.


Opublikowano: 2017-07-26

Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Wieliczce aktywizuje osoby z zaburzeniami psychicznymiFundacja Wspierania Rozwoju Społecznego „Leonardo” prowadzi Środowiskowy Dom Samopomocy w Wieliczce. Jest to miejsce gdzie osobom z zaburzeniami psychicznymi udzielane jest wsparcie terapeutyczne i psychologiczne. Zespół pracowników Środowiskowego Domu Samopomocy pracuje z podopiecznymi nad pokonywaniem trudności życia codziennego.


W Leksykonie psychiatrii „zaburzenia psychiczne” definiowane są jako ogół zaburzeń czynności psychicznych i zachowania, zwykle będących źródłem cierpienia lub utrudnień w funkcjonowaniu społecznym. Osoby cierpiące na zaburzenia psychiczne mają problemy z myśleniem, emocjami, postrzeganiem, pamięcią czy motywacją. Choroba ta sprawia, ze zwykłe codzienne czynności staja się nie lada wyzwaniem.

Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w ramach współpracy z Fundacją Wspierania Rozwoju Społecznego „Leonardo” zorganizowała spotkania przeznaczone dla osób dorosłych z zaburzeniami psychicznymi. Celem spotkań było podniesienie samooceny uczestników, w kwestii relacji międzyludzkich. Integracja osób niepełnosprawnych zapobiega wykluczeniu społecznemu ze środowiska lokalnego.

Zajęcia odbywały się cyklinie w każdy czwartek w siedzibie wielickiej biblioteki. Spotkania zostały podzielone ze względu na rodzaj: warsztaty literackie, zajęcia komputerowe oraz trening rozwoju osobistego. Najczęściej wybieraną formą pracy były grupy trzyosobowe. Uczestnicy czuli się w ten sposób komfortowo i przyjemnie. Zajęcia cieszyły się dość dużym zainteresowaniem. W spotkaniach wzięło udział ok. 15 osób.

Na szkoleniach informatycznych uczestnicy zostali zapoznani z podstawową obsługą tabletów oraz aplikacji mobilnych. Zostały przybliżone tajniki najpopularniejszych programów komputerowych, serwisów internetowych a także portali społecznościowych.

Warsztaty literackie pozwoliły na zgłębienie wiedzy na temat literatury. Podopieczni wykazali się niesamowita kreatywnością. Na spotkaniach tworzyli bohaterów swoich marzeń, fabuły książek oraz krótkie opowiadania. Ćwiczenia te prócz pobudzania mózgu do myślenia
i kreatywnego tworzenia, miały pozytywny wpływ na koncentrację, wyobraźnię, pamięć
i wymowę. Dzięki takim lekcjom uczestnicy mogli bez problemu pokazać swoje marzenia, pragnienia czy obawy. Praca w grupach dała niesamowite efekty i wiele radości. Wspólne dzieła były jedyne w swoim rodzaju.

„Po zajęciach dostawaliśmy pozytywne informacje od naszych podopiecznych, którzy oceniają zajęcia bardzo wysoko, szczególnie warsztaty, na których kreowali bohatera swoich marzeń a później wykorzystując te treści, fabułę książki. Zajęcia z obsługi tabletu zmniejszyły ich lęki co do nowości elektronicznych, sprawiały dużo satysfakcji. Nauczyli się podstaw obsługi tabletu, a także poznali możliwości wykorzystania go w codziennych aktywnościach.” – wypowiada się Aneta Walter kierownik Środowiskowego Domu Samopomocy w Wieliczce.

Trening rozwoju osobistego miał na celu dotrzeć do wnętrza uczestników. Poruszane były niezwykle ważne kwestie w życiu każdego człowieka – „Czego szukamy w życiu? Co sprawia nam radość? Za czym najbardziej tęsknimy?”. Okazało się, że osoby cierpiące na zaburzenia psychiczne maja takie same potrzeby i pragnienia jak ludzie zdrowi. Kolejne zajęcia skupione były na emocjach i ich wyrażaniu. Nie jest to łatwe w dzisiejszych czasach. Czasami nie chcemy pokazywać swoich uczuć albo nie potrafimy tego robić. Każdy uczestnik miał okazję przedstawić swoje spostrzeżenia. Większość zdecydowanie wybrała emocje pozytywne.

„Spotkania te miały wymiar terapeutyczny. Pozwoliły uczestnikom poszerzyć swoje kompetencje społeczne, nabyć umiejętności pracy w zespołach, dyskusji a także aktywnego słuchania. Pokonywali to co na co dzień sprawia im wiele trudności, czyli strach przed wystąpieniami na forum, wypowiadaniem swojego zdania, a także wyjścia w nowe miejsca. Takie czynności dla osób chorych, często są dużym wyzwaniem. Zajęcia w bibliotece wsparły utrzymanie sprawności intelektualnej, rozwój poznawczy, zdolność koncentracji a także rozwijanie umiejętności krytycznego myślenia. Spełniały także rolę integracyjną, mogli poznać działalność instytucji działającej w ich środowisku lokalnym na rzecz mieszkańców. Spotkania te pozwoliły naszym uczestnikom doświadczyć pracy w innym obszarze terapeutycznym jakim jest biblioteka.” – wypowiadają się pracownicy fundacji. Cieszymy się ogromnie, że nasza współpraca była tak owocna. We wrześniu wznawiamy cykl spotkań z Fundacja „Leonardo”.

AG   

35 lat Orkiestry Dętej Podstolice  
Data: 25.09.2022
Lokalizacja: Wieliczka

25 września w hali sportowej Solnego Miasta odbędzie się koncert jubileuszowy Orkiestry Dętej „Podstolice”, podsumowujący 35 lat działalności orkiestry.
35 lat Orkiestry Dętej Podstolice
Wehikuł Czasu 2022  
Data: 18.09.2022
Lokalizacja: Wieliczka

18 września Mediateka-Biblioteka Miejska w Wieliczce zaprasza na kolejną, trzecią już edycję „Dnia z Historią Średniowiecza – Wehikuł Czasu”. Tym razem przybliżymy historię schyłku średniowiecza, jakim był wiek XV.
Wehikuł Czasu 2022