carrefour
.leroymerlinOpublikowano: 2014-01-20

Spotkanie Noworoczne z Wielicką Pastorałką i koncertem Haliny Mlynkovej


Tradycyjne Spotkanie Noworoczne, które odbyło się w sobotni wieczór, zgromadziło rekordową liczbę uczestników – ponad 1000 osób. Widzowie obecni w „Solnym Mieście” wysłuchali kolęd w wykonaniu wielickich chórów, obejrzeli wspaniałe widowisko – Wielicką Pastorałkę dla Jana Pawła II, a na koniec wzięli udział w koncercie gwiazdy wieczoru – Haliny Mlynkovej.

Wielicka Pastorałka / fot. MiG Wieliczka

Podczas spotkania wolontariusze zbierali fundusze na rehabilitację ciężko chorego Mateuszka. Uroczysty Koncert Noworoczny otworzył Burmistrz Miasta i Gminy Wieliczka – Artur Kozioł. Gospodarz spotkania przywitał wszystkich gości, wśród których nie zabrakło ważnych dla naszej społeczności osób: Posłów na Sejm RP – Elżbiety Achinger i Jana Ziobro, Wicemarszałka Wojciecha Kozaka, Starosty Wielickiego Jacka Juszkiewicza, zastępców Burmistrza Wieliczki, radnych samorządów wielickich, przewodniczących osiedli i sołtysów, przedstawicieli stowarzyszeń sportowych i kulturalnych, przedstawicieli wszystkich instytucji działających na terenie gminy.

Następnie głos zabrała mama Mateuszka Biel z Golkowic, wyrażając swą wdzięczność wszystkim ofiarodawcom, którzy chętnie włączyli się w zbiórkę funduszy dla nieuleczalnie chorego syna. Mateuszek nie mógł uczestniczyć w koncercie, ponieważ nie pozwala mu na to stan zdrowia, ale specjalnie dla niego zabrzmiała kolęda „Pójdźmy wszyscy do stajenki”. Fundusze dla chłopca zbierano także następnego dnia podczas turnieju II. Ligi Piłki Nożnej Halowej organizowanego przez Towarzystwo Sportowe „Wilga” Golkowice.

Wspaniale zaprezentowały się chóry i zespoły wspólnie koncertujące tego wieczoru: Chór im. Jana Pawła II ze Strumian, Chór Towarzystwa Śpiewaczego „Lutnia”, Towarzystwo Muzyczne „Camerata”oraz „Wielicka Orkiestra Kameralna”, którymi podczas koncertu kolęd dyrygował Piotr Piwko. Przed rozpoczęciem Spotkania goście otrzymali wydany specjalnie na tę okazję śpiewnik z kolędami i pastorałkami, dzięki czemu mogli aktywnie uczestniczyć w koncercie.


.......  Podczas Spotkania wręczono Nagrody Kulturalne Burmistrza Wieliczki, ustanowione w celu inspirowania i promowania osiągnięć w sferze kultury. Nagrodę w kategorii Wydarzenie Roku 2013 otrzymało Muzeum Żup Krakowskich w Wieliczce z okazji wpisu tej instytucji na Światową Listę Dziedzictwa Kulturalnego UNESCO. Nagrodę w imieniu Muzeum odebrał dyrektor - prof. dr hab. Antoni Jodłowski. Natomiast Nagrodę za całokształt działalności kulturalnej przyznano Oddziałowi Miejskiemu PTTK w Wieliczce im. Franka Kasprzyckiego, który w tym roku będzie obchodził 60 lat działalności. Nagrodę odebrał Prezes Jacek Kasprzycki.  

