.
Opublikowano: 2024-03-25

Niedziela Palmowa w Kopalni Soli „Wieliczka”. Podziemny konkurs palm.Kolorowe, pomysłowe, starannie wykonane – takie były palmy wielkanocne, które rywalizowały w konkursie „Hosanna Jezusowi”. Wielickie przedszkolaki wykazały się nie lada talentem i jurorzy zgromadzeni w kaplicy św. Kingi 24 marca mieli trudne zadanie, by wybrać najpiękniejsze wielkanocne dzieła.


Rozstrzygnięcie konkursu poprzedziły Droga Krzyżowa oraz Msza św., po której wierni zgromadzeni 100 m pod ziemią odśpiewali Gorzkie Żale. Muzyczną oprawę zapewnił podziemnej liturgii dziecięcy zespół z Krzyszkowic „Prowadź mnie”. Nabożeństwo Męki Pańskiej poprowadziły dzieci z Przedszkola Sióstr Urszulanek w Sierczy oraz ich rodzice. Najmłodsi przygotowali wzruszające rozważania, które towarzyszyły kolejnym stacjom w pochylni Erazma Barącza.

Od kilku lat górnicy zapraszają mieszkańców Wieliczki i okolic na podziemną Drogę Krzyżową. Nabożeństwo odprawiane jest w kolejne niedziele Wielkiego Postu, tuż przed Mszą w kaplicy św. Kingi. „Golgota wielickich górników” powstała dla uczczenia 5. rocznicy śmierci św. Jana Pawła II. Od tamtej pory pochylnia Barącza pozostaje nie tylko kopalnianym chodnikiem, ale też drogą prowadzącą w głąb ludzkich serc. Stacje Męki Pańskiej wykonali w lipowym drewnie utalentowani górnicy-rzeźbiarze. W każdą wmontowali pochodzący z Golgoty kamień. W Wielki Piątek na podziemnej Drodze Krzyżowej spotykają się pracownicy Kopalni Soli „Wieliczka”.

Wróćmy jednak do konkursu, bowiem ponad stu małych artystów z niecierpliwością czekało na werdykt. Jury oceniało m.in. pomysłowość oraz dobór materiałów związanych z wielkanocną symboliką. Szczególnym uznaniem cieszyły się dzieła, które powstały z elementów ręcznie robionych. Autorzy najpiękniejszych palm otrzymali cenne nagrody. Konkurs zachęcał najmłodszych mieszkańców powiatu wielickiego, i nie tylko, do poznawania świątecznych tradycji oraz rozwijania artystycznych pasji. „Hosanna Jezusowi” to wspólne przedsięwzięcie Kopalni Soli „Wieliczka”, Parafii św. Klemensa w Wieliczce oraz Przedszkola im. św. Anieli Merici Sióstr Urszulanek U.R. w Sierczy.


Niedziela Palmowa w Kopalni Soli „Wieliczka”. Podziemny konkurs palm. - zobacz zdjęcia35 lat Orkiestry Dętej Podstolice  
Data: 25.09.2022
Lokalizacja: Wieliczka

25 września w hali sportowej Solnego Miasta odbędzie się koncert jubileuszowy Orkiestry Dętej „Podstolice”, podsumowujący 35 lat działalności orkiestry.
35 lat Orkiestry Dętej Podstolice
Wehikuł Czasu 2022  
Data: 18.09.2022
Lokalizacja: Wieliczka

18 września Mediateka-Biblioteka Miejska w Wieliczce zaprasza na kolejną, trzecią już edycję „Dnia z Historią Średniowiecza – Wehikuł Czasu”. Tym razem przybliżymy historię schyłku średniowiecza, jakim był wiek XV.
Wehikuł Czasu 2022