.


Opublikowano: 2023-03-20

Odbieranie mieszkania – co trzeba wiedzieć?Nabywając mieszkanie od dewelopera za pośrednictwem rynku pierwotnego, należy wiedzieć, że możesz ponieść określone koszty związane z odebraniem technicznym. Po uzyskaniu pozwolenia na użytkowanie obiektu, następuje czas odbioru. Kiedy nastąpi ten moment, jakie procedury trzeba wykonać i jak uniknąć błędów lub nieporozumień – przedstawiamy poniżej.


Kto odpowiada za odbiór mieszkania?

Ważne jest, aby zrozumieć, kto odpowiada za odbiór mieszkania. Zgodnie z ustawą i umową deweloperską, odpowiedzialnym za tę procedurę jest deweloper. On jest zobowiązany do dostarczenia nabywcy mieszkania w stanie pełnej gotowości do użytkowania. Niezależnie od tego, jakie obietnice daje deweloper, ostateczny odbiorcą jest nabywca, który ma prawo ocenić, czy deweloper wywiązał się z zobowiązań zawartych w umowie.

Jak przygotować się do odbioru mieszkania?

Przed przystąpieniem do odbioru mieszkania, przyszli właściciele powinni dobrze przygotować się do tego procesu. Przede wszystkim, należy przeczytać umowę deweloperską oraz dokumentację dotyczącą wykonania prac budowlanych i wyposażenia mieszkania.

Następnie, należy skontaktować się z deweloperem, aby umówić termin i miejsce odbioru. Jeżeli zostaną zgłoszone jakieś usterki lub niedociągnięcia, deweloper będzie miał czas na ich usunięcie w wyznaczonym terminie. Warto dobrze się przygotować pod względem wizualnym, tak aby stworzyć idealne warunki do odbioru technicznego mieszkania.

Jakie dokumenty są wymagane?

Aby formalnie zakończyć proces odbioru mieszkania, należy skompletować odpowiednią dokumentację. Najważniejszym jest potwierdzenie odbioru mieszkania poprzez podpisanie protokołu odbioru. Jest to dokument, w którym znajdują się informacje takie jak wszystkie niedociągnięcia w wykończeniu i wyposażeniu, charakterystyka techniczna i stopień zakończenia inwestycji, a także daty odbioru instalacji.

Podsumowanie

Odbieranie mieszkania od dewelopera to proces skomplikowany i dość stresujący. Ważne jest, aby zrozumieć, kto jest odpowiedzialny za odbiór mieszkania, aby dobrze przygotować się do procesu oraz aby skompletować odpowiednią dokumentację. W ten sposób można uniknąć nieporozumień i dyskusji, a także otrzymać mieszkanie w pełni gotowe do użytkowania.

Potrzebujesz odbioru mieszkania w Krakowie? Więcej informacji znajdziesz tutaj: Odbiory mieszkań Kraków

artykuł sponsorowany


   35 lat Orkiestry Dętej Podstolice  
Data: 25.09.2022
Lokalizacja: Wieliczka

25 września w hali sportowej Solnego Miasta odbędzie się koncert jubileuszowy Orkiestry Dętej „Podstolice”, podsumowujący 35 lat działalności orkiestry.
35 lat Orkiestry Dętej Podstolice
Wehikuł Czasu 2022  
Data: 18.09.2022
Lokalizacja: Wieliczka

18 września Mediateka-Biblioteka Miejska w Wieliczce zaprasza na kolejną, trzecią już edycję „Dnia z Historią Średniowiecza – Wehikuł Czasu”. Tym razem przybliżymy historię schyłku średniowiecza, jakim był wiek XV.
Wehikuł Czasu 2022