Spotkanie Noworoczne 2014 - zobacz zdjęcia

 

Kolejnym punktem Spotkania Noworocznego stało się niezwykłe i pełne rozmachu widowisko – Wielicka Pastorałka Górnicza dla Jana Pawła II. Reżyserem, scenografem i twórcą wspomnianego przedstawienia jest emerytowany górnik i rzeźbiarz w jednej osobie, Stanisław Anioł. Pastorałka przedstawia wielickich górników, okolicznych pasterzy i górali, którzy spieszą , by powitać nowo narodzonego Chrystusa. Sam reżyser wcielił się w postać przewodnika po tajemniczych wielickich podziemiach. W spektaklu wystąpiło ok. 150 osób. Poza górnikami, pasterzami i góralami pojawili się m.in. Żyd, przekupki z dawnego wielickiego rynku oraz dziad proszalny. Na szczególną uwagę zasługuje wspaniała scenografia - wykute w drewnie miejskie place i ulice oraz podziemia kopalni. W tle pojawiały się również zdjęcia wielickiej kopalni oraz zimowy pejzaż okolicznych miejscowości.

Wydarzeniom rozgrywającym się na scenie towarzyszył śpiew kolęd w wykonaniu wymienionych wyżej chórów, którymi podczas przedstawienia dyrygowała Izabela Szota. Wspaniałą oprawę muzyczno – taneczną zapewnił również Zespół Pieśni i Tańca „Raciborsko” oraz Zespół Regionalny „Mietniowiacy”.

Zespoły wkroczyły na scenę w barwnych strojach, ze skoczną muzyką i radosnym śpiewem, co ożywiło publiczność i wywołało gromkie brawa. Szczególną sympatię wzbudziły także kilkuletnie aniołki odważnie i z przejęciem odgrywające swoją rolę. Były to dzieci z przedszkola w Mietniowie.

Zespół teatralny pastorałki to nieprofesjonalni aktorzy. Część z nich występuje w Amatorskim Teatrze imienia kardynała Karola Wojtyły w Pawlikowicach, pozostali wykonawcy to mieszkańcy naszej gminy.

Organizatorzy pastorałki to: Powiat Wielicki, Miasto i Gmina Wieliczka, Spółka „Solne Miasto” oraz Małopolski Bank Spółdzielczy w Wieliczce. Na zakończenie pastorałki aktorzy oraz wszyscy widzowie zgromadzeni w „Solnym Mieście” stojąc zaśpiewali kolędę „Bóg się rodzi” i był to najbardziej podniosły moment tego wieczoru.

Gwiazda spotkania – Halina Mlynkova – pojawiła się na scenie o godzinie 21.00. Koncert rozpoczęła od złożenia noworocznych życzeń i zaśpiewania dwóch pastorałek. Ciepła barwa głosu i jego mocne brzmienie od początku wzbudziły pozytywne emocje wśród widzów. W dalszej części repertuaru wokalistka zaśpiewała utwory z nowej płyty, ale nie zabrakło także najbardziej znanych przebojów sprzed lat: „Czerwone korale”, „W kinie w Lublinie”. Te ostatnie Halina Mlynkova zaśpiewała razem z widzami. Po koncercie fani mieli okazję do zrobienia pamiątkowych zdjęć z gwiazdą oraz zdobycia autografu.

Tegoroczne Spotkanie Noworoczne już za nami. Dziękujemy za Państwa obecność w tym ważnym dla naszej społeczności wydarzeniu i już dziś zapraszamy na koncert w przyszłym roku!

35 lat Orkiestry Dętej Podstolice  
Data: 25.09.2022
Lokalizacja: Wieliczka

25 września w hali sportowej Solnego Miasta odbędzie się koncert jubileuszowy Orkiestry Dętej „Podstolice”, podsumowujący 35 lat działalności orkiestry.
35 lat Orkiestry Dętej Podstolice
Wehikuł Czasu 2022  
Data: 18.09.2022
Lokalizacja: Wieliczka

18 września Mediateka-Biblioteka Miejska w Wieliczce zaprasza na kolejną, trzecią już edycję „Dnia z Historią Średniowiecza – Wehikuł Czasu”. Tym razem przybliżymy historię schyłku średniowiecza, jakim był wiek XV.
Wehikuł Czasu 2022