carrefour
.leroymerlinOpublikowano: 2014-08-04

Obwodnica Gdowa już otwarta!


To kolejna ważna inwestycja drogowa samorządu województwa. Dziś wicepremier Elżbieta Bieńkowska i marszałek Małopolski Marek Sowa dokonali uroczystego otwarcia gdowskiej obwodnicy. W przecięciu wstęgi udział wzięli również wicemarszałek Roman Ciepiela, członek Zarządu Jacek Krupa, przewodniczący Sejmiku Kazimierz Barczyk oraz wójt Gdowa Zbigniew Wojas.

fot. malopolskie.pl

– Otwieramy dziś kolejną z dwunastu obwodnic, wybudowanych w ostatnich latach przez województwo. Koszt budowy wszystkich to 680 mln złotych – ogromna kwota, która rozwinęła infrastrukturę drogową w Małopolsce. Obwodnica Gdowa to nie tylko odciążenie centrum, to także otwarcie nowych możliwości dla firm, chcących inwestować w Małopolsce i tworzących miejsca pracy. Dlatego też chcemy kontynuować rozbudowę drogi w kolejnym etapie, aby jeszcze lepiej skomunikować tę część Małopolski i ułatwiać życie mieszkańcom. Cieszę się, że jest z nami Pani Premier Elżbieta Bieńkowska, jedna z tych osób, która zawsze wspiera nasz region w działaniach prorozwojowych – mówił podczas otwarcia Marek Sowa, Marszałek Województwa Małopolskiego.

Na tę drogę czekali zarówno mieszkańcy jak i kierowcy. Skrzyżowanie w centrum Gdowa łączy dwa ważne szlaki komunikacyjne. Jeżdżą tędy samochody kursujące pomiędzy Wieliczką, Łapanowem i Limanową oraz Myślenicami i Bochnią. Dzięki realizacji projektu „Obwodnica Gdowa – etap I” z miejscowości wyprowadzony zostanie ruch tranzytowy. Nowa droga pozytywnie wpłynie na komfort życia i bezpieczeństwo mieszkańców gminy. Będzie ona również znacznym udogodnieniem dla wszystkich podróżujących po Małopolsce. Dzięki obwodnicy, połączone zostaną drogi wojewódzkie nr 967 i 966 a zmotoryzowani zyskają szybkie i bezpieczne połączenie z drogami krajowymi – DK 75 oraz DK 4 i DK 7.

Warto dodać, ze gdowska obwodnica będzie miała rzadko spotykaną w Polsce "cichą nawierzchnię" ( tzw. porowatą). Jest to nie tylko sposób na obniżenie hałasu, ale również zwiększenie bezpieczeństwa, ponieważ taki asfalt pochłania wodę.

Projekt budowy obwodnicy Gdowa – etap 1 współfinansowany jest przez Unię Europejską w ramach Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego 2007 – 2013. Całkowita wartość projektu to prawie 40 mln zł. Z czego prawie 29 mln to dofinansowanie z Unii Europejskiej, a pozostałe ponad 11 mln to kwota pochodząca z budżetu województwa.

Władze województwa małopolskiego w swoich działaniach mocno wspierają inwestycje drogowe. Również w nowym okresie programowania jednym z priorytetów jest budowa nowych oraz modernizacja istniejących dróg. Zaproponowany przez Zarząd Województwa projekt 19 inwestycji drogowych, planowanych na lata 2015-2020 został wpisany do Wieloletniej Prognozy Finansowej.

(mjanus)

20-lecie kabaretu Neo-Nówka  
Data: 20.11.2021
Lokalizacja: Wieliczka

Kabaret Neo-Nówka świętuje 20-lecie. Popraw sobie humor i zobacz na żywo takie postacie jak: Bogu, Wandzia czy rodzina Paciaciaków. Czegoś takiego jeszcze na polskiej scenie kabaretowej nie było. 20-lecie Kabaretu Neo-Nówka pozytywnie zaskoczy widza.
20-lecie kabaretu Neo-Nówka
Noc Bibliotek 2021  
Data: 08.10.2021
Lokalizacja: Wieliczka

Koncert, warsztaty dla rodziców, warsztaty żywieniowe dla dzieci, projekcja filmu, pokazy sportowe, gry i zabawy rodzinne, spotkanie z Wojciechem Tochmanem, stoiska wzmacniające odporność to tylko niektóre z atrakcji jakie wielicka biblioteka przygotowała dla Państwa na Noc Bibliotek.
Noc Bibliotek 2021