.Opublikowano: 2021-01-10

Podstolice. Dziecko doznało urazu głowy zjeżdżając na sankach. Zaparkowane na ulicy samochody utrudniały dojazd karetce.Stoki narciarskie mają obecnie w całym kraju zakaz funkcjonowania, tak też jest w Podstolicach. Jednak wiele rodzin z dziećmi np. w weekendy spędza tam czas zjeżdżając ze stoku na sankach. Dziś było podobnie – do Podstolic na sanki ściągnęły prawdziwe tłumy.


Ludzi było tak dużo, że parking zapełnił się jeszcze w godzinach porannych. Z każdą kolejną godziną odwiedzających to miejsce było coraz więcej, a kierowcy z powodu braku miejsca na parkingu, swoje samochody parkowali na ulicy. Do stoku narciarskiego w Podstolicach prowadzą dwie ulice – jeden pas ruchu każdej z nich zajmowały zaparkowane samochody. Wjazd lub wyjazd z tego miejsca był bardzo utrudniony, samochody miały problem z wymijaniem się, tworzyły się zatory.

Spory problem z dojazdem na miejsce miała dziś karetka pogotowia, która została wezwana na stok w związku z wypadkiem do jakiego tam doszło około godziny 13:30. Przez blokujące jeden pas ruchu zaparkowane samochody, karetka jechała znacznie dłużej niż powinna. Kilkuletnia dziewczynka zjeżdżając na sankach spadła i doznała urazu głowy. Gdy Zespół Ratownictwa Medycznego dotarł w końcu na miejsce okazało się, że uraz jest na tyle poważny, że dziecko zostało zabrane do jednego z krakowskich szpitali.

Policjanci z Wieliczki udali się do Podstolic i sporządzili dokumentację fotograficzną parkujących na ulicy w pobliżu stoku samochodów. Sfotografowano około 100 pojazdów, które były zaparkowane w taki sposób, że blokowały pas ruchu lub były pozostawione zbyt blisko skrzyżowania. Jak informują wieliccy policjanci, właściciele sfotografowanych dzisiaj pojazdów będą wzywani na komendę.

Natomiast wczoraj policjanci interweniowali na samym stoku w Podstolicach, poprzez urządzenia nagłaśniające przypominali obecnym tam osobom o obowiązku przestrzegania obostrzeń sanitarnych jak zachowaniu dystansu oraz zakrywaniu ust i nosa. W tym zakresie nie było żadnego przypadku ukarania mandatem. Będąc jednak na miejscu funkcjonariusze zwrócili uwagę, że pomimo zakazu działalności po zmierzchu zostało na stoku uruchomione oświetlenie, a od użytkowników pobierana była "dobrowolna" opłata za sprzedawane serki góralskie, która była de facto opłatą za korzystanie ze stoku.

W Komendzie Powiatowej Policji w Wieliczce wszczęto czynności wyjaśniające dotyczące popełnienia wykroczenia z art 116 §1a kodeksu wykroczeń. O sprawie powiadomiono także miejscowy sanepid. Dzisiaj inspektorzy sanepidu z policjantami przeprowadzili kontrolę dot. funkcjonowania stoku. Za złamanie zakazu funkcjonowania obiektów tego typu właścicielowi oprócz grzywny w sądzie do 5 tys. zł może grozić kara administracyjna z sanepidu w wysokości do 30 tys. zł

--- AKTUALIZACJA ---

Jak się okazuje karetka na stok w Podstolicach była dzisiaj wzywania nie tylko do urazu głowy u dziewczynki. Około 2 godzin później doszło tam do kolejnego wypadku – na stoku została potrącona kobieta i w wyniku upadku straciła przytomność. Wtedy sytuacja z parkowaniem samochodów na ulicach w pobliżu stoku była już nieco „rozładowana” i karetka tym razem przejechała bez problemu.   Noc Bibliotek 2020  
Data: 09.10.2020 r.
Lokalizacja: Wieliczka

Mediateka – Biblioteka Miejska w Wieliczce zaprasza na Noc Bibliotek 2020. Tegoroczna, VI już edycja Nocy Bibliotek, odbędzie się pod hasłem „Klimat na czytanie”.
Noc Bibliotek 2020
Maja Hawranek i Szymon Opryszek gośćmi Nocy Bibliotek  
Data: 09.10.2020 r.
Lokalizacja: Wieliczka

Już 9 października (piątek) o godzinie 19:00 zapraszamy serdecznie do sali kinowej Wielickiej Mediateki na spotkanie autorskie z niezależnymi reporterami Mają i Szymonem pt.: „Nasza droga do klimatu”.
Maja Hawranek i Szymon Opryszek gośćmi Nocy Bibliotek