hyundai


.


leroymerlin

mazda

Opublikowano: 2021-02-07

Podziel się swoją historią o przydrożnych kapliczkachW gminie Wieliczka znajduje się około 300 kapliczek, a niektóre z nich zostały wzniesione w naprawdę odległych czasach. Każda ma własną historię, fundatorów, a do jej powstania przyczyniły się różne okoliczności.


Wraz z upływem czasu kapliczki znajdujące się na Ziemi Wielickiej poniszczały, wymagają one konserwacji. Gmina Wieliczka każdego roku kilkanaście z nich stara się odrestaurować, aby przywrócić im dawny blask. W tym roku planuje się też uaktualnić gminny rejestr kapliczek oraz uzupełnić informacje historyczne na ich temat, jak chociażby fundatorzy, z jakiej przyczyny powstała, dlaczego taki kształt przybrała, komu poświęcona itp. Uzupełniając również rejestr o kapliczki współczesne lub zapomniane i nie zostały nigdzie zewidencjonowane gmina Wieliczka planuje wydać publikację zawierającą pełny zbiór kapliczek Ziemi Wielickiej.

Każdego kto zna ciekawą historię związaną z kapliczką w jego miejscu zamieszkania lub kapliczką, którą np. codziennie mija w drodze do pracy, a może została ufundowana przez kogoś z rodziny lub jakąś się opiekuje - zachęcamy do kontaktu z Urzędem Miasta i Gminy Wieliczka.

Podziel się swoją opowieścią, dzięki temu powstanie publikacja, która pozwoli utrwalić dziedzictwo kulturowe naszego regionu. Mile widziane także stare fotografie kapliczek. Opowiedzcie Wasze historie. Kontakt w tej sprawie Wydział Kultury, Sportu, Turystyki i Komunikacji Społecznej UMIG Wieliczka. Piszcie na: mgolonka@wieliczka.eu lub tel. 12 26 34 132, 12 26 34 131.   

Renata Przemyk w Wielickiej Mediatece - koncert online  
Data: 27.02.2021
Lokalizacja: Wieliczka

Miasto i Gmina Wieliczka zaprasza na koncert online Renaty Przemyk. Transmisja z Wielickiej Mediateki rozpocznie się w sobotę 27 lutego o godzinie 18:00. Koncert do obejrzenia na profilu FB Miasta i Gminy Wieliczka
Renata Przemyk w Wielickiej Mediatece - koncert online
Walentynowy kiermasz ciast dla Tymka  
Data: 13.02.2021
Lokalizacja: Siercza

W najbliższą sobotę 13 lutego o 8:30 rozpocznie się akcja charytatywna organizowana przez Oddziały Przedszkolne i całą społeczność Szkoły Podstawowej w Sierczy. Walentynkowy Kiermasz Ciast dla Tymka odbędzie się przy BAZIE, Siercza 1.
Walentynowy kiermasz ciast dla Tymka