carrefour
.leroymerlinOpublikowano: 2012-10-19

Odblaskowy happening w SP 3 w Niepołomicach


12 października Szkoła Podstawowa nr 3 w Niepołomicach-Podgrabiu zamieniła się w świat biało-czarnych zebr. Uczniowie, nauczyciele oraz rodzice już po raz trzeci uczestniczyli w Happeningu Odblaskowej Trójki. Już wczesnym rankiem w drzwiach szkoły zaczęły pojawiać się niezwykłe, bo dwunożne pasiaste zebry. I to zarówno te niedorosłe (uczniowie), jak i w pełni dojrzałe (nauczyciele i rodzice).

Pomysłowość uczestników akcji plenerowej nie miała granic. Po wymalowaniu znaków drogowych na balonach, uczniowie wywiesili swoje prace na ogrodzeniu szkoły, informując tym samym wszystkich wokoło, że znają przepisy ruchu drogowego. Nawet nasz patron, Włodzimierz Puchalski, stojący przed szkołą na cokole, w tym dniu „założył” odblaskową kamizelkę.

Później odbyła się prezentacja odblaskowej mody, niezwykle popularnej w naszej szkole. Przy tej okazji wszyscy uczniowie dostali odblaski, które będą zdobić ich kurtki i plecaki. Najmłodsze dzieci, prezentując krótki program, przekonały starszych kolegów, że trzeba dbać o bezpieczeństwo na drodze.

Kolejnym punktem akcji był pokaz ratownictwa drogowego i pożaru zaprezentowany przez OSP w Niepołomicach. Strażacy z Niepołomic i Podgrabia udostępnili też swoje wozy  i sprzęt, jakim posługują się podczas ratowania ludzi znajdujących się w niebezpieczeństwie, by dzieci mogły je dokładnie zobaczyć. Uczniowie malowali również na asfalcie bezpieczną drogę do szkoły.

Przyszedł także czas na turniej rodzinny, w którym wzięły udział drużyny złożone z dzieci i rodziców. Wykazały się one dużą znajomością przepisów ruchu drogowego, jak również szybkością odgadywania haseł związanych z bezpieczeństwem na drodze.

Pod wodzą pani woźnej - szkolnej „Stopki” wszyscy wyruszyli w stronę centrum Podgrabia nowowybudowanym chodnikiem. Odblaskowy korowód zebr poprowadził wraz z dyrektorem szkoły – Ireną Karcz burmistrz MiG Niepołomice – Roman Ptak, który już od trzech lat wspiera działania naszej szkoły promujące bezpieczeństwo dziecka na drodze. Pod opieką niepołomickiej policji wszyscy pokazali okolicznym mieszkańcom i kierowcom jeżdżącym ruchliwą ulicą Krakowską, że SP nr 3 dba o bezpieczeństwo swoich uczniów.

Na koniec uczniowie odebrali zasłużone dyplomy i nagrody za udział w licznych konkursach zorganizowanych w ramach akcji „Odblaskowa Szkoła”.

Honorowymi gośćmi uroczystości byli na stałe współpracujący z naszą szkołą w zakresie bezpieczeństwa dzieci strażacy z Niepołomic i Podgrabia, Burmistrz Niepołomic – Roman Ptak, Przewodniczący Rady Dzielnicy Podgrabie – Tadeusz Kącki, Komendant Policji w Niepołomicach – podinsp. Tomasz Joniec, dzielnicowy - Paweł Kluch, Komendant OSP Podgrabie – Stanisław Rogowski.

Happening w niepołomickiej „Trójce” to nie tylko beztroska zabawa. To również nauka i przestrogi płynące z prezentowania różnych działań i zachowań. Takie akcje dają nam pewność, że dzieci potrafią bezpiecznie poruszać się po drodze, że czują potrzebę noszenia odblasków i kamizelek odblaskowych. To również apel skierowany do rodziców, by podejmowali działania poprawiające widoczność dziecka na drodze i kierowców, żeby wsiadając za kierownicę, pamiętali, że dzieci też są użytkownikami dróg i chcą się po nich bezpiecznie poruszać.

Happening to jedna z wielu akcji podejmowanych przez szkołę, która przez cały wrzesień i październik promuje bezpieczeństwo uczniów na drogach. Dzieci stają się ambasadorami tych działań. Nie tylko w nich uczestniczą, lecz także są inicjatorami wielu przedsięwzięć w tym zakresie.

Irena Karcz


Morsztyn Barok Festiwal w Raciborsku  
Data: 18.09.2021
Lokalizacja: Raciborsko

W sobotę 18 września w Raciborsku odbędzie się Morsztyn Barok Festiwal poświęcony polskiej kulturze baroku: muzyce, literaturze, obyczajom oraz kuchni. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy na godzinę 18:00 do kościoła Najświętszej Marii Panny Królowej Polski w Raciborsku.
Morsztyn Barok Festiwal w Raciborsku
„Wehikuł Czasu” - dzień z historią średniowiecza  
Data: 12.09.2021
Lokalizacja: Wieliczka

Burmistrz Miasta i Gminy Wieliczka wraz z Mediateką - Biblioteką Miejską w Wieliczce zapraszają na drugą edycję Dnia z Historią Średniowiecza pn. „Wehikuł Czasu”, który odbędzie się w niedzielę września przed Wielicką Mediateką.
„Wehikuł Czasu” - dzień z historią średniowiecza