hyundai


.


leroymerlin

mazda

Opublikowano: 2019-07-19

Spotkanie pt. "Wieliczka Samorządowa" w Wielickiej MediateceW imieniu Burmistrza Wieliczki oraz Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Wieliczce zapraszamy serdecznie na spotkanie pt. WIELICZKA SAMORZĄDOWA.


W programie wydarzenia:
- premiera monografii historycznej: „Święto Wolności Dzieje Wieliczki w okresie samorządowym 1990 – 2018”.
- projekcja filmu o Wieliczce.

Gościć będziemy autora Pawła Figlewicza oraz osoby zaangażowane w powstanie monografii, która w sposób przekrojowy przybliża dzieje samorządu wielickiego. Spotkanie poprzedzi projekcja filmu o Wieliczce, która zachwyca pięknem krajobrazów i bogatą architekturą. Film prezentuje miasto nowoczesne, z tradycjami, otwarte, tętniące życiem.

Z pewnością publikacja nie zamyka tematu dziejów samorządu wielickiego w latach 1990–2018, ale dopiero rozpoczyna dyskusję o tym, jak ważne przemiany dokonały się w ostatnich 30 latach w naszej małej Ojczyźnie. Samorządność, która odrodziła się w wyniku przemian lat 90., chociaż napotyka wiele trudności, to jednak przyniosła ogromne sukcesy dla społeczności miasta i gminy Wieliczka.

- Kilka miesięcy temu obchodziliśmy rocznicę stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości. W tym roku, z okazji 30. rocznicy pierwszych częściowo wolnych wyborów w powojennej Polsce, przypada Święto Wolności i Solidarności.

U zbiegu dat przywołujących historyczne dla Polski wydarzenia, a także w przeddzień rocznicy wyborów samorządowych, oddajemy w Państwa ręce publikację opowiadającą o najnowszych dziejach Wieliczki. - podkreśla Artur Kozioł burmistrz Wieliczki.

Paweł Figlewicz – absolwent Wydziału Historycznego Uniwersytetu Jagiellońskiego, doktorant Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie (Wydział Historii i Dziedzictwa Kulturowego). W trakcie studiów w sposób szczególny pogłębiał swoją wiedzę o funkcjonowaniu miast małopolskich. Jednocześnie rozwijał swoje zainteresowania sfragistyką miejską. Z ramienia Koła Naukowego Historyków Studentów UJ zorganizował I Ogólnopolską Studencką Sesję Ikonograficzną. W 2015 roku wydał monografię Dobczyc („Królewskie miasto Dobczyce od czasów najdawniejszych do współczesności”), a w 2019 roku pracę poświęconą historii wielickiego samorządu („Święto Wolności. Dzieje Wieliczki w okresie samorządowym 1990-2015”).

_Recenzje publikacji:_

Paweł Figlewicz rzetelnie i z olbrzymią starannością opracował bardzo obszerny materiał dotyczący działalności samorządu wielickiego w latach 1990-2015. Nie tylko przybliżył czytelnikowi znaczące efekty działań społecznych, gospodarczych, edukacyjnych i kulturalnych, ale także przekazał informacje o istotnych sprawach samorządu podejmowanych w okresie siedmiu kadencji pod kierownictwem kolejnych burmistrzów: Zbigniewa Zarębskiego, Józefa Dudy i Artura Kozioła. Wszystko to zespół redakcyjny bogato zilustrował tabelami i fotografiami, co w znacznej mierze uatrakcyjniło treść publikacji.

Prof. zw. dr hab. inż. Adam Klich (Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie)

Książka ukazuje bogactwo życia społeczno-gospodarczego i kulturalnego miasta w omawianym okresie, jest kompendium wiedzy o Wieliczce w „okresie samorządowym” i o ludziach, którzy podejmowali służbę na rzecz społeczności lokalnej. To na pewno znakomite osiągnięcie naukowe. Z kart opracowania przemawia również szczera sympatia i życzliwość do miasta, jego władz, a przede wszystkim do mieszkańców, choć autor nie unika spraw trudnych i kontrowersyjnych.

Ks. dr hab. Sławomir Zych (Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II)

UMiG Wieliczka


   

Renata Przemyk w Wielickiej Mediatece - koncert online  
Data: 27.02.2021
Lokalizacja: Wieliczka

Miasto i Gmina Wieliczka zaprasza na koncert online Renaty Przemyk. Transmisja z Wielickiej Mediateki rozpocznie się w sobotę 27 lutego o godzinie 18:00. Koncert do obejrzenia na profilu FB Miasta i Gminy Wieliczka
Renata Przemyk w Wielickiej Mediatece - koncert online
Walentynowy kiermasz ciast dla Tymka  
Data: 13.02.2021
Lokalizacja: Siercza

W najbliższą sobotę 13 lutego o 8:30 rozpocznie się akcja charytatywna organizowana przez Oddziały Przedszkolne i całą społeczność Szkoły Podstawowej w Sierczy. Walentynkowy Kiermasz Ciast dla Tymka odbędzie się przy BAZIE, Siercza 1.
Walentynowy kiermasz ciast dla Tymka