hyundai


.


leroymerlin

mazda

Opublikowano: 2021-10-24

Najpiękniejsze miejsca kopalni wg górników cz.1Powiedzieć, że wielicka kopalnia jest piękna, to trochę tak, jak powiedzieć, że „Słowacki wielkim poetą był”. Zdecydowanie za mało, na dodatek bardzo ogólnie. Zapytaliśmy więc zjeżdżających pod ziemię górników, które miejsca w kopalni są według nich najpiękniejsze. Oto, z zamierzenia subiektywna, pierwsza część listy kopalnianych „NAJ”.


Margielnik

Komora Margielnik uznanie zawdzięcza swemu rozmachowi. Sól zaczęto z niej wydobywać w XIX stuleciu. Wybrano wówczas przystropową część. Od lat 20. do końca lat 60. XIX w. górnicy wyeksploatowali część zachodnią. Nazwę komora zawdzięcza komisarzowi c. k. Johannowi Wentzlowi Margelikowi. Margielnik powstał w pokładzie soli szybikowej, w zachodniej części Kopuły Grot Kryształowych.

Kanał Leopolda

Uchodzi za najładniejszą trasę prowadzącą do Grot Kryształowych. Podłużnia Leopold-Münch. łączy poziomy III oraz II niższy i nie bez kozery nazywa się „kanałem”. Powstała w latach 20. XIX w. i posłużyła do odwodnienia górotworu w rejonie Grot. To przeznaczenie poświadczają ciągi drewnianych rynien, które można zobaczyć, maszerując

Szybik Śnieci

Szybik na poziomie III. Zachwyca, a także przeczy teorii, jakoby wśród soli nic żyć nie mogło. Niptushololeucus jednak potrafi. Nieduży chrząszcz upodobał sobie kopalnię, a w niej m.in. szybik Śnieci. Podziemną obecność niepozornego robaczka potwierdził już w roku 1843 geolog Ludwik Zejszner: ze żyjących istot znajdują się jeszcze małe chrabąszcze czerwonawe w opuszczonych miejscach kopalni […]. Często znajdują się one na soli naciekowej […].

Michałowice

W roku 1896 pismo „Wędrowiec” donosiło: Jest to jedna z najwspanialszych komór pod względem rozmiarów i objętości… Strop tej imponującej, w ciemności zda się bezbrzeżnej przestrzeni podpiera cały las drzewa w sztucznych wiązaniach, będących pomnikowem dziełem sztuki inżynierskiej i ciesielskiej. Majestat tej komory przedstawia się oczom turysty w całej pełni dopiero wtedy, gdy zapłonie świecznik wspaniały w kryształowej soli u stropu zawieszony o 300 świecach, których światło wzmacnia mnóstwo lampek i ogni bengalskich. Nic dodać, nic ująć.

Komora Ferro

Komorę wybrano w XIX w. w solach pokładowych. Górnicy pracowali ręcznie, a o ich zmaganiach z solą informują dziś ślady po klinach oraz odbitych kłapciach i ławach. Tym, co najbardziej zwraca uwagę, są drewniane schody wpisane w gąszcz soli wtórnych krystalizacji. Baśniowy widok!

Najpiękniejsze miejsca kopalni wg górników cz.1 - zobacz zdjęcia


   


20-lecie kabaretu Neo-Nówka  
Data: 20.11.2021
Lokalizacja: Wieliczka

Kabaret Neo-Nówka świętuje 20-lecie. Popraw sobie humor i zobacz na żywo takie postacie jak: Bogu, Wandzia czy rodzina Paciaciaków. Czegoś takiego jeszcze na polskiej scenie kabaretowej nie było. 20-lecie Kabaretu Neo-Nówka pozytywnie zaskoczy widza.
20-lecie kabaretu Neo-Nówka
Noc Bibliotek 2021  
Data: 08.10.2021
Lokalizacja: Wieliczka

Koncert, warsztaty dla rodziców, warsztaty żywieniowe dla dzieci, projekcja filmu, pokazy sportowe, gry i zabawy rodzinne, spotkanie z Wojciechem Tochmanem, stoiska wzmacniające odporność to tylko niektóre z atrakcji jakie wielicka biblioteka przygotowała dla Państwa na Noc Bibliotek.
Noc Bibliotek 2021