.
Opublikowano: 2017-09-01

Ruszają nowe linie autobusowe do SKA w Wieliczce. Dziś nastąpiło uroczyste podpisanie umowy. Zobacz rozkłady jazdy.Dziś o 9:00 przy peronie Wieliczka Rynek - Kopalnia nastąpiło uroczyste podpisanie umowy dotyczącej uruchomienia specjalnych autobusowych linii dowozowych do Szybkiej Kolei Aglomeracyjnej w Wieliczce.


Już od września mieszkańcy trzech gmin – Wieliczki, Świątnik Górnych i Gdowa – będą mogli w wygodny sposób korzystać z oferty Kolei Małopolskich. Województwo Małopolskie uruchomi kolejne specjalne autobusowe linie dowozowe do linii SKA1, a konkretnie: do stacji Wieliczka Rynek Kopalnia. Bilet normalny, który będzie ważny przez 2 godziny, będzie kosztował zaledwie 3,30 zł. W ofercie są również specjalne bilety dla seniorów, a także korzystne bilety miesięczne. Operatorem linii będą Koleje Małopolskie, a przewoźnikiem, który zapewni ich kompleksową obsługę, będzie firma Mobilis.
Pracujesz w Krakowie, a mieszkasz pod Wieliczką, w Świątnikach Górnych albo w Hucisku? Codziennie, żeby dostać się do pracy, musisz stać w kilometrowych korkach? Nie trać pieniędzy i czasu – wybierz Koleje Małopolskie. Od września br. do stacji Wieliczka Rynek Kopalnia, z której w 20 minut można się dostać pociągiem do Krakowa, zaczną kursować specjalnie autobusy. Ich trasa będzie przecinać trzy gminy – Wieliczkę, Świątniki Górne i Gdów.

Uruchomienie kolejnych linii dowozowych, które w szybki i wygodni sposób pomogą mieszkańcom podkrakowskich gmin dostać się na stację kolejową w Wieliczce, to kolejny ukłon w stronę pasażerów, którzy wybierają Koleje Małopolskie. Chcemy im jeszcze bardziej ułatwić codzienne dojazdy do pracy czy na uczelnię, a przez to zachęcić tych jeszcze nieprzekonanych, że kolej w wydaniu małopolskim to usługi na najwyższym poziomie – podkreśla marszałek Jacek Krupa.

Jak podkreśla wicemarszałek Wojciech Kozak – rozwój transportu publicznego w Małopolsce to także przejaw konsekwentnej polityki antysmogowej województwa.

Zbliża się kolejny sezon grzewczy. Mam nadzieję, że dzięki przepisom uchwał antysmogowych, które już weszły w życie, a także projektom takim jak ten – publicznego transportu do stacji Wieliczka Rynek Kopalnia – wszyscy wyraźnie odczujemy poprawę jakości powietrza wokół Krakowa. Jestem pewien, że zachęci to mieszkańców okolicznych gmin do tego, żeby zostawić samochód pod domem, a do pracy pojechać autobusem i pociągiem
– podkreśla wicemarszałek Wojciech Kozak

Najszybszy sposób, żeby dostać się na pociąg

Dzięki podpisanej dzisiaj umowie od 1 września do 31 grudnia 2017 będą kursować specjalne autobusy dowożące pasażerów do Wieliczki. Pojazdy mają obsługiwać trasy:

Wieliczka – Byszyce – Świątniki Górne,
Wieliczka – Dobranowice – Hucisko – Świątniki Górne,
Wieliczka – Raciborsko – Grajów - Świątniki Górne,
Węgrzce Wielkie – Wieliczka – Podstolice – Świątniki Górne
Operatorem linii będą Koleje Małopolskie, na których zlecenie autobusy wraz z kierowcami zapewni firma Mobilis, największy prywatny przewoźnik w Polsce oraz niezależny operator obsługujący komunikację miejską w Krakowie. Szczegółowe rozkłady jazdy poszczególnych linii autobusowych (D1, R1, B1, S1, G1 i G2) są dostępne na stronie www.mobilis.pl. Co ważne - kursy autobusów linii dowozowych zostały odpowiednio dopasowane do rozkładu jazdy pociągów Kolei Małopolskich obsługujących linię Szybkiej Kolei Aglomeracyjnej SKA1: Wieliczka Rynek Kopalnia– Kraków Główny – Kraków Lotnisko.

