.


Opublikowano: 2020-09-08

Seniorzy w Wieliczce oszukani metodą „na policjanta”. Mężczyzna oddał oszustowi 21 tys. zł. Zobacz jak działają przestępcy.W ostatnim czasie nasiliły się w naszym mieście i gminie oszustwa metodą „na wnuczka” czy „na policjanta”. Kilka dni temu jeden z wielickich seniorów oddał oszustowi 21 000 zł. Zobacz jak działają przestępcy i porozmawiaj ze starszymi członkami rodziny jak powinni się zachować gdy odbierają podejrzany telefon.


31 sierpnia oszust podający się za funkcjonariusza Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie „komisarza Tomasza Biernackiego”, zadzwonił na telefon stacjonarny starszego mieszkańca Wieliczki i powiedział że jego konto w banku jest zagrożone, ponieważ pracują tam oszuści którzy chcą ukraść mu pieniądze. Zapewnił mężczyznę że jest policjantem i żeby zadzwonił na nr 997 i zapytał się o takiego funkcjonariusza w celu potwierdzenia jego tożsamości. Następnie przekazał słuchawkę rzekomej „prokurator Ewie Nawrot", która instruowała mężczyznę o dalszych krokach. Kazała mu udać się do banku gdzie wypłacił 21 000zł. Mężczyzna został poinstruowany żeby wrzucić pieniądze do kosza na śmieci we wskazanym miejscu i udać się do domu, gdzie przyjedzie do niego kom. Biernacki celem dokończenia sprawy. W ten oto sposób senior stracił 21 000 zł.

Usiłowanie kolejnych dwóch tego typu oszustw zgłoszono w Komendzie Powiatowej Policji w Wieliczce we wtorek tj. 1 września, jednakże wytypowane przez przestępców osoby zachowały czujność i nie uwierzyły fałszywym policjantom.

Na co zwracać uwagę?

• Przede wszystkim należy zachować ostrożność - jeżeli dzwoni do nas ktoś, kto podszywa się pod członka naszej rodziny i prosi o pieniądze lub policjanta, który mówi, że nasze pieniądze są zagrożone, nie podejmujmy żadnych pochopnych działań. Podzielmy się zaraz tą informacją z bliskimi, nie działajmy sami. Pamiętajmy, że nikt nie będzie nam miał za złe tego, że zachowujemy się rozsądnie. Nie ulegajmy presji czasu wywieranej przez oszustów.

• Aby potwierdzić dane osoby dzwoniącej, najpierw należy rozłączyć połączenie, a dopiero później wybrać numer alarmowy 112.

• Nigdy nie informujmy nikogo o ilości pieniędzy, które mamy w domu lub przechowujemy na kontach bankowych.

• W szczególności pamiętajmy o tym, że funkcjonariusze Policji NIGDY nie informują o prowadzonych przez siebie działaniach telefonicznie! NIGDY nie proszą też o przekazanie pieniędzy nieznanej osobie lub przelanie na inne konta bankowe.

• W momencie, kiedy ktoś będzie chciał nas oszukać, podając się przez telefon, za policjanta – zakończmy rozmowę telefoniczną! Nie wdawajmy się w rozmowę z oszustem. Jeżeli nie wiemy jak zareagować powiedzmy o podejrzanym telefonie komuś z bliskich.   

35 lat Orkiestry Dętej Podstolice  
Data: 25.09.2022
Lokalizacja: Wieliczka

25 września w hali sportowej Solnego Miasta odbędzie się koncert jubileuszowy Orkiestry Dętej „Podstolice”, podsumowujący 35 lat działalności orkiestry.
35 lat Orkiestry Dętej Podstolice
Wehikuł Czasu 2022  
Data: 18.09.2022
Lokalizacja: Wieliczka

18 września Mediateka-Biblioteka Miejska w Wieliczce zaprasza na kolejną, trzecią już edycję „Dnia z Historią Średniowiecza – Wehikuł Czasu”. Tym razem przybliżymy historię schyłku średniowiecza, jakim był wiek XV.
Wehikuł Czasu 2022