.Opublikowano: 2020-11-26

Rezonans magnetyczny - jak wygląda badanie?Współczesna medycyna daje nam możliwość precyzyjnej diagnostyki różnego rodzaju schorzeń. Wykorzystuje do tego m.in. rezonans magnetyczny, który jest jednym z podstawowych i najbardziej dokładnych badań obrazowych.


Na czym polega badanie rezonansem magnetycznym?

Pacjenci często obawiają się badań, które powodują ból lub dyskomfort. Badanie rezonansem magnetycznym rozwiewa te obawy, ponieważ jest nieinwazyjne, a do tego szybkie, skuteczne i precyzyjne.

Podczas badania, do ludzkich tkanek wysyłane jest silne pole magnetyczne, co powoduje reakcję atomów wodoru, które zmieniają swoje ustawienie do kierunku działania pola magnetycznego. Ten ruch odbierany jest przez znajdujące się w aparacie detektory i przekształcany na obrazy, które widzimy na ekranie komputera.

Podkreślmy, że promieniowanie emitowane przez aparat do rezonansu magnetycznego jest nieszkodliwe dla ludzkiego organizmu. Wykorzystane w badaniu fale magnetyczne i radiowe są dużo bezpieczniejsze od np. promieniowania rentgenowskiego, wykorzystywanego w obrazowaniu RTG lub tomografii komputerowej (TK).

Kiedy wykorzystuje się badanie rezonansem magnetycznym?

Rezonans magnetyczny stosowany jest w celu precyzyjnego, ale i szybkiego diagnozowanie wszelkich urazów, schorzeń oraz chorób. Dzięki badaniu na poziomie komórkowym, specjalista może wykryć m.in. zmiany neurologiczne, nowotworowe (w tym również przerzuty) czy monitorować postępy choroby i dobrać odpowiednią metodę leczenia.

Najczęściej wykorzystuje się rezonans magnetyczny do:

- oceny stanu układu kostno-stawowego,
- diagnostyki głowy, jamy brzusznej, stawów (kolanowy, skokowy, biodrowy), kręgosłupa,
- diagnostyki zmian w ośrodkowym układzie nerwowym, krążeniowym,
- rozpoznania i diagnostyki wad wrodzonych,
- diagnostyki chorób nowotworowych, stwardnienia rozsianego.

Tak szerokie zastosowanie tego badania jest możliwe m.in. dlatego, że nie powoduje żadnych powikłań.

Gdzie wykonać badanie?

W Krakowie jest wiele placówek, w których można wykonać badanie rezonansem magnetycznym. Znaleźć je można na stronie https://badania.znanylekarz.pl/rezonans-magnetyczny/krakow, na której nie tylko porównamy ceny w poszczególnych placówkach, ale i umówimy się na badanie. Dowiemy się także, jaki jest termin oczekiwania na badanie oraz po ilu dniach uzyskamy wynik badania diagnostycznego. W ten sam sposób można sprawdzić listę dostępnych placówek w swojej najbliższej okolicy.

Czy są jakieś przeciwwskazania?

Samo badanie jest w pełni bezpieczne, jednak istnieją pewne przeciwwskazania do jego wykonywania, związane głównie z występowaniem silnego pola magnetycznego. Rezonansu magnetycznego powinny więc unikać osoby, które posiadają:

- wszczepione urządzenia elektryczne: kardiowerter-defibrylator, rozrusznik serca, neurostymulator, implant ślimakowy czy pompa insulinowa,

- umiejscowione w ciele metalowe ciała obce, gdyż w trakcie rezonansu mogą one ulec przemieszczeniu i uszkodzić tkanki (np. stenty, sztuczne zastawki, aparaty ortodontyczne, protezy czy implanty zębowe).

Specjaliści nie zalecają również tego badania dla kobiet, które są w pierwszym trymestrze ciąży. Ze względu natomiast na specyficzną budowę samego urządzenia, przeciwwskazaniem może być także klaustrofobia, czyli lęk przed niedużymi, zamkniętymi pomieszczeniami, choć można wówczas podać środek uspokajający.

Jak wygląda badanie?

Badanie rezonansem magnetycznym jest zupełnie bezbolesne. Czas jego wykonanie jest uzależniony od badanej części ciała i może potrwać od kilkunastu minut do nawet godziny.

Niekomfortowa dla pacjenta może być jedynie konieczność leżenia w bezruchu we wnętrzu aparatu, który przypomina tunel. Dokuczliwy jest też hałas wydobywający się z urządzenia, można temu jednak zapobiec, zakładając słuchawki lub wkładając do uszu zatyczki.

Przed poddaniem się rezonansowi należy:

- pozostać na czczo przez 6 godzin przed rezonansem;
- przyjąć leki jak zwykle, zgodnie z zaleceniami lekarza prowadzącego;
- zdjąć wszystkie możliwe metalowe elementy (kolczyki, łańcuszki, pierścionki), założyć strój pozbawiony metalowych elementów, jak guziki, suwaki, fiszbiny w biustonoszu, sprzączki;
- wyjąć i zostawić poza miejscem badania klucze, telefon, okulary i karty płatnicze, które mogą ulec rozmagnesowaniu;
- na badanie przyjść bez makijażu i nie używać wcześniej lakieru do włosów ani np. balsamu rozświetlającego, jako że niektóre kosmetyki zawierają metaliczne drobiny, mogące zafałszowywać wynik;
- poinformować przed badaniem o posiadanych tatuażach, które również mogą zawierać metaliczne drobiny;
- zabrać dokumentację medyczną oraz dowód osobisty.

Po zakończeniu badania można normalnie jeść, przyjmować leki, pracować czy prowadzić samochód. Wyjątkiem jest wcześniejsze zastosowanie środków uspokajających, które zazwyczaj obniżają na pewien czas koncentrację i refleks.

Wyniki rezonansu magnetycznego w postaci wydruku z opisem i obrazów zapisanych na płycie CD można odebrać zwykle w ciągu kilku dni (do tygodnia).

artykuł sponsorowany   

Noc Bibliotek 2020  
Data: 09.10.2020 r.
Lokalizacja: Wieliczka

Mediateka – Biblioteka Miejska w Wieliczce zaprasza na Noc Bibliotek 2020. Tegoroczna, VI już edycja Nocy Bibliotek, odbędzie się pod hasłem „Klimat na czytanie”.
Noc Bibliotek 2020
Maja Hawranek i Szymon Opryszek gośćmi Nocy Bibliotek  
Data: 09.10.2020 r.
Lokalizacja: Wieliczka

Już 9 października (piątek) o godzinie 19:00 zapraszamy serdecznie do sali kinowej Wielickiej Mediateki na spotkanie autorskie z niezależnymi reporterami Mają i Szymonem pt.: „Nasza droga do klimatu”.
Maja Hawranek i Szymon Opryszek gośćmi Nocy Bibliotek