.



Opublikowano: 2020-08-24

Pomiędzy Kingą a Kościuszko



Kopalnia Soli „Wieliczka” kontynuuje realizację inwestycji m.in. w centralnym rejonie kopalni. Część z nich obejmuje wyrobiska pomiędzy szybami Kinga i Kościuszko, gdzie roboty trwają na poziomach IV, V i VI.


Głównym celem robót w tym rejonie jest przygotowanie nowej wysypki urobku (miejsca składowania urobku z przebudów) w polu odbudowy Thinfeld. W kopalni prowadzi się równocześnie m.in. szereg prac zmierzających do likwidacji starych, skorodowanych, stalowych elementów obudów chodników (najczęściej łuków) i komór (najczęściej kotew).

Poprzecznia Kaczwiński

Jednym z najstarszych wyrobisk poziomu IV, poddawanym obecnie przebudowie, jest poprzecznia Kaczwiński. Wyrobisko to pochodzi z początków XIX wieku. W przeszłości zabezpieczone zostało obudową stalową. Postępująca korozja elementów obudowy sprawiła, że wyrobisko musiało zostać przebudowane.

Podczas tego typu robót poprzeczni przywracany jest wygląd zbliżony do oryginalnego. W wielu miejscach udaje się pozostawić solny górotwór w przeszłości osłonięty obudową stalową. Odtwarzane są także odcinki zabezpieczone zabudowanymi organowo-odrzwiami z drewna kantowego. Często udaje się wykorzystać elementy oryginalnej obudowy z XIX wieku, dzięki czemu w większym stopniu zachowuje się walory historyczne chodnika.

Równocześnie z przebudową w wyrobisku zabudowywane jest także torowisko dostosowane do Kopalnianej Kolei Podziemnej, gdyż poprzecznia Kaczwiński będzie częścią „oczka” transportowego, łączącego szyb św. Kingi z szybem Kościuszko, prowadzącym przez wysypkę urobku w komorach Thinfeld.

Podłużnia Thinfeld

Zabezpieczenie łączącej poprzecznię Kaczwiński z szybem Kościuszko podłużni Thinfeld również zmierza ku końcowi. Wyrobisko to prowadzi równolegle do głównego ciągu komunikacyjnego na poziomie IV – podłużni Rittinger i Grubental. W znacznej części jest to chodnik wydzielony w bardzo rozległej komorze. Jego przebieg ustanowiony został za pomocą kasztów, za którymi pustki wypełniono urobkiem i piaskiem.
Taka forma zabezpieczeń sprawiła, że podłużnia została w znacznym stopniu zaciśnięta i zwłaszcza na tym odcinku wymaga intensywnych prac. Przebudowana jej część umożliwiła rozpoczęcie robót zmierzających do udostępnienia komór Thinfeld pod wysypkę urobku.

Zabudowano już znaczą część kotew, mających na celu zabezpieczenie stropu. Przebudowane zostały także chodniki sąsiadujące, dzięki czemu możliwe stało się przystąpienie do wiercenia otworów podsadzkowych. Podawany jest przez nie piasek, który zabezpieczy niedostępne komory znajdujące się na międzypoziomie Kołobrzeg i poziomie V.

Wycieki „na zachodzie”

Kolejnym wyzwaniem czekającym na wielickich górników jest likwidacja wycieków Z-28 i Z-32, znajdujących się w zachodnim rejonie kopalni. Zmierzanie do zamknięcia tych dopływów to bardzo skomplikowany i długotrwały proces, który trwa już od wielu lat. W mijającej dekadzie skrócono, poprzez szczelną likwidację, zachodnie części poziomów V i VI, a obecnie przebudowywane są główne wyrobiska funkcyjne na tych poziomach.

Po zakończeniu pierwszego etapu przebudowy podłużni Appelshoffen na poziomie V z początkiem drugiego kwartału 2020 roku została podpisana umowa na realizację kolejnego etapu. Na poziomie VI z kolei przebudowany został już wschodni fragment podłużni Regis, a górnicy przystąpili do prac na odcinku zlokalizowanym na zachód od szybu św. Kingi.

Końska Droga

Związane pośrednio z powyższymi pracami są roboty prowadzone w ciągu wyrobisk stanowiących „końską drogę”, łączącą poziom IV z poziomem V w rejonie szybu Kościuszko. Z uwagi na fakt, że wyrobiska wchodzące w skład pochylni Końska Drogachronione były różnymi rodzajami obudowy górniczej, ich prawidłowe przebudowanie jest szczególnie trudne. Dzięki szerokiej wiedzy i intensywnej pracy osób dozoru górniczego kopalni, udaje się zabezpieczać te wyrobiska z zachowaniem wartości historycznych.

Przebudowuje się także fragmenty wyrobisk sąsiadujących, leżących na międzypoziomie Kołobrzeg. Z tych chodników, podobnie jak z pola odbudowy Thinfeld, odwiecone będą otwory, przez które podsadzką hydrauliczną zabezpieczone będą niektóre komory na międzypoziomie Kołobrzeg oraz na poziomie V. W obu przypadkach prace podsadzkowe istotnie zwiększą bezpieczeństwo głównych wyrobisk w tej części kopalni.

Pomiędzy Kingą a Kościuszko - zobacz zdjęcia



   











Koncert Noworoczny 2025 w Kopalni Soli  
Data: 4 i 5 stycznia 2025
Lokalizacja: Kopalnia Soli

Noworoczne spotkania z muzyką są w kopalni wieloletnią tradycją. Wzorowane na wiedeńskiej klasyce przyciągają tłumy melomanów, ale też osoby, które dopiero odkrywają świat opery i operetki
Koncert Noworoczny 2025 w Kopalni Soli
Jarmark Bożonarodzeniowy w Niepołomicach  
Data: 7-8 i 14-15 grudnia
Lokalizacja: Niepołomice

Zamek Królewski w Niepołomicach we współpracy z Miastem i Gminą Niepołomice oraz Polem Kultury serdecznie zapraszają do udziału w Jarmarku Bożonarodzeniowym, który...
Jarmark Bożonarodzeniowy w Niepołomicach