.
Opublikowano: 2024-01-27

Sól jak miód. Unikatowa rzeźba od Kopalni Soli „Wieliczka” na licytacji dla WOŚPPrzed nami 32. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy! Trwają licytacje, na których można kupić m.in. niezwykłe, unikatowe i piękne przedmioty. Jest wśród nich rzeźba wykonana przez utalentowanego górnika z Kopalni Soli „Wieliczka”: Jedyna taka na świecie!


Drugiej takiej nie ma i nie będzie, powstała bowiem z niepowtarzalnego kawałka soli. Surowiec oczywiście pochodzi z głębin zabytkowej kopalni. Górnicy-rzeźbiarze twierdzą, że sól sama im podpowiada, czym chce zostać, jaki przyjąć kształt. To skała wielce kapryśna, krucha, nieprzewidywalna, ale jakże piękna!

Artysta głównym elementem rzeźby uczynił bryłę soli miodowej. Ten rodzaj soli jest wyjątkowo delikatny, o budowie przypominającej włókna bądź pióra. Zachwyca barwą, cudownie niejednolitą, śmiało przechodzącą od bieli do żółtego.

Gdy artysta pierwszy raz wziął w dłonie ten konkretny słony okruch, postanowił, że nie będzie poprawiał Matki Natury, lecz podkreśli urodę surowca i wydobędzie charakter. „Posłucha”, czym ta sól pragnie być… Rzeźbiarz w miodową bryłę wmontował serce – symbol Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

W wielickiej kopalni w soli rzeźbi się od bardzo dawna. Nikt nie wie, kto pierwszy zamienił kilof na dłuto, lecz z całą pewnością zdarzyło się to całe wieki temu. Tradycja rzeźbienia trwa. Wieliccy górnicy z pokolenia na pokolenie przekazują sobie sekrety słonej skały i tworzą z niej dzieła sztuki.

Licytowana rzeźba ma wysokość ok. 33 cm i waży ok. 3 kg. Będzie pasowała wszędzie tam, gdzie ludzie mają wielkie serca. Pomagają, jak potrafią najlepiej, bo Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy nie ma wyjścia: musi grać do końca świata i o jeden dzień dłużej!

Licytacja dostępna tutaj: https://allegro.pl/oferta/recznie-wykonana-rzezba-solna-dar-gornikow-z-kopalni-soli-wieliczka-15083426705 i trwa do 4 lutego.

Licytacja we współpracy ze Sztabem WOŚP przy Urzędzie Miasta Krakowa.35 lat Orkiestry Dętej Podstolice  
Data: 25.09.2022
Lokalizacja: Wieliczka

25 września w hali sportowej Solnego Miasta odbędzie się koncert jubileuszowy Orkiestry Dętej „Podstolice”, podsumowujący 35 lat działalności orkiestry.
35 lat Orkiestry Dętej Podstolice
Wehikuł Czasu 2022  
Data: 18.09.2022
Lokalizacja: Wieliczka

18 września Mediateka-Biblioteka Miejska w Wieliczce zaprasza na kolejną, trzecią już edycję „Dnia z Historią Średniowiecza – Wehikuł Czasu”. Tym razem przybliżymy historię schyłku średniowiecza, jakim był wiek XV.
Wehikuł Czasu 2022