.
Opublikowano: 2024-05-30

O wielickiej soli na Festiwalu Soli w HiszpaniiMuzeum Żup Krakowskich Wieliczka zostało zaproszone - jako gość specjalny - do udziału w hiszpańskiej imprezie Festiwal Soli w Cardonie w Katalonii w dniach 1-2 czerwca 2024 roku. Zaprezentuje też wystawę plenerową pt. "Żupa Wielicka w Polsce". W przyszłości Cardona zagości z hiszpańską solą w Wieliczce.


Muzeum zajmuje się tematyką solną i historią kopalni soli w Wieliczce. W celu promocji tej wiedzy organizuje od 1998 roku swoją imprezę „Święto Soli” na dziedzińcach Zamku Żupnego - najbliższe już 16 czerwca 2024 r. Muzeum uczestniczy też corocznie w imprezie „Dzień Soli” w Soliwarze na Słowacji.

W czasie imprezy Festiwal Soli w Cardonie pracownicy Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka, w strojach wzorowanych na historycznych, pokażą jedną z metod pozyskiwania soli dzięki rekonstrukcji XVII-wiecznej warzelni. Metoda warzenia polega na gotowaniu słonej wody do momentu otrzymania soli. Ponadto na imprezie zostanie zaprezentowane skręcanie lin w warsztacie powroźniczym. Kram solny przypomni o handlu solą. Będą na nim dostępne różne rodzaje soli kamiennej i warzonej a dla chętnych – możliwość kruszenia soli kamiennej w stępie, czyli drewnianym moździerzu. Dopiero w postaci proszku mogła być wykorzystywana do celów konsumpcyjnych. Muzeum zaprosi też uczestników do udziału w warsztatach edukacyjnych i zajęciach ruchowych z solą. Będą też dostępne muzealne wydawnictwa.

W czasie imprezy zostanie otwarta wystawa plenerowa "Żupa Wielicka w Polsce". Zaprezentuje ona dzieje przedsiębiorstwa solnego – od geologii złoża solnego, przez warzelnictwo, odkrycie soli kamiennej, rozwój przedsiębiorstwa górniczego i handlu solą, piękno wielickiej soli, przełomowe momenty w historii i rozwoju technologicznym kopalni po dzieje Zamku Żupnego (siedziby tego przedsiębiorstwa), powstanie Muzeum Żup Krakowskich, współczesne funkcje Kopalni Soli Wieliczka, rozwój turystyki i lecznictwa podziemnego oraz historię górniczego miasta Wieliczka.

Udział w Festiwalu Soli i prezentacja wystawy "Żupa Wielicka w Polsce" zostały dofinansowane przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu Kultura Inspirująca 2024-2025.35 lat Orkiestry Dętej Podstolice  
Data: 25.09.2022
Lokalizacja: Wieliczka

25 września w hali sportowej Solnego Miasta odbędzie się koncert jubileuszowy Orkiestry Dętej „Podstolice”, podsumowujący 35 lat działalności orkiestry.
35 lat Orkiestry Dętej Podstolice
Wehikuł Czasu 2022  
Data: 18.09.2022
Lokalizacja: Wieliczka

18 września Mediateka-Biblioteka Miejska w Wieliczce zaprasza na kolejną, trzecią już edycję „Dnia z Historią Średniowiecza – Wehikuł Czasu”. Tym razem przybliżymy historię schyłku średniowiecza, jakim był wiek XV.
Wehikuł Czasu 2022