carrefour
.leroymerlinOpublikowano: 2014-11-06

Nowy pociąg Acatus Plus po raz pierwszy przyjechał dziś do Wieliczki


Pierwsze nowoczesne pociągi pasażerskie typu Acatus Plus EN 64 ruszyły w swoją pierwszą podróż. Dziś odbyła się zarówno w Krakowie jak i w Wieliczce uroczysta prezentacja nowoczesnego taboru zakupionego przez Województwo Małopolskie (Acatusy) oraz w ramach wspólnego projektu czterech województw: małopolskiego, śląskiego, podkarpackiego i świętokrzyskiego (pociągi typu Impuls EN 63a).
 

fot. WieliczkaCity.pl

Tuż po godzinie 13:00 na przystanek  Wieliczka Rynek-Kopalnia wjechał po raz pierwszy nowy Acatus. Te nowoczesne pociągi rozpoczną już 14 grudnia br. obsługę pierwszej w województwie małopolskim relacji z Wieliczki do Krakowa obsługiwanej przez Koleje Małopolskie. Nowe Acatusy województwo małopolskie zakupiło specjalnie dla Szybkiej Kolei Aglomeracyjnej.

Pociągi typu Acatus Plus zakupione zostały w ramach projektu „Zakup taboru do obsługi połączeń pasażerskich w aglomeracji krakowskiej”. 10 niskopodłogowych pociągów od 14 grudnia 2014r. obsługiwać będzie pierwszy z odcinków Szybkiej Kolei Aglomeracyjnej (SKA): połączenie Wieliczka Rynek-Kopalnia – Kraków Główny – Wieliczka Rynek-Kopalnia. Od września 2015 r., po zakończeniu prac modernizacyjnych przez PKP PLK S.A., pociągi Acatus Plus EN 64 kursować będą również na trasie Wieliczka Rynek-Kopalnia - Kraków Balice - Wieliczka Rynek-Kopalnia. Pojazdy wyprodukowane zostały przez Pojazdy Szynowe PESA Bydgoszcz S.A. Całkowita wartość umowy zawartej z wykonawcą opiewa na 132,2 mln zł

Pociągi pasażerskie typu Acatus Plus wyposażone są w WiFi, nowe wygodne, ergonomiczne fotele z profilowanym zagłówkiem i podłokietnikami zawierającymi gniazdo 230V, klimatyzację, monitoring, 19 calowe ekrany LCD, głośniki, wyświetlacze LED do informowania pasażerów, biletomaty i kasowniki. Ma pojawić się również system do zliczania pasażerów. Oświetlenie wewnątrz pociągu w tym stopnie będzie w technologii LED.

Poniżej zamieszczamy nasze zdjęcia z dzisiejszej uroczystej prezentacji Acatus-ów w Wieliczce.

Nowy pociąg Acatus Plus po raz pierwszy przyjechał dziś do Wieliczki - zobacz zdjęcia