carrefour
.leroymerlinOpublikowano: 2013-09-18

Razem Bezpieczniej w Wieliczce - relacja z imprezy


Wczoraj w Centrum Edukacyjno –Rekreacyjnym Solne Miasto miało miejsce wydarzenie kulturalne pn. Razem Bezpieczniej w Wieliczce. Zrealizowane zostało w oparciu o rządowy Program „Razem Bezpieczniej”, który obejmuje szeroko rozumianą profilaktykę, ograniczenie zachowań ryzykownych i procesu demoralizacji nieletnich, promowanie zdrowego stylu życia.
W ramowym planie wczorajszego spotkania odbyło się także wręczenie nagród laureatom konkursu „Policja w oczach dziecka” jak również wystawa „Historia w policyjnym mundurze 1919 – 2013”.Imprezie towarzyszyło także szereg atrakcji przygotowanych z myślą o najmłodszych. Spotkanie poprzedzone zostało złożeniem kwiatów pod pomnikiem Odrodzenia Polski. Kwiaty złożyli m.in. przedstawiciele Policji, samorządów oraz szkół.

Przedsięwzięcie poprzedzone było konkursem plastycznym dla dzieci szkół podstawowych w kategorii klas I-III oraz IV-VI. Tematem konkursu była „Policja w oczach dziecka”. Technika wykonanych prac była dowolna. W konkursie udział wzięło dziewięć szkół, nadesłanych zostało ponad 200 prac. Każda z tych prac przedstawiała policjantów oraz ich pracę widzianą oczami najmłodszych. Prace były niezwykle pomysłowe i bardzo urozmaicone. Niektóre przedstawiały postać policjanta, inne mogłyby służyć jako plansza do nauki bezpiecznego poruszania się po drodze. W niektórych przypadkach dzieci porównywały policjantów do bohaterów z ulubionych bajek bądź filmów. Część dzieci wpisała na swoich pracach zadania jakie spełnia Policja poparte namalowaną scenką.

Wyłoniono dwie najlepsze prace. Pierwsze miejsce zdobyła w kategorii wiekowej I-III uczennica Szkoły Podstawowej w Gorzkowie – Wiktoria Racisz. Przyznano także sześć równorzędnych wyróżnień:
  • Jan Wrona - uczeń klasy III Szkoły Podstawowej w Grabiu
  • Kinga Morawska - uczennica klasy III Szkoły Podstawowej w Raciborsku
  • Magdalena Pudlik - uczennica klasy III Szkoły Podstawowej w Gorzkowie
  • Oliwia Hoduń - uczennica Klasy III Szkoły Podstawowej w Raciborsku
  • Karolina Zagól - uczennica klasy III Szkoły Podstawowej w Gorzkowie
  • Julia Ślusarczyk - uczennica klasy III Szkoły Podstawowej w Gorzkowie.

Najciekawszą pracę w drugiej kategorii wiekowej wykonał uczeń klasy VI Szkoły Podstawowej w Węgrzcach Wielkich – Dominik Firlej oraz dwa równorzędne wyróżnienia:
  • Patrycja Kania - uczennica klasy VI Szkoły Podstawowej w Mietniowie
  • Mikołaj Wrona - uczeń klasy IV Szkoły Podstawowej w Grabiu*.

Laureaci odebrali nagrody ufundowane przez Burmistrza Artura Kozioła, który wspólnie z Komendantem Powiatowym Policji mł. insp. Krzysztofa Kühlem wręczali zwycięzcom. Wszystkie prace, które wzięły udział w konkursie zostały wystawione do obejrzenia dla gości.


.......  Podziwiać można było nie tylko rysunki dzieci ale także fotografie oraz zdjęcia dotyczące historii Policji, które udało się zgromadzić od mieszkańców. Wystawa pn. „Historia w Policyjnym Mundurze 1919-2013” to także pamiątkowe mundury. Część z nich zaprezentowała Grupa Rekonstrukcyjna Policji Państwowej 1919 – 1939 z Nowego Targu pod przewodnictwem podkom. Krzysztofa Musielaka. Swoje zbiory udostępnili także policjanci z KMP w Katowicach - post. Tomasz Witański oraz post. Mariusz Majerz-Maniecki z krakowskiej Policji.  

