hyundai


.


leroymerlin


Opublikowano: 2020-04-06

Papież i górnicyKarol Wojtyła zwiedził wielicką kopalnię trzykrotnie – jako uczeń w roku 1930 i 1936 oraz jako kardynał w roku 1971. Nie udało mu się przybyć do podziemi, gdy był papieżem, niemniej górnicy Kopalni Soli „Wieliczka” często odwiedzali go w Watykanie. Byli również na Placu św. Piotra 15 lat temu, gdy świat żegnał Ojca Świętego. Byli w Rzymiena uroczystościach beatyfikacyjnych, nie zabrakło ich również na kanonizacji.


W hołdzie Janowi Pawłowi II

W roku 1999 wieliccy górnicy uczcili Papieża Polaka, wykuwając mu w soli pomnik. Stanisław Anioł, Paweł Janowski i Piotr Starowicz pracowali nad pomnikiem przez prawie pół roku. Nocami, by za dnia nie przeszkadzać turystom zwiedzającym kopalnię, cierpliwie przekształcali bryłę wielickiej soli w postać Jana Pawła II. Za pierwowzór posłużył im gipsowy odlew, który zaprojektował Czesław Dźwigaj, profesor Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie.

Największym wyzwaniem okazała się twarz Jana Pawła II – uchwycenie podobieństwa zawsze jest trudne, niemniej tym razem chodziło o oblicze powszechnie znane, emanujące szczególnym ciepłem i dobrocią. Udało się wyśmienicie! Kardynał Franciszek Macharski po poświęceniu pomnika 2 grudnia 1999 roku powiedział, że solny Papież jest „wierny i naturalny”.

Czy górnicy wiedzieli, że rzeźbią świętego? Z całą pewnością przeczuwali i z ochotą wystawili mu pomnik z tego, co w wielickiej ziemi najcenniejsze – z soli. Figura Ojca Świętego Jana Pawła II znajduje się na głębokości 101 m w kaplicy św. Kingi.

Krzyż, chodnik, kaplica

Wyrazem głębokiej miłości wielickich górników do Jana Pawła II są również: papieski krzyż wykonany przez Stanisława Anioła (znajduje się w kaplicy św. Kingi przy ołtarzu, był upominkiem na 25-lecie pontyfikatu), podziemna Droga Krzyżowa, która upamiętnia 5. rocznicę śmierci Papieża Polaka, chodnik im. Jana Pawła II oraz przedstawiający Papieża witraż w kaplicy św. Jana. Dedykowana św. Kindze boczna kaplica w Centrum Jana Pawła II w Łagiewnikach to też dzieło utalentowanych wielickich górników-rzeźbiarzy.

Szczególnie cenne i bliskie górniczym sercom są relikwie krwi Ojca Świętego. Umieścił je w kaplicy św. Kingi ksiądz kardynał Stanisław Dziwisz. Uroczystość odbyła się podczas mszy barbórkowej w roku 2011.

Ksiądz Roncalli

Wielickie podziemia zwiedzał również drugi z kanonizowanych papieży Jan XXIII. Solne progi przekroczył 16 września 1912 roku. Angelo Giuseppe Roncalli wpisał się do pamiątkowej księgi zwiedzających. Duże wrażenie wywarło na nim zachowanie wielickich górników, którzy z ogromnym szacunkiem odnieśli się do wędrujących po kopalni kapłanów. 46 lat później ksiądz Roncalli został papieżem.

Papież i górnicy - zobacz zdjęcia   35 lat Orkiestry Dętej Podstolice  
Data: 25.09.2022
Lokalizacja: Wieliczka

25 września w hali sportowej Solnego Miasta odbędzie się koncert jubileuszowy Orkiestry Dętej „Podstolice”, podsumowujący 35 lat działalności orkiestry.
35 lat Orkiestry Dętej Podstolice
Wehikuł Czasu 2022  
Data: 18.09.2022
Lokalizacja: Wieliczka

18 września Mediateka-Biblioteka Miejska w Wieliczce zaprasza na kolejną, trzecią już edycję „Dnia z Historią Średniowiecza – Wehikuł Czasu”. Tym razem przybliżymy historię schyłku średniowiecza, jakim był wiek XV.
Wehikuł Czasu 2022