hyundai


.


leroymerlin


Opublikowano: 2021-02-07

Podziel się swoją historią o przydrożnych kapliczkachW gminie Wieliczka znajduje się około 300 kapliczek, a niektóre z nich zostały wzniesione w naprawdę odległych czasach. Każda ma własną historię, fundatorów, a do jej powstania przyczyniły się różne okoliczności.


Wraz z upływem czasu kapliczki znajdujące się na Ziemi Wielickiej poniszczały, wymagają one konserwacji. Gmina Wieliczka każdego roku kilkanaście z nich stara się odrestaurować, aby przywrócić im dawny blask. W tym roku planuje się też uaktualnić gminny rejestr kapliczek oraz uzupełnić informacje historyczne na ich temat, jak chociażby fundatorzy, z jakiej przyczyny powstała, dlaczego taki kształt przybrała, komu poświęcona itp. Uzupełniając również rejestr o kapliczki współczesne lub zapomniane i nie zostały nigdzie zewidencjonowane gmina Wieliczka planuje wydać publikację zawierającą pełny zbiór kapliczek Ziemi Wielickiej.

Każdego kto zna ciekawą historię związaną z kapliczką w jego miejscu zamieszkania lub kapliczką, którą np. codziennie mija w drodze do pracy, a może została ufundowana przez kogoś z rodziny lub jakąś się opiekuje - zachęcamy do kontaktu z Urzędem Miasta i Gminy Wieliczka.

Podziel się swoją opowieścią, dzięki temu powstanie publikacja, która pozwoli utrwalić dziedzictwo kulturowe naszego regionu. Mile widziane także stare fotografie kapliczek. Opowiedzcie Wasze historie. Kontakt w tej sprawie Wydział Kultury, Sportu, Turystyki i Komunikacji Społecznej UMIG Wieliczka. Piszcie na: mgolonka@wieliczka.eu lub tel. 12 26 34 132, 12 26 34 131.   

35 lat Orkiestry Dętej Podstolice  
Data: 25.09.2022
Lokalizacja: Wieliczka

25 września w hali sportowej Solnego Miasta odbędzie się koncert jubileuszowy Orkiestry Dętej „Podstolice”, podsumowujący 35 lat działalności orkiestry.
35 lat Orkiestry Dętej Podstolice
Wehikuł Czasu 2022  
Data: 18.09.2022
Lokalizacja: Wieliczka

18 września Mediateka-Biblioteka Miejska w Wieliczce zaprasza na kolejną, trzecią już edycję „Dnia z Historią Średniowiecza – Wehikuł Czasu”. Tym razem przybliżymy historię schyłku średniowiecza, jakim był wiek XV.
Wehikuł Czasu 2022