nie mogło. Niptushololeucus jednak potrafi. Nieduży chrząszcz upodobał sobie kopalnię, a w niej m.in. szybik Śnieci. Podziemną obecność niepozornego robaczka potwierdził już w roku 1843 geolog Ludwik Zejszner: ze żyjących istot znajdują się jeszcze małe chrabąszcze czerwonawe w opuszczonych miejscach kopalni […]. Często znajdują się one na soli naciekowej […].

Michałowice

W roku 1896 pismo „Wędrowiec” donosiło: Jest to jedna z najwspanialszych komór pod względem rozmiarów i objętości… Strop tej imponującej, w ciemności zda się bezbrzeżnej przestrzeni podpiera cały las drzewa w sztucznych wiązaniach, będących pomnikowem dziełem sztuki inżynierskiej i ciesielskiej. Majestat tej komory przedstawia się oczom turysty w całej pełni dopiero wtedy, gdy zapłonie świecznik wspaniały w kryształowej soli u stropu zawieszony o 300 świecach, których światło wzmacnia mnóstwo lampek i ogni bengalskich. Nic dodać, nic ująć.

Komora Ferro

Komorę wybrano w XIX w. w solach pokładowych. Górnicy pracowali ręcznie, a o ich zmaganiach z solą informują dziś ślady po klinach oraz odbitych kłapciach i ławach. Tym, co najbardziej zwraca uwagę, są drewniane schody wpisane w gąszcz soli wtórnych krystalizacji. Baśniowy widok!

Najpiękniejsze miejsca kopalni wg górników cz.1 - zobacz zdjęcia


   

35 lat Orkiestry Dętej Podstolice  
Data: 25.09.2022
Lokalizacja: Wieliczka

25 września w hali sportowej Solnego Miasta odbędzie się koncert jubileuszowy Orkiestry Dętej „Podstolice”, podsumowujący 35 lat działalności orkiestry.
35 lat Orkiestry Dętej Podstolice
Wehikuł Czasu 2022  
Data: 18.09.2022
Lokalizacja: Wieliczka

18 września Mediateka-Biblioteka Miejska w Wieliczce zaprasza na kolejną, trzecią już edycję „Dnia z Historią Średniowiecza – Wehikuł Czasu”. Tym razem przybliżymy historię schyłku średniowiecza, jakim był wiek XV.
Wehikuł Czasu 2022