carrefour
.leroymerlinOpublikowano: 2011-09-16

Ostrzeżenie przed oszustwami - Na Wnuczka


Policja zwraca się z apelem o zwrócenie szczególnej uwagi na osoby podające się przez telefon za najbliższych krewnych i proszących o pomoc finansową. Jest to typowe zachowanie dla osoby próbującej wyłudzić pieniądze metodą „na wnuczka”. Przestępca podaje się np. za wnuka, syna, chrześnika.

Oszust prowadzi tak rozmowę, aby uwiarygodnić, że jest tą osobą za którą się podaje. Oszuści to także kobiety. Poszkodowani to najczęściej osoby starsze, niejednokrotnie mieszkające samotnie. Oszuści dzwonią do wybranej osoby z prośbą o pilną pożyczkę. Schemat działania jest następujący. Dzwoni młody mężczyzna lub kobieta, najczęściej podaje się za wnuczka. Stwierdza, że bardzo pilnie potrzebuje określonej kwoty pieniędzy usiłując ustalić wcześniej jaką kwotą dysponuje rozmówca. Z reguły tłumaczy, że miał wypadek samochodowy i musi pokryć koszty naprawy lub leczenia. Dysponuje pewną częścią gotówki ale na pokrycie całkowitych kosztów mu nie wystarczy. Jednocześnie informuje, że po gotówkę przyjdzie kolega ponieważ sam nie może jej odebrać. Zdarza się, że oszust prosi o wykonanie przelewu na konto bankowe. Może zaproponować nawet wspólne wyjście do banku, aby wypłacić pieniądze z konta.

Oszuści dzwonią do swoich ofiar kilkakrotnie w bardzo krótkich odstępach czasu. Zachowania takie zmierzają do utrudnienia wytypowanej ofierze nawiązania kontaktu z członkami rodziny. Po uzyskaniu pieniędzy rzekomy wnuczek zapewnia, że w określonym terminie odda pieniądze.

Policja ostrzega także przed inną formą oszustw. Osoba podaje się za hydraulika z wodociągów lub ewentualnie za pracownika Spółdzielni Mieszkaniowej. Odwiedzając starsze osoby w ich mieszkaniach twierdzi, że doszło do awarii w sieci wodociągowej i prosi o odczytanie liczników. Zdarza się także, że oszust informuje, że starsza osoba ma nadpłatę za zużytą wodę i prawdopodobnie należy ponownie dokonać odczytu z licznika. Wtedy wykorzystując nieuwagę starszej osoby dokonują kradzieży cennych przedmiotów lub pieniędzy z mieszkania.

Policja zwraca się do mieszkańców z prośbą o większą ostrożność w kontaktach z osobami nieznajomymi. Radzi w sposób szczególny uczulić starszych członków swojej rodziny, aby nikomu obcemu nie przekazywali pieniędzy. Policja prosi, aby zawsze w takich sytuacjach sprawdzać wiarygodność rozmówcy. Wystarczy zadzwonić do kogoś bliskiego lub też bezpośrednio do osoby, za którą oszust się podaje i ustalić faktyczną sytuację.

W roku bieżącym wielicka Policja odnotowała jeden przypadek oszustwa metodą „na wnuczka”. Początkiem sierpnia do 88-letniej starszej pani zadzwonił mężczyzna podający się za jej wnuczka. Pod pretekstem wypadku drogowego, w którym rzekomo brał udział, wyłudził 5 tyś. zł. W lipcu br. do starszej pani przyszła kobieta podająca się za pracownicę Zakładu Komunalnego i przekonała ją, że może otrzymać od firmy za bardzo niską kwotę kuchenkę gazową. Wystarczy tylko, że dopłaci 400zł. Niestety starsza pani uwierzyła w okazję pozyskania nowego sprzętu i wręczyła oszustce pieniądze.

Policja prosi, aby informować o każdym przypadku nawet w sytuacji, gdy oszust zadzwonił tylko raz wywołując określone podejrzenia co wiarygodności swoich zamiarów. Informację proszę przekazywać pod nr 997.

35 lat Orkiestry Dętej Podstolice  
Data: 25.09.2022
Lokalizacja: Wieliczka

25 września w hali sportowej Solnego Miasta odbędzie się koncert jubileuszowy Orkiestry Dętej „Podstolice”, podsumowujący 35 lat działalności orkiestry.
35 lat Orkiestry Dętej Podstolice
Wehikuł Czasu 2022  
Data: 18.09.2022
Lokalizacja: Wieliczka

18 września Mediateka-Biblioteka Miejska w Wieliczce zaprasza na kolejną, trzecią już edycję „Dnia z Historią Średniowiecza – Wehikuł Czasu”. Tym razem przybliżymy historię schyłku średniowiecza, jakim był wiek XV.
Wehikuł Czasu 2022