carrefour
.leroymerlinOpublikowano: 2011-09-22

Poniedziałkowy Klub Seniora w kościołach franciszkańskich w Asyżu


W poniedziałkowe popołudnie 19 września odbyło się kolejne spotkanie Poniedziałkowego Klubu Seniora organizowane w ramach projektu „Aktywne Lato Seniora 50+”. Ty razem wielickich seniorów w podróż po franciszkańskich zabytkach Asyżu zabrał dr Marcin Szyma, adiunkt Instytutu Historii Sztuki Uniwersytetu Jagiellońskiego

Asyż – panorama miasta – tym rozpoczęło się poniedziałkowe spotkanie z seniorami. Miasto znane z kultu św. Franciszka i św. Klary oraz bogate w zabytki architektoniczne związane z kultem tych świętych. W podróż po kościołach franciszkańskich w tym mieście zabrał nas prowadzący spotkanie dr Marcin Szyma z Instytutu Historii Sztuki UJ. Liczne zdjęcia zachowanych zabytków sakralnych Asyżu ilustrowały wykład prelegenta. Zwiedziliśmy Bazylikę Santa Maria degli Angeli - kolebkę zakonu franciszkańskiego z odbudowaną przez św. Franciszka kaplicą Porcjunkuli i zabytkowy klasztor; Bazylikę św. Franciszka z relikwiami św. Franciszka zdobioną cyklami fresków Cimabue, Giotta i Pisano; Bazylikę św. Klary – z relikwiami św. Klary oraz zobaczyliśmy autentyczny Krzyż z San Damiano. Przybliżona została taże sylwetka św. Franciszka, zawanego Biedaczyną z Asyżu, założyciela zakonu franciszkanów oraz św. Klary, która za przykładem Franciszka zdecydowała się na ubogie życie monastyczne, stając się pierwszą klaryską.


Po wykładzie seniorzy mogli skorzystać również z oferty Solnego Miasta, otrzymując karnet na basen. Poniedziałkowe spotkania cieszą się wielką popularnością wśród wielickich seniorów, którzy bardzo chętnie korzystają nie tylko z ćwiczeń fizycznych, ale również uczestniczą w wykładach przez co rozwijają się intelektualnie oraz dowiadują się nowych rzeczy. Spotkania dają również możliwość poznania innych ludzi i nawiązania nowych znajomości.

Już teraz zapraszamy wszystkich seniorów na kolejne spotkanie, które odbędzie się w poniedziałek 26 września. Będzie to podróż krajoznawcza po Ziemi Lubuskiej. Po wykładzie zostanie przekazanych kilka informacji organizacyjnych.35 lat Orkiestry Dętej Podstolice  
Data: 25.09.2022
Lokalizacja: Wieliczka

25 września w hali sportowej Solnego Miasta odbędzie się koncert jubileuszowy Orkiestry Dętej „Podstolice”, podsumowujący 35 lat działalności orkiestry.
35 lat Orkiestry Dętej Podstolice
Wehikuł Czasu 2022  
Data: 18.09.2022
Lokalizacja: Wieliczka

18 września Mediateka-Biblioteka Miejska w Wieliczce zaprasza na kolejną, trzecią już edycję „Dnia z Historią Średniowiecza – Wehikuł Czasu”. Tym razem przybliżymy historię schyłku średniowiecza, jakim był wiek XV.
Wehikuł Czasu 2022