.
Opublikowano: 2022-09-06

Podróż „Wehikułem czasu” z wielicką biblioteką18 września Mediateka-Biblioteka Miejska w Wieliczce zaprasza na kolejną, trzecią już edycję „Dnia z Historią Średniowiecza – Wehikuł Czasu”. Tym razem przybliżymy historięschyłku średniowiecza, jakim był wiek XV.


W niedzielę, między godz. 12 a 18, na Placu Skulimowskiego przed wielicką Mediateką zostanie zaaranżowane XV-wieczne obozowisko historyczne przygotowane przez grupę rekonstrukcyjną – Kompanię Gryfitów, specjalizującą się w odtwórstwieżycia codziennego, zwyczajów i obrzędów okresu późnego średniowiecza.Nie zabraknie również stoiska garncarskiego, na którym przez cały dzień odbywać się będą warsztaty oraz pokazy, a także kuchni średniowiecznej z możliwością degustacji historycznych potraw.

Wydarzeniu towarzyszyć będą wyjątkowe atrakcje dla całych rodzin, m.in. pokaz walk, czy inscenizacja turnieju rycerskiego, a także gry i zabawy oraz konkursy z konkurencjami dla dzieci i dorosłych, m.in. rzut włócznią, rzut podkową, gra w Kubba, czy strzelanie z łuku.

Na uczestników czeka również stoisko z quizami historycznymi przygotowanymi przez wielickie stowarzyszenie Sprzysiężenie Młodych, a także stoisko krakowskiego wydawnictwa historycznego Avalon, gdzie będzie można zaopatrzyć się w książki o tematyce historycznej.

Wydarzenie rozpocznie się pokazem mody średniowiecznej wsali kinowej Mediateki, a zakończy się pokazem i warsztatami średniowiecznegotańca na Placu Skulimowskiego.

Pasjonatów historii i literatury zachęcamyw tym dniudo wzięcia udziału w grze terenowej na terenie Wieliczki, przygotowanej przez wielicką bibliotekę, której tematem przewodnim będzie seria powieści Georga Martina „Pieśni Lodu i Ognia”.

Wydarzenie organizowane jest pod honorowym patronatem burmistrza Wieliczki Artura Kozioła.

Patronat medialny nad wydarzeniem objęli: TVP Kraków, Radio Kraków, Dziennik Polski, portal Wieliczkacity.pl, Puls Wieliczki oraz Panorama Powiatu Wielickiego.

Zachęcamy wszystkich do udziału!
Więcej informacji na: www.biblioteka.wieliczka.eu

Program wydarzenia:

12.00 Pokaz mody średniowiecznej dla dzieci i dorosłych (sala kinowa Mediateki)
12.30- 14.00 Warsztaty garncarskie dla dzieci i młodzieży, wykład o średniowiecznym jedzeniu i dawnych czasach
14.00- 15.00 Inscenizacja turnieju rycerskiego, prezentacja uzbrojenia
15.00 – 16.30 Gry i zabawy plebejskie dla dzieci i dorosłych (rzut włócznią, rzut podkową, gra w Kubba, strzelanie z łuku)
16.30 – 17.00 Pokaz walk na różną broń
17.00 – 18.00 Pokaz tańca, warsztaty taneczne
35 lat Orkiestry Dętej Podstolice  
Data: 25.09.2022
Lokalizacja: Wieliczka

25 września w hali sportowej Solnego Miasta odbędzie się koncert jubileuszowy Orkiestry Dętej „Podstolice”, podsumowujący 35 lat działalności orkiestry.
35 lat Orkiestry Dętej Podstolice
Wehikuł Czasu 2022  
Data: 18.09.2022
Lokalizacja: Wieliczka

18 września Mediateka-Biblioteka Miejska w Wieliczce zaprasza na kolejną, trzecią już edycję „Dnia z Historią Średniowiecza – Wehikuł Czasu”. Tym razem przybliżymy historię schyłku średniowiecza, jakim był wiek XV.
Wehikuł Czasu 2022