carrefour
.leroymerlinOpublikowano: 2010-05-26

Promesa w wysokości 7.258.000 zł dla projektu powiatu wielickiego


Projekt powiatu wielickiego otrzymał z programu Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji „Osłona przeciwosuwiskowa poza komponentem A” promesę w wysokości 7.258.000 zł na odbudowę drogi wraz ze stabilizacją osuwiska w Sierczy.

Z tej puli 1.600.000 zł. trafi do gminy Wieliczka z przeznaczeniem na budowę mieszkań komunalnych dla osób wysiedlonych z tamtego terenu. Pozostałe 5.658.000 zł. otrzyma powiat wielicki.
Środki zostaną przeznaczone na remont drogi z wykonaniem nowego jej odwodnienia. Dotychczas woda spływała w kierunku północnym, ulicy Klaśnieńskiej. Teraz zostanie wybudowana na ponad 300 metrowym odcinku kanalizacja skierowana na południe zbocza.Teren osuwiskowy w Sierczy z widocznymi domami przeznaczonymi do wyburzenia
fot. Bogdan Pasek
 

Inwestycja obejmuje również stabilizację terenu. Ta z kolei wiąże się z koniecznością wyburzenia sześciu domów. W ich miejscu zostanie wykonany otrzep betonowy i umieszczone w ziemi mikropale. Technologia ta była wykorzystana w 2007 roku przy stabilizacji osuwiska w Sierczy (poniżej sióstr urszulanek).

W dniu wczorajszym starosta Jacek Juszkiewicz spotkał się z właścicielami przeznaczonych do wyburzenia nieruchomości. – Mieszkańcy zostali poinformowani o dalszej procedurze. Otrzymali zawiadomienia o wszczęciu postępowania w sprawie uzyskania zezwolenia na realizację inwestycji drogowej, czyli popularny ZRID. Mają obecnie siedem dni na zapoznanie się z dokumentacją i zgłaszanie uwag – wyjaśnił Jacek Juszkiewicz.

Zarząd Dróg Powiatowych posiada już dokumentację projektową stabilizacji samego osuwiska, złożył także wniosek o pozwolenie na realizację inwestycji drogowej. Ponieważ wiąże się on z wypłatą odszkodowań dla osób wysiedlonych konieczne było uzyskanie promesy z ministerstwa na to działanie – stwierdził dyrektor ZDP Grzegorz Łętocha. Zarząd Dróg Powiatowych ogłosił przetarg, który ma wyłonić wykonawcę prac. Umowa na ich realizację powinna zostać podpisana w lipcu. Inwestycja zakończy się jeszcze w tym roku.

Ciągnąca się od kilku lat sprawa ma szansę znaleźć szczęśliwy finał. Dzięki pozyskanym środkom będzie można uchronić przed zniszczeniem ważną komunikacyjnie drogę, bo jest to podstawowy cel złożonego przez powiat wniosku. Właściwa realizacja zadania wymaga stabilizacji osuwiska, a to z kolei wysiedlenia mieszkańców. Wszystkie te elementy pokazują ogrom zjawiska, z jakim mamy do czynienia. Jego rozwiązanie można uznać z pionierskie być może nawet w skali całego kraju. Wymagało ono wielu zabiegów i ogromnego zaangażowania ze strony powiatu, a także współpracy z burmistrzem Wieliczki. Ale właśnie dzięki temu udało się osiągnąć sukces – podkreśla starosta Jacek Juszkiewicz.
Renata Przemyk w Wielickiej Mediatece - koncert online  
Data: 27.02.2021
Lokalizacja: Wieliczka

Miasto i Gmina Wieliczka zaprasza na koncert online Renaty Przemyk. Transmisja z Wielickiej Mediateki rozpocznie się w sobotę 27 lutego o godzinie 18:00. Koncert do obejrzenia na profilu FB Miasta i Gminy Wieliczka
Renata Przemyk w Wielickiej Mediatece - koncert online
Walentynowy kiermasz ciast dla Tymka  
Data: 13.02.2021
Lokalizacja: Siercza

W najbliższą sobotę 13 lutego o 8:30 rozpocznie się akcja charytatywna organizowana przez Oddziały Przedszkolne i całą społeczność Szkoły Podstawowej w Sierczy. Walentynkowy Kiermasz Ciast dla Tymka odbędzie się przy BAZIE, Siercza 1.
Walentynowy kiermasz ciast dla Tymka