.


Opublikowano: 2017-08-22

Pociągi co godzinę, komunikacja zastępcza. Zobacz jakie zmiany nas czekają o 3 września.Od 3 września czekają nas spore zmiany jeśli chodzi o podróżowanie z Wieliczki do Krakowa pociągiem Kolei Małopolskich. Ze względu na liczne prace modernizacyjne torów, pociągów z Wieliczki do Krakowa pojedzie mniej. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami tych zmian.


Jak poinformowała portal WieliczkaCity.pl Dorota Szlachta z zespołu prasowego PKP Polskich Linii Kolejowych S.A., prace inwestycyjne zostały zaplanowane tak, aby wykorzystać dla ruchu pociągów jeden dostępny tor. Od 3 września pociągi pojadą jednotorowo, tj. tylko po linii nr 118 (dotychczas jeździliśmy jednym torem po l. nr 133 Kr. Gł – D.G. Ząbkowice i po l. nr 118 Kraków Gł. – MPL Balice ).

Ze względu na bardzo szeroki zakres inwestycji, które w efekcie zdecydowanie usprawnią komunikacje w Krakowie i w Malopolsce, od wrześniowej korekty rozkładu jazdy będą zmiany, dotyczące częstotliwości kursowania pociągów do Wieliczki i do Balic. Pociągi będą mogły kursować w odstępie ok. 1 godziny, w związku z jednotorową jazdą na odcinku Kraków Główny - Kraków Płaszów – Podłęże i Kraków Główny – Kraków Mydlniki. Linia kolejowa poza przejazdami pociągów pasażerskich jest także wykorzystywana do transportu towarów.

Tak więc od 3 września pociągi będą jeździły co godzinę. Zamiast odwołanych pociągów, pasażerowie będą mogli jechać komunikacją zastępczą czyli autobusami relacji Wieliczka Rynek-Kopalnia - Kraków Główny. Na tej trasie autobusy zastępcze będą się zatrzymywały na przystanku w Wieliczce – Wieliczka Park, oraz na przystanku w Krakowie – Kraków Płaszów. Jeśli chodzi o komunikację zastępczą na trasie z Karkowa Głównego na Lotnisko, to autobusy nie będą się zatrzymywały na żadnym pośrednim przystanku.

Pomiędzy godzinami 5:30-23:30 autobusy z Wieliczki jadące na Dworzec Główny w Krakowie wyruszać będą 30 minut po każdej pełnej godzinie. Natomiast w kierunku przeciwnym pojadą o każdej pełnej godzinie (od 5:00 do 23:00). Autobusy z Dworca Głównego do Portu Lotniczego Kraków-Balice wyjadą o każdej pełnej godzinie pomiędzy 4:00 – 23:00, zaś z Portu Lotniczego kursy będą się odbywać 30 minut po pełnej godzinie od 4:30 do 23:30. Co ważne, 4 kursy z Lotniska do Wieliczki będą realizowane z przesiadką – na stacji Kraków Główny pasażerowie będą musieli przesiąść się z pociągu na autobus.

Przystanki autobusów zastępczych:

- Kraków Lotnisko: Przystanek autobusowy przy wyjściu z terminala przylotów
- Kraków Główny: Pętla autobusowa „Dworzec Główny Wschód”
- Kraków Płaszów: Przystanek autobusowy „Dworcowa” (ul. Wielicka)
- Wieliczka Park: Przystanek przy dworcu kolejowym (ul. Dembowskiego)
- Wieliczka Rynek Kopalnia: Parking przy przystanku kolejowym


Poniżej zamieszczamy rozkład jazdy z odjazdami pociągów i komunikacji zastępczej z przystanku Wieliczka Rynek – Kopalnia obowiązujący od 3 września do 14 października
(kliknij na rozkład, aby otworzyć)

    

35 lat Orkiestry Dętej Podstolice  
Data: 25.09.2022
Lokalizacja: Wieliczka

25 września w hali sportowej Solnego Miasta odbędzie się koncert jubileuszowy Orkiestry Dętej „Podstolice”, podsumowujący 35 lat działalności orkiestry.
35 lat Orkiestry Dętej Podstolice
Wehikuł Czasu 2022  
Data: 18.09.2022
Lokalizacja: Wieliczka

18 września Mediateka-Biblioteka Miejska w Wieliczce zaprasza na kolejną, trzecią już edycję „Dnia z Historią Średniowiecza – Wehikuł Czasu”. Tym razem przybliżymy historię schyłku średniowiecza, jakim był wiek XV.
Wehikuł Czasu 2022