hyundai


.
Opublikowano: 2022-05-12

„Psi patrol” pod ziemią10 tysięcy razy czulszy od ludzkiego, posiada 300 milionów receptorów umożliwiających rozróżnienie ponad pół miliona różnych zapachów – oto psi nos. Najlepszy pod słońcem „detektor”, wprost bezcenny w ratowaniu ludzi z lawin czy gruzowisk. W kwietniu psi ratownicy oswajali się z kopalnią – podziemny trening był jak znalazł dla czworonożnej ekipy.


Cztery labradory i jeden owczarek szwajcarski nie wydawały się przytłoczone: pod czujnym okiem swych opiekunów dzielnie maszerowały solnym szlakiem, poznając nowe zapachy i przestrzenie. Psy ratownicze naukę rozpoczynają zwykle w wieku szczenięcym. Bardziej niż rasa (ale: określona w ministerialnym rozporządzeniu) liczą się predyspozycje konkretnego czworonoga, jego kondycja fizyczna, odwaga oraz zrównoważony charakter. Psy przechodzą wieloetapowe szkolenie, zdają egzaminy. Testowane są oczywiście również umiejętności opiekuna – pies i człowiek, aby nieść pomoc, muszą tworzyć skuteczny zespół.

W podziemnym treningu uczestniczyły zespoły ratownicze: OSP w Tęgoborzy, HasičiKlášterec nad Ohří, Grupa Poszukiwawczo-Ratownicza OSP Goszcza, OSP Niepołomice, OSP Wieprz. – Dziękujemy za zaufanie i możliwość bezcennego treningu w środowisku, w którym jeśli będzie taka potrzeba, będą pracować psy ratownicze – podkreśla Jerzy Herma, inicjator wizyty czworonożnych ratowników w kopalni, na co dzień prowadzący specjalistyczny ośrodek trenujący psy. - 130 metrów pod ziemią, czyste zdrowe powietrze, stała temperatura +15 st. C, klaustrofobiczne przejścia, ogromne sale, dźwięki i efekty świetlne animacji w ciemności i wiele innych bodźców, które oddziaływały na nasze psy ratownicze. Bardzo się cieszymy na możliwość kolejnych treningów poszukiwawczo-ratowniczych na kolejnych płaszczyznach kopalni.


   


35 lat Orkiestry Dętej Podstolice  
Data: 25.09.2022
Lokalizacja: Wieliczka

25 września w hali sportowej Solnego Miasta odbędzie się koncert jubileuszowy Orkiestry Dętej „Podstolice”, podsumowujący 35 lat działalności orkiestry.
35 lat Orkiestry Dętej Podstolice
Wehikuł Czasu 2022  
Data: 18.09.2022
Lokalizacja: Wieliczka

18 września Mediateka-Biblioteka Miejska w Wieliczce zaprasza na kolejną, trzecią już edycję „Dnia z Historią Średniowiecza – Wehikuł Czasu”. Tym razem przybliżymy historię schyłku średniowiecza, jakim był wiek XV.
Wehikuł Czasu 2022