Autobusy będą dowozić pasażerów do pociągów co godzinę, tak aby możliwa była dogodna przesiadka. Pierwszy poranny autobus pozwoli zdążyć bez problemu na pociąg, który odjeżdża z Wieliczki do Krakowa o godzinie 5:22. W godzinach porannego szczytu niektóre kursy będą również dopasowane do rozkładu jazdy autobusu zastępczego z Wieliczki do Krakowa.

- Cieszymy się, że możemy świadczyć kompleksowe usługi związane z obsługą linii dowozowych na rzecz Kolei Małopolskich. Jesteśmy dobrze przygotowani do wykonywania usług. Jako przewoźnik obecny w województwie małopolskim, mamy odpowiednie doświadczenie, zasoby kadrowe, a także zaplecze techniczne. Dzięki temu możemy zapewnić pasażerom przede wszystkim oczekiwaną jakość usług – informuje Paweł Paruch, Kierownik Zajezdni Kraków Mobilis Sp. z o.o.

Koszt obsługi wszystkich specjalnych linii dowozowych do końca tego roku to ok. 1,2 mln zł. Z tej sumy prawie 800 tys. zł mają dołożyć trzy gminy, przez teren których przejeżdżają autobusy – czyli gm. Wieliczka, Świątniki Górne i Gdów.

- Parking Park&Ride przy wielickim dworcu jest codziennie wypełniony po brzegi – to najlepszy dowód na to jak chętnie mieszkańcy korzystają z Kolei Małopolskich. Cieszę się, że do dotychczasowych trzech linii, dołączają kolejne – i siatka połączeń obejmie zarówno północ, jak i południe gminy Wieliczka. To spełnienie oczekiwań naszych mieszkańców – mówi burmistrz Wieliczki Artur Kozioł.

Bilety w korzystnych cenach

Uruchomione dzisiaj autobusowe linie dowozowe to nie tylko wygodny, ale też najtańszy sposób na dostanie się ze swojej miejscowości do stacji Wieliczka Rynek Kopalnia. Już wiadomo, że cena biletu normalnego jednorazowego wyniesie 3,30 zł (ważność biletu: 2 godziny). Z ustawowymi zniżkami – jeszcze mniej.

Przygotowano też specjalną ofertę dla seniorów. Osoby, które ukończyły 60 lat, zapłacą tylko 2,30 zł (ważność biletu: 4 godziny). Dostępne będą również bilety miesięczne.

Oczywiście wszystkie bilety będzie można kupić w ramach systemu Małopolskiej Karty Aglomeracyjnej. Pasażer może mieć go zapisanego na swojej karcie MKA lub w aplikacji mobilnej iMKA. Tradycyjne papierowe bilety będą z kolei sprzedawane u obsługi pociągów Kolei Małopolskich i poszczególnych autobusów.

***

Przypomnijmy, do tej pory (czyli do 31 sierpnia 2017 r.) były obsługiwane trzy linie autobusowe do stacji Wieliczka Rynek Kopalnia: B1: Wieliczka Rynek Kopalnia - Byszyce, D1: Wieliczka Rynek Kopalnia – Dobranowice - Hucisko, R1: Wieliczka Rynek Kopalnia – Raciborsko – Grajów.


Rozkład jazdy i mapa trasy linii B1 poniżej.

- B1_rozklad_jazdy (PDF)
- D1_rozklad_jazdy (PDF)
- G1_rozklad_jazdy (PDF)
- G2_rozklad_jazdy (PDF)
- R1_rozklad_jazdy (PDF)
- S1_rozklad_jazdy (PDF)
- mapa trasy linii B1


informacja prasowa

 
Ruszają nowe linie autobusowe do SKA w Wieliczce. Dziś nastąpiło uroczyste podpisanie umowy. Zobacz rozkłady jazdy. - zobacz zdjęcia   

35 lat Orkiestry Dętej Podstolice  
Data: 25.09.2022
Lokalizacja: Wieliczka

25 września w hali sportowej Solnego Miasta odbędzie się koncert jubileuszowy Orkiestry Dętej „Podstolice”, podsumowujący 35 lat działalności orkiestry.
35 lat Orkiestry Dętej Podstolice
Wehikuł Czasu 2022  
Data: 18.09.2022
Lokalizacja: Wieliczka

18 września Mediateka-Biblioteka Miejska w Wieliczce zaprasza na kolejną, trzecią już edycję „Dnia z Historią Średniowiecza – Wehikuł Czasu”. Tym razem przybliżymy historię schyłku średniowiecza, jakim był wiek XV.
Wehikuł Czasu 2022