Razem Bezpieczniej w Wieliczce - zobacz zdjęcia z imprezy

 

Wśród zgromadzonych przedmiotów były liczne pamiątkowe zdjęcia, rower z wyposażeniem policyjnym, maszyny i urządzenia, którymi posługiwali się w służbie funkcjonariusze. Niezwykłym zainteresowaniem cieszyły się także pojazdy z Zasobów Muzeum Ratownictwa w Krakowie – Ułaz oraz VW Passat. Z prywatnych zbiorów pozyskano radiowóz milicyjny Nysa oraz motor WSK z wózkiem.

Dla uczestników przygotowano pokaz tresury psów policyjnych. Policjanci, strażacy oraz ratownicy medyczni na przykładzie symulowanego wypadku drogowego pokazali dzieciom jak wygląda i przebiega akcja ratownicza. Dodatkowo dla chętnych prowadzony był instruktaż udzielania pierwszej pomocy.

Ogromnym zainteresowaniem cieszył się symulator hamowania. Każdy mógł przekonać się jak ważne dla życia i zdrowia są pasy bezpieczeństwa. Jego prezentacja miała na celu uświadomienie młodym ludziom jak zmienia się masa człowieka wraz z siłą uderzenia. Policjanci przypominali o obowiązku jazdy w pasach. Sporo chętnych było także do sprawdzenia jak działają alkogogle. Wielu chłopców z zaciekawieniem oglądało sprzęt pirotechniczny. Można było zobaczyć umundurowanie policjantów z pododdziału antyterrorystycznego oraz posłuchać jakimi zadaniami zajmuje się ta służba.

Policjanci przeprowadzili także konkurs rowerowy na terenie miasteczka rowerowego. Zadaniem uczestników było prawidłowe pokonanie całej trasy ze zwróceniem uwagi na poszczególne znaki drogowe, sygnalizację oraz przeszkody. Najlepszy był Grzegorz Włosiński z SP Zagórze, jego kolega z tej samej szkoły – Jakub Pyrz zajął drugie miejsce. Trzecie miejsce na podium zajął uczeń SP w Niepołomicach-Podgrabiu – Wiktor Kozdrój. Drużynowo zwyciężyła Szkoła Podstawowa Zagórze, następnie Szkoła Podstawowa Niepołomice – Podgrabie oraz Szkoła Podstawowa Raciborsko znalazła się na pozycji trzeciej.

Niezwykłą ozdobą spotkania była postać Inspektora Wawelka, z którym dzieci bardzo chętnie robiły sobie zdjęcia. Wielu chętnych było także do założenia „munduru policyjnego” przygotowanego specjalnie dla najmłodszych. Nie brakowało ochotników do skorzystania z możliwości wykonania daktyloskopii – odcisków linii papilarnych.  We wczorajszej imprezie udział wzięło ponad 400 dzieci z powiatu wielickiego. Prace dzieci oraz fotografie i zdjęcia można oglądać do piątku /20.09.13r./ w Solnym Mieście.

Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy pomogli w przygotowaniach tego przedsięwzięcia oraz udostępnili wszelkie pamiątki rodzinne do publicznej prezentacji.

*stan na 15 czerwca 2013 roku (rok szkolny 2012/2013)

20-lecie kabaretu Neo-Nówka  
Data: 20.11.2021
Lokalizacja: Wieliczka

Kabaret Neo-Nówka świętuje 20-lecie. Popraw sobie humor i zobacz na żywo takie postacie jak: Bogu, Wandzia czy rodzina Paciaciaków. Czegoś takiego jeszcze na polskiej scenie kabaretowej nie było. 20-lecie Kabaretu Neo-Nówka pozytywnie zaskoczy widza.
20-lecie kabaretu Neo-Nówka
Noc Bibliotek 2021  
Data: 08.10.2021
Lokalizacja: Wieliczka

Koncert, warsztaty dla rodziców, warsztaty żywieniowe dla dzieci, projekcja filmu, pokazy sportowe, gry i zabawy rodzinne, spotkanie z Wojciechem Tochmanem, stoiska wzmacniające odporność to tylko niektóre z atrakcji jakie wielicka biblioteka przygotowała dla Państwa na Noc Bibliotek.
Noc Bibliotek 2021