hyundai


.mazda

Opublikowano: 2022-04-15

Podziemna Droga Krzyżowa 2022Blisko 100 pracowników Kopalni Soli "Wieliczka" uczestniczyło w podziemnej Drodze Krzyżowej. Nabożeństwo odprawiono w Wielki Piątek 101 m pod ziemią w pochylni Barącza. Modlitwie przewodniczył proboszcz parafii p.w. św. Klemensa w Wieliczce ks. Wojciech Olszowski.


Przyszli o poranku 15 kwietnia - w skupieniu, odświętnie ubrani, wielu w galowych mundurach. Wieliccy górnicy wreszcie, po trzyletniej spowodowanej pandemią przerwie, mogli spotkać się na wspólnej wielkopiątkowej modlitwie. Przyszli do pochylni Barącza, by razem z Chrystusem wędrować od stacji do stacji, rozmyślając nad kolejnymi etapami Jego Męki. Towarzyszące kolejnym stacjom rozważania przygotowali górnicy. Refleksja nad wydarzeniami Wielkiego Piątku mieszała się z radością z nadchodzącej Wielkanocy.

Nabożeństwo Drogi Krzyżowej zakończyło się błogosławieństwem w kaplicy św. Kingi. Zebranym świąteczne życzenia złożył Prezes Kopalni Soli "Wieliczka" S.A. Paweł Nowak.

Górnicza Golgota

Wedle zwyczaju w Wielki Piątek w kopalni nie prowadzono cięższych robót, np. strzałowych. Ograniczano się wyłącznie do niezbędnych prac podtrzymujących wydobycie. Droga Krzyżowa w zabytkowej kopalni to dzieło współczesnych wielickich górników-rzeźbiarzy: Piotra Starowicza, Pawła Janowskiego i Jacka Talapki. Powstała w roku 2010. Pieczołowicie wyrzeźbiona w solnym ociosie tablica informuje: "Janowi Pawłowi II Wielkiemu w V rocznicę odejścia do Domu Ojca stacje Drogi Krzyżowej - Golgotę Wielickich Górników ofiarowują pracownicy Kopalni Soli Wieliczka...".

Stacje Męki Pańskiej wykonano z drewna lipowego. W każdą z nich górnicy wmontowali relikwię - kamień pochodzący z Ziemi Świętej, z Golgoty. Podziemna Golgota wiedzie wiernych od słonego jeziora w komorze Barącza w górę, pochylnią również dedykowaną Erazmowi Barączowi. Stąd uczestnicy Drodzy Krzyżowej schodzą po solnych stopniach wprost do kaplicy św. Kingi na chwilę modlitwy przy pomniku św. Jana Pawła II.


Podziemna Droga Krzyżowa 2022 - zobacz zdjęcia


   
3 Maja


 


20-lecie kabaretu Neo-Nówka  
Data: 20.11.2021
Lokalizacja: Wieliczka

Kabaret Neo-Nówka świętuje 20-lecie. Popraw sobie humor i zobacz na żywo takie postacie jak: Bogu, Wandzia czy rodzina Paciaciaków. Czegoś takiego jeszcze na polskiej scenie kabaretowej nie było. 20-lecie Kabaretu Neo-Nówka pozytywnie zaskoczy widza.
20-lecie kabaretu Neo-Nówka
Noc Bibliotek 2021  
Data: 08.10.2021
Lokalizacja: Wieliczka

Koncert, warsztaty dla rodziców, warsztaty żywieniowe dla dzieci, projekcja filmu, pokazy sportowe, gry i zabawy rodzinne, spotkanie z Wojciechem Tochmanem, stoiska wzmacniające odporność to tylko niektóre z atrakcji jakie wielicka biblioteka przygotowała dla Państwa na Noc Bibliotek.
Noc Bibliotek 2021