carrefour
.leroymerlinOpublikowano: 2012-11-19

Poniedziałkowy Klub Seniora - Na szlaku gorączki złota


12 listopada odbyło się spotkanie Poniedziałkowego Klubu Seniora z Maciejem Andrzejem Zarębskim – podróżnikiem, pisarzem i wydawcą wielu pozycji książkowych.

Uczestnicy spotkania wysłuchali krótkiego rysu historycznego wydarzeń mających miejsce na północy Ameryki w latach 1896-1903 – czasach tzw. gorączki złota. Autor wspomniał o Polaku – gen. Włodzimierzu Krzyżanowskim /nota bene bracie ciotecznym F.Chopina / reprezentującym ówcześnie rząd amerykański, oraz znanym nam wszystkim pisarzu Jack'u Londonie – jednym z poszukiwaczy złota, który wprawdzie zawrócił ze szlaku, ale zyskał za to bogaty materiał do swoich książek.

Fotograficzna opowieść autora, który podróżował po Alasce przez 3 tygodnie rozpoczęła się w Zach. Kanadzie – w Vancouver, poprzez m.in.Whistler, Watson Lake, Whitehorse, Dawson City, Fairbanks, Talkeetna, Anchorage, Skagway, Juneau, Kitwanga – by zakończyć się w Calgary. Uczestnicy spotkania mieli mieli okazję zobaczyć mnóstwo ciekawych i przepięknych miejsc, budowli i krajobrazów, m.in. zegar parowy, budynek „żelazko”, pale totemowe w Parku Stanley'a, lasy borealne, Park Znaków Drogowych w Watson Lake, „kabinę” Jack'a Londona w Dawson City, rzekę anastomizującą, górę Denali /najwyższy szczyt Ameryki/ , fiordy Kenai, lodowce, czy 400-metrowy wodospad Takakkaw.


Po zakończeniu spotkania, które cieszyło się dużym zainteresowaniem słuchaczy, można było zakupić książki z autografem autora. Wszystkich, którzy chcieliby choć na chwilę przenieść się wyobraźnią w tamte, odległe czasy i miejsca, zapraszamy do lektury książek J. Londona dostępnych w naszej bibliotece.

Na kolejne spotkanie Poniedziałkowego Klubu Seniora zapraszamy 19 listopada 2012 r. do Muzeum Archeologicznego w Krakowie przy Senackiej 3. Zbiórka o godz.11.45 . Obejrzymy 3 wystawy – Egipt, Pradzieje i Podziemia /min. 2 godziny/. Dojazd we własnym zakresie – linia autobusowa 304 / przystanek docelowy UJ / . Koszt biletu 7 zł/os.35 lat Orkiestry Dętej Podstolice  
Data: 25.09.2022
Lokalizacja: Wieliczka

25 września w hali sportowej Solnego Miasta odbędzie się koncert jubileuszowy Orkiestry Dętej „Podstolice”, podsumowujący 35 lat działalności orkiestry.
35 lat Orkiestry Dętej Podstolice
Wehikuł Czasu 2022  
Data: 18.09.2022
Lokalizacja: Wieliczka

18 września Mediateka-Biblioteka Miejska w Wieliczce zaprasza na kolejną, trzecią już edycję „Dnia z Historią Średniowiecza – Wehikuł Czasu”. Tym razem przybliżymy historię schyłku średniowiecza, jakim był wiek XV.
Wehikuł Czasu 2022