carrefour
.leroymerlinOpublikowano: 2016-04-18

Rodzina 500+. Nie musisz iść do urzędu skarbowego po zaświadczenie


Osoby, które ubiegają się o przyznanie świadczeń społecznych oraz wnioskują o wsparcie finansowe w ramach programu Rodzina 500+ nie muszą już osobiście składać wniosków i odbierać zaświadczeń o wysokości dochodów ze swoich urzędów skarbowych. Dane te udostępniane są ośrodkom pomocy społecznej bezpośrednioz systemu informatycznego Administracji Podatkowej.

 
1 stycznia 2016 r. Ministerstwo Finansów, we współpracy z Ministerstwem Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej uruchomiło usługępolegającą na automatycznym udostępnianiu ośrodkom pomocy społecznej informacji o dochodach osób ubiegających się o świadczenia rodzinne, wychowawcze i alimentacyjne. W tym również o świadczenia w ramach Programu Rodzina 500+. Nowa usługa umożliwia bezpośrednie otrzymanie informacji o wysokości dochodów podatników, składek na ubezpieczenia społeczne i podatku należnego podatników wnioskujących o świadczenia społeczne poprzez aplikację Emp@tia– informuje Naczelnik Urzędu Skarbowego w Wieliczce.

Do Izby Skarbowej w Krakowie docierają sygnały, że osoby ubiegające się o świadczenia społeczne nadal udają się do urzędów skarbowych, by osobiście uzyskać zaświadczenie o dochodach. Często wiąże się to z dwukrotną wizytą w urzędzie skarbowym. Informujemy, że od stycznia ośrodki pomocy społecznej same pobierają informacje o dochodach podatników. Osoby ubiegające się o świadczenia społeczne nie muszą już przychodzić do swojego urzędu skarbowego żeby otrzymać zaświadczenie o dochodach, bo ośrodki pomocy społecznej zrobią to za nich. Uzyskanie zaświadczenia w formie papierowej, według zasad z lat ubiegłych nie przyśpieszy uzyskania prawa do świadczeń społecznych.

Od 1 kwietnia realizowany jest rządowy program Rodzina 500+. Wnioski o świadczenie wychowawcze można składać w Urzędzie Miasta i Gminy, w Miejsko - Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej oraz w miesiącu kwietniu - w wyznaczonych jednostkach gminnych, również za pośrednictwem Poczty Polskiej oraz przez Internet.

Wnioski złożone w okresie od 1 kwietnia 2016 r. do 1 lipca 2016 r. uprawniają do otrzymania świadczenia 500+ z wyrównaniem od 1 kwietnia 2016 r.

Świadczenie wychowawcze 500+ otrzymywać mogą rodzice, opiekunowie prawni lub opiekun faktyczny dziecka (oznacza osobę faktycznie opiekującą się dzieckiem, jeżeli wystąpiła z wnioskiem do sądu opiekuńczego o przysposobienie dziecka), do 18 roku życia. W przypadku rodzin z dochodem poniżej 800 zł. netto na osobę oraz 1200 zł. netto jeżeli członkiem rodziny jest dziecko niepełnosprawne można je otrzymać również na pierwsze dziecko.

Więcej informacji można znaleźć na stronie MGOPS Wieliczka www.mgops.wieliczka.pl, gdzie można pobrać również formularz wniosku lub złożyć go on-line, a także dzwoniąc pod numer Infolinii 500+ nr tel.: 12 278 4 500 oraz tel.: 12 278 21 40, 12 278 38 72, email: sekretariat@mgopswieliczka.pl

Renata Przemyk w Wielickiej Mediatece - koncert online  
Data: 27.02.2021
Lokalizacja: Wieliczka

Miasto i Gmina Wieliczka zaprasza na koncert online Renaty Przemyk. Transmisja z Wielickiej Mediateki rozpocznie się w sobotę 27 lutego o godzinie 18:00. Koncert do obejrzenia na profilu FB Miasta i Gminy Wieliczka
Renata Przemyk w Wielickiej Mediatece - koncert online
Walentynowy kiermasz ciast dla Tymka  
Data: 13.02.2021
Lokalizacja: Siercza

W najbliższą sobotę 13 lutego o 8:30 rozpocznie się akcja charytatywna organizowana przez Oddziały Przedszkolne i całą społeczność Szkoły Podstawowej w Sierczy. Walentynkowy Kiermasz Ciast dla Tymka odbędzie się przy BAZIE, Siercza 1.
Walentynowy kiermasz ciast dla Tymka