carrefour
.leroymerlinOpublikowano: 2014-10-21

Relacja z wernisażu wystawy prac Stefanii Bucholc "Wróciłam"


18 października w Świetlicy Środowiskowej w Janowicach odbył się wernisaż prac Stefanii Bucholc, otwierający wystawę pt. „Wróciłam...”. Stefania Bucholc urodziła się w 1920 roku w Janowicach. W Krakowie studiowała dziennikarstwo, a w 1960 roku przeniosła się do Wrocławia, gdzie rozpoczęła swoją działalność artystyczną.

fot. CKiT/A. Rogalska

Swoje prace wykonywała w różnych technikach. Zajmowała się m.in. malarstwem sztalugowym, akwarelowym, pastelowym, uprawiała małe formy graficzne i tkaninę artystyczną. Pomimo, że zaczęła parać się sztuką w sposób amatorski, zdobyła uznanie w środowisku, stając się członkiem Stowarzyszenia Plastyków we Wrocławiu i znanej grupy grafików „Rys”. Zdobyła liczne nagrody i wyróżnienia, co potwierdza ogrom jej talentu i wrażliwości, który pozwolił Stefanii tworzyć sztukę unikatową, pełną ekspresji, barwy i indywidualnego wyrazu. W 1980 roku otrzymała Dyplom Honorowy Ministra Kultury i Sztuki, w 1983 roku odznakę Zasłużony Działacz Kultury, w 1984 medal X Biennale Exlibrisu, w 1992 roku została uhonorowana nagrodą za całokształt pracy twórczej. Jej prace były prezentowane do tej pory podczas licznych wystaw indywidualnych i zbiorowych, zarówno w kraju, jak i zagranicą. Jednak marzeniem artystki było zorganizowanie wystawy w rodzinnej miejscowości. Dzięki staraniu bliskich i Centrum Kultury i Turystyki udało się zrealizować jej ostatnie życzenie.

Muzyczną oprawę sobotniego wernisażu stanowił koncert dziewięcioletniej pianistki Basi Rudy –laureatki stypendium papieskiego przyznawanego szczególnie uzdolnionej młodzieży z Gminy Wieliczka oraz laureatki licznych konkursów o zasięgu ogólnopolskim i międzynarodowym. Szczególne podziękowania należą się również paniom z Koła Gospodyń Wiejskich w Janowicach, które zadbały o smakowity poczęstunek podczas wernisażu.

Zainteresowanych bogatą twórczością Stefanii Bucholc zapraszamy na wystawę prac, którą można oglądać w Świetlicy Środowiskowej w Janowicach do 18 listopada.

CKiT

Relacja z wernisażu wystawy prac Stefanii Bucholc "Wróciłam" - zobacz zdjęcia

35 lat Orkiestry Dętej Podstolice  
Data: 25.09.2022
Lokalizacja: Wieliczka

25 września w hali sportowej Solnego Miasta odbędzie się koncert jubileuszowy Orkiestry Dętej „Podstolice”, podsumowujący 35 lat działalności orkiestry.
35 lat Orkiestry Dętej Podstolice
Wehikuł Czasu 2022  
Data: 18.09.2022
Lokalizacja: Wieliczka

18 września Mediateka-Biblioteka Miejska w Wieliczce zaprasza na kolejną, trzecią już edycję „Dnia z Historią Średniowiecza – Wehikuł Czasu”. Tym razem przybliżymy historię schyłku średniowiecza, jakim był wiek XV.
Wehikuł Czasu 2022