hyundai


.


leroymerlin

mazda

Opublikowano: 2019-09-16

Rozmowy przy wspólnym stole: ZERO WASTE - czy to możliwe? - relacjaJako inauguracja Wielickiego Ekopikniku Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Wieliczce zorganizowała spotkanie w cyklu "Rozmowy przy wspólnym stole" pod hasłem: ZERO WASTE - czy to możliwe?, które odbyło się w Wielickiej Mediatece, 13 września o godzinie 10:00.


W rozmowach wzięło udział 52 osoby, w tym czytelnicy indywidualni oraz uczniowie klas 5 i 6 ze Szkoły Podstawowej nr 4 w Wieliczce. Wspólnie z rozmówcami dyskutowano o tym jak w naszym codziennym życiu i z korzyścią dla lokalnej społeczności, a w efekcie dla całej planety, ograniczyć wytwarzanie śmieci.

Gościnnie współmoderatorem rozmowy był Dyrektor Wydziału Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska UMiG Wieliczka Pan Krzysztof Kałuża.

Temat piątego spotkania inspirowany był ruchem ZERO WASTE. Zapoczątkowała go Bea Johnson, która, postanowiła całkowicie zrezygnować z wytwarzania śmieci. Czy jej się udało? I tak i nie. W ciągu pierwszego roku, wraz z mężem i dwójką dzieci zebrała jeden słoik śmieci, które nie nadawały się do recyklingu. Swój eksperyment określiła mianem “Zero Waste” (z ang. zero marnowania) i pozwoliła aby stał się on nie tyle wyzwaniem, co sposobem na życie. Chociaż dla większości z nas dążenie pani Johnson do wyeliminowania z życia wszystkich śmieci, jest dalekim, niedoścignionym ideałem, warto wziąć z niej przykład aby każdego dnia ograniczać wytwarzanie śmieci. Długotrwałym efektem naszych działań będzie nie tylko pusty kosz na śmieci, ale również bardziej zasobny portfel, mniej zmarnowanej żywności, przemyślana garderoba i wiele innych korzyści.

Aby przyłączyć się do ruchu Zero Waste, nie musimy od razu rezygnować ze wszystkich opakowań, przestać używać kosmetyków, ani pozbyć się samochodu. Jak w wielu innych dziedzinach, świetnie sprawdzi się tutaj metoda małych kroków.
Poza poruszaniem ważnych tematów, nadrzędnym celem cyklu nie jest wypracowanie i przetestowanie w bibliotece modelu dobrej rozmowy. Uczestnicy nie szukają odpowiedzi czy jednego rozwiązania, a pragną wzajemnie się inspirować. Rozmowy są szansą na spotkanie osób z różnych środowisk, w różnym wieku i o różnych poglądach, mieszkających w naszej miejscowości.

Organizatorem projektu jest Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego. Inicjatywa ta wspierana jest przez Fundusz Obywatelski zarządzany przez Fundacja dla Polski.

Dodatkowych informacji na temat projektu udziela Katarzyna Sowa-Lewandowska.

Regulamin i oświadczenia dostępne będą na stronie: www.biblioteka.wieliczka.euRozmowy przy wspólnym stole: ZERO WASTE - czy to możliwe? - relacja - zobacz zdjęcia   

Renata Przemyk w Wielickiej Mediatece - koncert online  
Data: 27.02.2021
Lokalizacja: Wieliczka

Miasto i Gmina Wieliczka zaprasza na koncert online Renaty Przemyk. Transmisja z Wielickiej Mediateki rozpocznie się w sobotę 27 lutego o godzinie 18:00. Koncert do obejrzenia na profilu FB Miasta i Gminy Wieliczka
Renata Przemyk w Wielickiej Mediatece - koncert online
Walentynowy kiermasz ciast dla Tymka  
Data: 13.02.2021
Lokalizacja: Siercza

W najbliższą sobotę 13 lutego o 8:30 rozpocznie się akcja charytatywna organizowana przez Oddziały Przedszkolne i całą społeczność Szkoły Podstawowej w Sierczy. Walentynkowy Kiermasz Ciast dla Tymka odbędzie się przy BAZIE, Siercza 1.
Walentynowy kiermasz ciast dla Tymka