.




media expert
Opublikowano: 2024-08-31

Pomysły na szkolną wycieczkę do kopalni



Nowy rok szkolny czas zacząć! Nauka jest wielką i wspaniałą przygodą, tym przyjemniejszą, gdy wiedzę można zdobywać nie tylko z podręczników, ale również w praktyce. A gdzie najlepiej uczyć się historii lub geologii, poznawać dzieje wielickiego regionu, jego zwyczaje i opowieści? Na przykład w Kopalni Soli „Wieliczka”. Oto kilka pomysłów na fascynujące szkolne wycieczki.


Zwiedzanie Solilandii i śladami legend

Wielickie podziemia są pełne legend. Górnicy z pokolenia na pokolenie przekazują sobie opowieści o dobrym, choć surowym duchu Skarbniku i cudownym pierścieniu księżnej Kingi. Mówią o psotnych skrzatach oraz Bieliczce, której lepiej na swojej drodze nie spotkać. Na styku blasku turystycznych szlaków i mroku starych zrobów rodzi się baśń, która szczególnie zachwyci młodszych uczniów. Kopalnia zaprasza na pełne bajkowych niespodzianek „Odkrywanie Solilandii”. To wyprawa idealna dla dzieci w wieku 5-8 lat. Nieco starsi uczniowie (9-12 lat) będą zadowoleni ze spaceru „Śladami legend”. Te dwa tematyczne programy zwiedzania Trasy Turystycznej osnute są wokół górniczego folkloru, nawiązują do górniczych legend i proponują inspirowane nimi gry i zabawy.

Trasa Turystyczna

Niezapomniane i fascynujące jest również „klasyczne” zwiedzanie Trasy Turystycznej. Przewodnicy z przyjemnością dostosowują swoją prelekcję do wieku i zainteresowań oprowadzanej grupy. Warto ich słuchać, warto pytać, bo o wielickiej kopalni wiedzą wszystko: jak długo rzeźbiono kaplicę św. Kingi? Dlaczego w solankowych jeziorach nie ma ryb? Czemu sól nie zawsze jest biała? Eksploracja kopalni oczywiście wzmaga apetyt, dlatego warto rozważyć zamówienie posiłku w podziemnej restauracji.Zwiedzanie można połączyć z noclegiem w komorze Słowackiego. To wyjątkowa okazja, by sprawdzić, co śni się na głębokości ponad 100 m!

Trasa Górnicza

Miłośników przygód, którzy ukończyli 10 lat, śmiało można zabrać na Trasę Górniczą. Wędrówka kopalnianymi chodnikami przy blasku górniczej czołówki pozwala zmierzyć się z trudami podziemnego fachu. Przewodnikiem jest doświadczony przodowy. Pod jego czujnym okiem młodzi adepci górnictwa świeżo zdobytą wiedzę od razu mogą przetestować w praktyce. Wycieczka na Trasę Górniczą uczy pracy zespołowej, integruje klasę, a także inspiruje: do zadawania pytań, do poznawania tajemnic wnętrza ziemi – od powstania solnego złoża w mioceńskim morzu po współczesne prace zabezpieczające bezcenny obiekt z Listy UNESCO. Uczestnicy wyprawy od pierwszej chwili czują się jak pełnoprawni górnicy - otrzymują lampy, hełmy, pochłaniacze, ochronne stroje, czeka ich również szkolenie z zasad bezpiecznego przebywania w podziemnym zakładzie górniczym.

Spacer do tężni solankowej

Aktywne spędzanie czasu na świeżym powietrzu to samo zdrowie i tu dobrym pomysłem może okazać się spacer po tężni solankowej. Położony na skraju Parku św. Kingi obiekt oferuje dobroczynny mikroklimat oraz architekturę przypominającą bajkowy zamek.

Jak zorganizować szkolną wycieczkę do Kopalni Soli „Wieliczka”? Co trzeba wiedzieć i gdzie rezerwować zwiedzanie? Szczegółowe informacje oraz katalog pełen inspiracji na wycieczkę z klasą

Pomysły na szkolną wycieczkę do kopalni - zobacz zdjęcia

krakow