.Opublikowano: 2020-12-21

Pasterka z wielickiej kopalni online: 24.12 godz. 8:00Górnicza Pasterka rano 24 grudnia ma kilkusetletnią tradycję. W ostatnich latach kaplica św. Kingi w wigilijny poranek wypełniała się nie tylko górnikami. Chętnie w tej wyjątkowej mszy uczestniczyli mieszkańcy regionu iprzyjezdni z dalszych miejscowości. W tym roku z uwagi na obostrzenia Pasterka odbędzie się w małym gronie, ale po raz pierwszy w tej wyjątkowej podziemnej mszy uczestniczyć będzie można za pośrednictwem internetu.

Każdy może uczestniczyć online

W wigilijny poranek na Pasterkę 101 m pod ziemią o godz. 8:00 rano uda się tylko niewielkie grono górników - odbędzie się ona z zachowaniem zasad sanitarnych i obowiązujących przepisów. Uroczyste nabożeństwo celebrował będzie metropolita krakowski arcybiskup Marek Jędraszewski.
By jednak umożliwić uczestnictwo w tej jedynej w swym rodzaju podziemnej Pasterce wszystkim chętnym, kopalnia organizuje transmisję na żywo w serwisie youtube na kanale Kopalni Soli „Wieliczka” www.youtube.pl/kopalniawieliczka

Link do transmisji: https://youtu.be/UoWKvKZee_s

Długa historia

Pasterka to jedna z najważniejszych tradycji - w wielickiej kopalni historią sięga na pewno XVIII, a być może i końca XVII wieku. Od początku odbywała się rano, tak aby mogły spotkać się na niej dwie zmiany górników: tych kończących szychtę oraz tych ją rozpoczynających. Górnicy nowonarodzonego Jezusa witają najwcześniej w Polsce.
Współcześnie nabożeństwo w Wigilię Bożego Narodzenia odprawiane jest w kaplicy św. Kingi. To w niej na jednym z ociosów znajduje się szopka Betlejemska z solnymi postaciami.

Pasterka z wielickiej kopalni online: 24.12 godz. 8:00 - zobacz zdjęcia   

Noc Bibliotek 2020  
Data: 09.10.2020 r.
Lokalizacja: Wieliczka

Mediateka – Biblioteka Miejska w Wieliczce zaprasza na Noc Bibliotek 2020. Tegoroczna, VI już edycja Nocy Bibliotek, odbędzie się pod hasłem „Klimat na czytanie”.
Noc Bibliotek 2020
Maja Hawranek i Szymon Opryszek gośćmi Nocy Bibliotek  
Data: 09.10.2020 r.
Lokalizacja: Wieliczka

Już 9 października (piątek) o godzinie 19:00 zapraszamy serdecznie do sali kinowej Wielickiej Mediateki na spotkanie autorskie z niezależnymi reporterami Mają i Szymonem pt.: „Nasza droga do klimatu”.
Maja Hawranek i Szymon Opryszek gośćmi Nocy Bibliotek