carrefour
.leroymerlinOpublikowano: 2011-04-26

Siuda Baba w Wieliczce 2011


W tym roku, podobnie jak w roku ubiegłym na placu św. Krzyża przy kościele św. Klemensa odbyły się obrzędy Siudej Baby. Ten lokalny zwyczaj ma swoje korzenie jeszcze w czasach pogańskich. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z tego wydarzenia.

Zgromadzone panie musiały liczyć się z tym, że Siuda Baba pozostawi na ich twarzy charakterystyczny dla niej czarny usmolony ślad. Przygotowane przedstawienie obrazujące legendę Siudej Baby tłum mógł obejrzeć w wykonaniu Zespołu Regionalnego „Mietniowiacy”. Wielickie obrzędy Siudej Baby są jedynymi takimi obrzędami w skali kraju dlatego też cieszą się sporym zainteresowaniem mediów.

Legenda mówi, że w Lednicy Górnej znajdowała się drewniana świątynia, która została wzniesiona obok świętego źródła ku czci bogini Ledy. W świątyni tej płonął wieczny ogień, którego miały strzec kapłanki. Według legendy była to zaszczytna lecz ciężka służba, która trwała cały jeden rok. W czasie rocznej warty kapłanki przy Świętym ogniu, okoliczna ludność zanosiła do świątyni jedzenie oraz opał. Strażniczka ognia służyła świętemu płomieniowi zarówno w dzień jak i w nocy. Gdy nadszedł czas zmiany lekko oszołomiona, obdarta i usmolona ogniem strażniczka ognia miała jeszcze jedno, ostatnie zadanie, które miało ją uwolnić od pełnienia służby w świątyni. Musiała znaleźć swoją następczynie, która przez kolejny rok będzie w świątyni strzegła świętego ognia. Tak więc cała usmolona i poobdzierana kapłanka biegała po ulicach oraz odwiedzała pobliskie domy w poszukiwaniu dziewicy, która miała ją zastąpić. Wtenczas wszystkie dziewczęta z okolicy chowały się gdzie tylko się dało, ponieważ gdy usmolona ręka kapłanki wybrała kandydatkę to ta od rocznej służby w świątyni nie mogą się wymówić.

35 lat Orkiestry Dętej Podstolice  
Data: 25.09.2022
Lokalizacja: Wieliczka

25 września w hali sportowej Solnego Miasta odbędzie się koncert jubileuszowy Orkiestry Dętej „Podstolice”, podsumowujący 35 lat działalności orkiestry.
35 lat Orkiestry Dętej Podstolice
Wehikuł Czasu 2022  
Data: 18.09.2022
Lokalizacja: Wieliczka

18 września Mediateka-Biblioteka Miejska w Wieliczce zaprasza na kolejną, trzecią już edycję „Dnia z Historią Średniowiecza – Wehikuł Czasu”. Tym razem przybliżymy historię schyłku średniowiecza, jakim był wiek XV.
Wehikuł Czasu 2022