hyundai


.


leroymerlin

mazda

Opublikowano: 2021-10-13

Rentowność najmu a rentowność lokat – różniceNieruchomości oraz lokaty bankowe to najpopularniejsze rodzaje inwestycji. Który z nich jest bardziej opłacalny? Czy lepszą opcją jest inwestowanie w nieruchomości na wynajem, czy może raczej gromadzenie środków na oprocentowanej lokacie?


Rentowność lokat bankowych

Inwestowanie wolnych środków finansowych w lokaty bankowe to popularne i cenione rozwiązanie. Dopóki oprocentowanie depozytów bankowych utrzymywało się na poziomie kilku procent rocznie, była to inwestycja rentowna i godna uwagi. Aktualne stopy procentowe są jednak niskie, a realne oprocentowanie lokat wynosi często zaledwie w okolicach 0,5% w skali roku lub nawet mniej – to niewiele, a pamiętać należy jeszcze o kwestiach takich, jak inflacja oraz ewentualny spadek kursu waluty, co może przyczynić się do dalszego obniżenia zysku z lokaty.

Oczywiście sytuacja może zmienić się także na korzyść osób, które zdecydowały się na depozyt bankowy. Jeśli stopy procentowe zostaną podniesione, zwiększeniu może ulec także oprocentowanie lokaty. Szukasz mieszkania w województwie małopolskim? Nieruchomości Wieliczka to fraza, która zyskuje w wynikach wyszukiwania.

Rentowność inwestowania w nieruchomość na wynajem

Drugim popularnym sposobem inwestowania środków jest zakup nieruchomości, która następnie będzie wynajmowana. Niektórzy decydują się na sfinansowanie jej zakupu ze środków własnych, inni zaciągają zobowiązanie kredytowe, co nie pozostaje obojętne dla opłacalności takiego rozwiązania.

Aktualne ceny najmu są stosunkowo wysokie – im większe miasto i większy deficyt mieszkaniowy, tym korzystniejszą kwotę można uzyskać z najmu. Nawet jeśli nieruchomość jest kredytowana i spłacane są raty z odsetkami, zysk z wynajmu w skali roku może wynosić kilka procent. Pamiętać należy, że wynajem mieszkania jest opodatkowany ryczałtowo na poziomie 8,5%.

Na rentowność inwestowania w nieruchomości wpływa jednak nie tylko średnia cena najmu w danej lokalizacji, ale też kwestie takie, jak zmiana cen mieszkań na sprzedaż i zmieniający się deficyt nieruchomości na rynku. Pomimo pandemii i licznych obostrzeń, zainteresowanie najmem mieszkań oraz domów jest wysokie.

Wynajem nieruchomości czy lokata – co jest bardziej opłacalne?

Aktualny poziom stóp procentowych, a także sytuacja na rynku mieszkaniowym to kwestie, które sprawiają, że to właśnie inwestowanie w nieruchomości jest bardziej rentowne. Najem mieszkania

przynosi bowiem w miarę stały i przewidywalny dochód, a gdyby nawet zdarzyło się, że przez część roku mieszkanie pozostanie bez najemcy, to i tak rentowność najmu przekroczy zyski z lokat. Warto pamiętać również o tym, że mieszkanie może zyskać na wartości, gdy ceny nieruchomości pójdą w górę – w takim wypadku zawsze można będzie rozważyć również sprzedaż obiektu.

Inwestowanie w nieruchomości wymaga jednak dobrej zdolności kredytowej lub sporych oszczędności – w tym wypadku mówi się o wysokim progu wejścia. Założenie lokaty jest o wiele bardziej przystępne i łatwe dla osób o niższych kwotach oszczędności i niezbyt wysokiej zdolności kredytowej. Ostatecznie więc sposób inwestowania, który będzie bardziej opłacalny zależy też od indywidualnej sytuacji inwestora i od stopnia ryzyka, jakie jest on w stanie zaakceptować.

artykuł sponsorowany   
20-lecie kabaretu Neo-Nówka  
Data: 20.11.2021
Lokalizacja: Wieliczka

Kabaret Neo-Nówka świętuje 20-lecie. Popraw sobie humor i zobacz na żywo takie postacie jak: Bogu, Wandzia czy rodzina Paciaciaków. Czegoś takiego jeszcze na polskiej scenie kabaretowej nie było. 20-lecie Kabaretu Neo-Nówka pozytywnie zaskoczy widza.
20-lecie kabaretu Neo-Nówka
Noc Bibliotek 2021  
Data: 08.10.2021
Lokalizacja: Wieliczka

Koncert, warsztaty dla rodziców, warsztaty żywieniowe dla dzieci, projekcja filmu, pokazy sportowe, gry i zabawy rodzinne, spotkanie z Wojciechem Tochmanem, stoiska wzmacniające odporność to tylko niektóre z atrakcji jakie wielicka biblioteka przygotowała dla Państwa na Noc Bibliotek.
Noc Bibliotek 2021