hyundai


.


leroymerlin

mazda

Opublikowano: 2021-04-19

Rozliczenie PIT przez urząd skarbowy: szybko i sprawnieRozliczenie PIT za 2020 rok: czasu jest coraz mniej. Termin upływa 30 kwietnia. Osoby fizyczne, które nie prowadzą działalności gospodarczej, mają ten komfort, że mogą liczyć na system e-Urząd Skarbowy, który zastąpił Twój e-PIT (działanie jest takie samo). Zapominalskim rozliczy podatek samodzielnie, co oznacza, że nikt się nie spóźni. Ale w innej, nieco trudniejszej sytuacji są przedsiębiorcy. Co warto wiedzieć na temat rozliczenia PIT 2020?


1. Rozliczenie PIT: wszystko co warto wiedzieć
2. Program PIT: jak to działa?
3. PIT 2020 - do kiedy należy go złożyć?

W naszym kraju kwota wolna od podatku jest niestety stosunkowo niska, szczególnie w porównaniu z innymi krajami Europy. To może frustrować, ale pozostaje mieć nadzieję, że wkrótce się to zmieni, a Polska w tym zakresie zacznie doganiać europejskie kraje. Warto jednak pamiętać, że obowiązują ulgi podatkowe, które pozwalają na odliczenie od podatku pewnej kwoty, a zatem dzięki nim można uzyskać obniżenie podstawy opodatkowania. To spora oszczędność.

1. Rozliczenie PIT: wszystko co warto wiedzieć

PIT to skrót angielskiego „Personal Income Tax”, co oznacza dosłownie podatek od dochodów osobistych. Jeśli ustawodawca nie zdecydował inaczej (jak w przypadku ulgi dla młodych), opodatkowaniu podlegają wszystkie dochody z ubiegłego roku. Rozliczenie PIT odbywa się na podstawie PIT11, który powinien dostarczyć nam pracodawca w stosownym terminie.

PIT37, czyli jeden z najczęściej wypełnianych rodzajów deklaracji podatkowej, zazwyczaj wypełniają podatnicy, którzy rozliczają się na podstawie umowy o pracę, umowy zlecenie lub dzieło. Ale lista jest o wiele dłuższa. PIT37 dotyczy także stypendystów, emerytów, rencistów czy osób, które uprawiają zawody takie jak dziennikarz, pisarz, artysta itp.
Kwestią, która zazwyczaj najbardziej interesuje wszystkich podatników, są ulgi podatkowe. A tych w tym roku przybyło. O jakich ulgach mowa?

Do najbardziej popularnych ulg podatkowych należą:ulga na dziecko, zerowy PIT dla młodych, ulga rehabilitacyjna, ulga na internet. Można także uzyskać ulgę za pracę za granicą, ulgę termomodernizacyjną, ulgę budowlaną, a w tym roku także, w związku z pandemią koronawirusa, ulgę dla ozdrowieńców, którzy przekazali swoją krew i osocze.2. Program PIT: jak to działa?

Najszybszym oraz najprostszym sposobem na rozliczenie PIT jest rozliczenie przez Internet. Z roku na rok z tej możliwości korzysta coraz więcej użytkowników. Jak wynika z danych Ministerstwa Finansów, z 11 milionów podatników, którzy w 2017 roku wybrali tę formę rozliczenia, w rok później już 16 milionów osób wybrał e-pity.

Dlaczego warto rozliczać się wykorzystując e PIT? Przede wszystkim, aby to zrobić, nie trzeba wychodzić z domu, nie trzeba tracić czasu i nerwów. To szybka i bezpieczna forma rozliczenia. Wystarczy, że skarbówka pozyska dane, dzięki którym wykażemy, że my to my. A więc nasz imię i nazwisko, datę urodzenia, PESEL, NIP czy też kwotę przychodu z ubiegłorocznego rozliczenia. Warto zaznaczyć, że rozliczenie online nie wymaga szczególnej wiedzy czy też doświadczenia, ponieważ program PIT sprawdza, czy wszystko dobrze wypełniliśmy, a jeśli nie, to poinformuje nas o tym. Wiele osób obawia się, że rozliczenie online nie jest bezpieczne. Jednak nie wymaga ono składania podpisu elektrycznego, który budzi wątpliwości wielu osób w dobie licznych oszustw i nadużyć internetowych.

Finalnie program PIT wyśle PIT do skarbówki, a także udostępni Urzędowe Poświadczenie Odbioru zeznania podatkowego. Warto wiedzieć, że w sieci znajdziemy wiele programów, dzięki którym możemy się rozliczyć. Który wybrać? Decyzja należy do nas. Rozliczenie przez internet ma także inną zaletę, którą należy na koniec podkreślić: rozliczając się przez internet szybciej otrzymamy zwrot podatku.

3. PIT 2020 - do kiedy należy go złożyć?

Jak już wspomnieliśmy na początku, zapominalscy mogą liczyć na to, że PIT 2020 zostanie rozliczony przez system nawet wtedy, gdy my spóźnimy się z dopełnieniem corocznego obowiązku. Ale wiele osób mimo wszystko chce dopilnować tej kwestii samodzielnie - i słusznie. Można dzięki temu mieć pieczę nad istotnymi elementami, jak ulgi podatkowe. A zatem do kiedy należy rozliczyć PIT?

Odpowiedź brzmi: im szybciej tym lepiej. Termin składania zeznań podatkowych PIT-37 mija 30 kwietnia. Taki sam termin dotyczy również podatników wypełniających PIT-36L.

Jeśli rozliczasz się przez internet, zwrot podatku powinieneś otrzymać w ciągu maksymalnie 45 dni licząc od dnia wysłania zeznania. Osoby rozliczające się samodzielnie mogą się spodziewać, że ten termin wydłuży się do ok. trzech miesięcy. Dlatego też warto się pospieszyć, jeśli komuś zależy na szybkim zwrocie podatku (oczywiście nie wszyscy mogą na niego liczyć).

Wiele osób ma bardziej skomplikowaną sytuację niż np. ci podatnicy, którzy rozliczają się w oparciu o jedną umowę, szczególnie umowę o pracę. Natomiast w sieci można znaleźć wiele przydatnych informacji, dzięki którym możemy rozwiać nasze wątpliwości i rozliczyć się samodzielnie.

artykuł sponsorowany

 
   
likwidacja szkod komunikacyjnychRenata Przemyk w Wielickiej Mediatece - koncert online  
Data: 27.02.2021
Lokalizacja: Wieliczka

Miasto i Gmina Wieliczka zaprasza na koncert online Renaty Przemyk. Transmisja z Wielickiej Mediateki rozpocznie się w sobotę 27 lutego o godzinie 18:00. Koncert do obejrzenia na profilu FB Miasta i Gminy Wieliczka
Renata Przemyk w Wielickiej Mediatece - koncert online
Walentynowy kiermasz ciast dla Tymka  
Data: 13.02.2021
Lokalizacja: Siercza

W najbliższą sobotę 13 lutego o 8:30 rozpocznie się akcja charytatywna organizowana przez Oddziały Przedszkolne i całą społeczność Szkoły Podstawowej w Sierczy. Walentynkowy Kiermasz Ciast dla Tymka odbędzie się przy BAZIE, Siercza 1.
Walentynowy kiermasz ciast dla Tymka