hyundai


.


leroymerlin


Opublikowano: 2022-12-21

Podziemna PasterkaZapraszamy na relację na żywo z podziemnej Pasterki. Zgodnie z górniczym obyczajem uroczysta Msza zostanie odprawiona w wigilijny poranek. Transmisja z kaplicy św. Kingi rozpocznie się 24 grudnia o godzinie 8.00 na kanale YouTube.


Msza oraz transmisja online

W tym roku po raz pierwszy po 2 latach pandemii Pasterka ma charakter otwarty - wezmą w niej udział nie tylko górnicy, a także ich rodziny, mieszkańcy regionu i turyści. W podziemnej Pasterce może uczestniczyć kilkaset osób, dlatego ta wyjątkowa Msza św. będzie również transmitowana na żywo od godziny 8.00 w kanale You Tube: https://youtu.be/xwd3dQ2tWzk - zapraszamy do oglądania.

Dlaczego Pasterka rano?

Górnicza Pasterka o poranku ma długi zwyczaj. To tradycja wyjątkowa nie tylko na skalę Polski, ale i świata. Od początku w wielickiej kopalni odbywała się ona o poranku w Wigilię (6:00), aby mogły się na niej spotkać dwie zmiany górników: tych kończących szychtę oraz tych ją rozpoczynających. W tym dniu nie prowadzono ciężkich prac, ograniczano się tylko do tych niezbędnych. Współcześnie w kopalni Pasterka odprawiana jest o 8:00 rano - film z ubiegłorocznej Pasterki.

Od XVII wieku

Źródła historyczne podają, że msze zaczęto organizować regularnie pod ziemią w Wieliczce pod koniec XVII. Przyjmuje się, że pierwszą mszę odprawił ks. Marcin Kurowski w kaplicy św. Antoniego w 1698 roku, po uzyskaniu aprobaty króla Augusta II Sasa i odpowiedniego pozwolenia z Rzymu. Choć w czasach zaborów Austriacy zakazali górnikom większości uroczystości religijnych, Pasterka była tą mszą, która mogła się odbywać.


Podziemna Pasterka - zobacz zdjęcia


   


kabaret jurki

Dbaj o zdrowie  
27|01|2023


35 lat Orkiestry Dętej Podstolice  
Data: 25.09.2022
Lokalizacja: Wieliczka

25 września w hali sportowej Solnego Miasta odbędzie się koncert jubileuszowy Orkiestry Dętej „Podstolice”, podsumowujący 35 lat działalności orkiestry.
35 lat Orkiestry Dętej Podstolice
Wehikuł Czasu 2022  
Data: 18.09.2022
Lokalizacja: Wieliczka

18 września Mediateka-Biblioteka Miejska w Wieliczce zaprasza na kolejną, trzecią już edycję „Dnia z Historią Średniowiecza – Wehikuł Czasu”. Tym razem przybliżymy historię schyłku średniowiecza, jakim był wiek XV.
Wehikuł Czasu 2022