carrefour
.leroymerlinOpublikowano: 2014-08-04

Obwodnica Gdowa już otwarta!


To kolejna ważna inwestycja drogowa samorządu województwa. Dziś wicepremier Elżbieta Bieńkowska i marszałek Małopolski Marek Sowa dokonali uroczystego otwarcia gdowskiej obwodnicy. W przecięciu wstęgi udział wzięli również wicemarszałek Roman Ciepiela, członek Zarządu Jacek Krupa, przewodniczący Sejmiku Kazimierz Barczyk oraz wójt Gdowa Zbigniew Wojas.

fot. malopolskie.pl

– Otwieramy dziś kolejną z dwunastu obwodnic, wybudowanych w ostatnich latach przez województwo. Koszt budowy wszystkich to 680 mln złotych – ogromna kwota, która rozwinęła infrastrukturę drogową w Małopolsce. Obwodnica Gdowa to nie tylko odciążenie centrum, to także otwarcie nowych możliwości dla firm, chcących inwestować w Małopolsce i tworzących miejsca pracy. Dlatego też chcemy kontynuować rozbudowę drogi w kolejnym etapie, aby jeszcze lepiej skomunikować tę część Małopolski i ułatwiać życie mieszkańcom. Cieszę się, że jest z nami Pani Premier Elżbieta Bieńkowska, jedna z tych osób, która zawsze wspiera nasz region w działaniach prorozwojowych – mówił podczas otwarcia Marek Sowa, Marszałek Województwa Małopolskiego.

Na tę drogę czekali zarówno mieszkańcy jak i kierowcy. Skrzyżowanie w centrum Gdowa łączy dwa ważne szlaki komunikacyjne. Jeżdżą tędy samochody kursujące pomiędzy Wieliczką, Łapanowem i Limanową oraz Myślenicami i Bochnią. Dzięki realizacji projektu „Obwodnica Gdowa – etap I” z miejscowości wyprowadzony zostanie ruch tranzytowy. Nowa droga pozytywnie wpłynie na komfort życia i bezpieczeństwo mieszkańców gminy. Będzie ona również znacznym udogodnieniem dla wszystkich podróżujących po Małopolsce. Dzięki obwodnicy, połączone zostaną drogi wojewódzkie nr 967 i 966 a zmotoryzowani zyskają szybkie i bezpieczne połączenie z drogami krajowymi – DK 75 oraz DK 4 i DK 7.

Warto dodać, ze gdowska obwodnica będzie miała rzadko spotykaną w Polsce "cichą nawierzchnię" ( tzw. porowatą). Jest to nie tylko sposób na obniżenie hałasu, ale również zwiększenie bezpieczeństwa, ponieważ taki asfalt pochłania wodę.

Projekt budowy obwodnicy Gdowa – etap 1 współfinansowany jest przez Unię Europejską w ramach Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego 2007 – 2013. Całkowita wartość projektu to prawie 40 mln zł. Z czego prawie 29 mln to dofinansowanie z Unii Europejskiej, a pozostałe ponad 11 mln to kwota pochodząca z budżetu województwa.

Władze województwa małopolskiego w swoich działaniach mocno wspierają inwestycje drogowe. Również w nowym okresie programowania jednym z priorytetów jest budowa nowych oraz modernizacja istniejących dróg. Zaproponowany przez Zarząd Województwa projekt 19 inwestycji drogowych, planowanych na lata 2015-2020 został wpisany do Wieloletniej Prognozy Finansowej.

(mjanus)

Morsztyn Barok Festiwal w Raciborsku  
Data: 18.09.2021
Lokalizacja: Raciborsko

W sobotę 18 września w Raciborsku odbędzie się Morsztyn Barok Festiwal poświęcony polskiej kulturze baroku: muzyce, literaturze, obyczajom oraz kuchni. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy na godzinę 18:00 do kościoła Najświętszej Marii Panny Królowej Polski w Raciborsku.
Morsztyn Barok Festiwal w Raciborsku
„Wehikuł Czasu” - dzień z historią średniowiecza  
Data: 12.09.2021
Lokalizacja: Wieliczka

Burmistrz Miasta i Gminy Wieliczka wraz z Mediateką - Biblioteką Miejską w Wieliczce zapraszają na drugą edycję Dnia z Historią Średniowiecza pn. „Wehikuł Czasu”, który odbędzie się w niedzielę września przed Wielicką Mediateką.
„Wehikuł Czasu” - dzień z historią średniowiecza